Manewry Iranu w strategicznej dla transportu ropy Cieśninie Ormuz. Przeprowadzono test pocisku

Iran prowadził manewry wojskowe w strategicznej cieśninie Ormuz w Zatoce Perskiej. Przez cieśninę przepływają tankowce, transportując 30 procent światowej ropy naftowej między innymi z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Zobacz wideo

W trzecim dniu manewrów przeprowadzono test z pociskiem samosterującym. Według mediów kontrolowanych przez Teheran, ćwiczenia zakończyły się sukcesem. W irańskim ćwiczeniach na terenie cieśniny łączącej Zatokę Perską z Oceanem Indyjskim uczestniczy 100 okrętów, helikoptery i samoloty zwiadowcze. Manewry mają zakończyć się w niedzielę wieczorem.

Iran od wielu miesięcy grozi, że zablokuje dostawy ropy naftowej wszystkim krajom, które korzystają z cieśniny Ormuz. Ma to być rewanż za obniżenie zysków ze sprzedaży ropy naftowej po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego.

Wczoraj Ali Szamchani - sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego - mówił w wywiadzie, że Iran ma gotowe plany na zneutralizowanie amerykańskich sankcji wymierzonych w irański eksport ropy. Oświadczył także, że Iran jest w stanie "iść na konfrontację z każdym zagrożeniem militarnym" .

Więcej o: