Boimy się głodowych emerytur i pracy aż do śmierci. Polacy w europejskiej czołówce

Co łączy Polaków, Hiszpanów i Francuzów? Między innymi strach przed głodową emeryturą. Te nacje najbardziej obawiają się nędzy u schyłku życia.
Zobacz wideo

Bank ING przeprowadził solidne badanie sondażowe w 15 krajach – 12 unijnych oraz Turcji, Australii i USA. Ankieterzy spytali łącznie prawie 15 tys. osób o ich plany i oczekiwania związane z emeryturą. Znaczna część odpowiedzi była pełna obaw – wielu boi się głodowych emerytur. Wśród największych pesymistów nie brakuje naszych rodaków.

Emerytura na liście obaw Polaków

Aż 66 proc. Polaków boi się na przykład, że w ogóle nie będzie mogło sobie pozwolić na emeryturę. Podobnie źle swoją przyszłość widzą poza nami tylko Hiszpanie i Francuzi.

Co jednak ciekawe, jednocześnie znaczna część Polaków uważa, że jeśli już będzie mogła pozwolić sobie na emeryturę, to będzie im się na niej żyło na takim samym poziomie jak obecnie lub jak w trakcie pracy zawodowej. Na to pytanie odpowiadały zarówno osoby, które już są na emeryturze, jak i te, które dopiero na nią przejdą.

Na emeryturze bez pracy się nie uda

Z badania ING można się też dowiedzieć, że dokładnie połowa Polaków spodziewa się, że będzie musiała pracować na emeryturze. Bez tego domknięcie budżetu domowego będzie niemożliwe.

Niemal tyle samo rodaków (dokładnie 49 proc.) jest przy tym przekonanych, że na emeryturze dostanie mniej pieniędzy niż wcześniej włożyło do systemu emerytalnego w postaci składek. To wynik o 10 punktów procentowych gorszy niż europejska średnia. Być może widać tutaj nasz brak zaufania do jakichkolwiek instytucji państwowych.

I może też dlatego nie najgorzej wypadliśmy na tle innych nacji w badaniu, kiedy spytano o oszczędności. Okazało się, że żadnych nie ma 27 proc. polskich gospodarstw domowych. Sporo, ale to dokładnie średnia europejska. Bardziej zaniepokojeni powinni być np. Rumuni lub Niemcy. W ich krajach odpowiednio 33 i 39 proc. gospodarstw domowych nie ma żadnych oszczędności.

Więcej o: