Afera GetBack. Były prezes Idea Banku zatrzymany przez CBA. Wraz z nim kilkanaście osób

Były prezes Idea Banku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku ze śledztwem ws. afery GetBacku. Wraz z nim zatrzymano jeszcze 17 osób.
Zobacz wideo

Jarosław A., były prezes Idea Banku, oraz kilkunastu byłych pracowników instytucji, zostało zatrzymanych - podaje Radio Zet. Czynności podjęto w ramach tzw. afery GetBack. Prokuratura ma jeszcze dziś postawić zatrzymanym zarzut oszustwa. Klienci banku mieli być wprowadzani w błąd podczas kupowania obligacji GetBack. 

- Trwają czynności z udziałem osób zatrzymanych wczoraj w związku ze sprzedażą obligacji Getback - poinformował Przemysław Baranowski z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Prokuratura, z uwagi na trwające czynności, nie udziela szczegółowych informacji dotyczących zatrzymań.

Przypomnijmy - GetBack stracił w ubiegłym roku płynność finansową, tym samym narażając na duże straty osoby, które nabyły emitowane przez spółkę obligacje, czy te, które zainwestowały w fundusze inwestycyjne oparte na wierzytelnościach spółki. Osoby, które zainwestowały w obligacje spółki jak na razie nie mogą ich odzyskać. 

Jak wynika z opublikowanego przez GetBack raportu za 2017 r., strata spółki wyniosła 1,35 mld zł, wobec 200 mln zł zysku rok wcześniej. Tyle, że biegły rewident - Deloitte Audyt - odstąpił od wyrażenia opinii o sprawozdaniu, m.in. z powodu braku pewności co do niektórych wyliczeń. 

Jarosław A. kierował  Idea Bankiem przez siedem lat - od 2010 roku do 2017 r. Zrezygnował nie podając przyczyny.

Czytaj też: Die Welt o taśmach Kaczyńskiego: pierwsze plamy na czystych rękach prezesa PiS

Bank wydaje oświadczenie

W odpowiedzi na naszą prośbę Idea Bank przesłał nam oświadczenie. Publikujemy je w całości. 

Bank w lipcu 2018 r. złożył do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych byłych członków zarządu Idea Banku. W prowadzonym postępowaniu Bank uzyskał status pokrzywdzonego.

W dniu 25 lutego 2019 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie dokonała szeregu czynności w postaci: zatrzymań, przeszukań i zabezpieczenia dowodów, o co Bank wnosił w szeregu wniosków. Należy podkreślić, że Bank od wielu miesięcy współpracuje z organami Prokuratury i ustala działania swoich byłych pracowników i byłych członków zarządu, które mogą nosić znamiona przestępstw, w tym na szkodę Idea Bank S.A. Szkody, które mogły powstać w wyniku działań w/w osób, przekraczają wiele milionów złotych.

Bank podjął bardzo szerokie działania w celu pełnego wyjaśnienia okoliczności związanych z udziałem pracowników i współpracowników Banku w procesie dystrybucji obligacji GetBack. Od kwietnia 2018 r. przeprowadzono trzy postępowania audytowe dotyczące różnych aspektów tej sprawy.

W wyniku przeglądu kadr zakończono współpracę z osobami, które nie działały zgodnie z regulacjami wewnętrznymi i przepisami prawa. Do Prokuratury zostało skierowanych 14 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez 12 osób.

Podjęte działania potwierdzają pełne zaangażowanie Banku w wyjaśnienie tej sprawy. Obecne wydarzenia dotyczą zdarzeń o charakterze minionym oraz byłych współpracowników Idea Bank i nie mają związku z bieżącą działalnością operacyjną Banku.

 

Więcej o:
Komentarze (26)
Sprawa GetBacku. Były prezes Idea Banku zatrzymany przez CBA. Wraz z nim kilkanaście osób
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 7 razy 7

  Władza nie zapomniała właściciela banków pana Czarneckiego, który OBNAŻYŁ rządzących i ich niskie ale korupcyjne pobudki. Władza "zaciska pierścień" wokół szyi Czarneckiego, przecież ta władza nikomu nie daruje, nawet po śmierci. Oni i tak UKRADNĄ banki Czarneckiemu, władzy brakuje pieniędzy a Chrzanowski się nie sprawdził i dał się nagrać. Władza ogarnięta „obłędem władzy” niszczy całe dobro spotkane na swojej drodze. Ta władza jest jak buldożer, zburzy wszystko i wszystkich, nawet swoich najbliższych i nawet łzy nie uroni z fałszywych oczu.

 • zd46

  Oceniono 7 razy 7

  A co będzie, jak już PiS zaaresztuje CAŁĄ OPOZYCJĘ? Skończą się igrzyska i trzeba będzie sięgnąć za swoich a więc "rewolucja zacznie zjadać własne dzieci" A co ze sprawą Chrzanowski-Glapiński, a co ze sprawa złodzieja PFRON-u Dubienieckiego i agenta Tomka, co okradał domy pomocy i wreszcie co ze sprawą niejakiego J. Kaczyńskiego wel "Srebrny prezes" i jego wieżami "Lechujarkami"? CBA wpadła w obłęd gonienia "własnego ogona" i własnego cienia. Radziłbym popatrzeć na Wenezuele, tam już "wierne szwadrony" rozpoczęły ucieczki do państw ościennych tylko "kto was przyjmie"wrazie czego?

 • ps11111ps

  Oceniono 7 razy 7

  Dawno nie było zadnych nowych nagran Yara Srebrnego. Czyzby juz sie skonczyly czy najjtlusciejsze smaczki zostawiliscie na kampanie wyborcza?

 • justas32

  Oceniono 8 razy 6

  Przypomnijmy że GetBack stracił płynność finansową ponieważ skupował długi spółek skarbu państwa powyżej ich wartości zamiast poniżej - żeby przypodobać się PiS ... :-)

 • remo29

  Oceniono 5 razy 5

  Pisałem wczoraj, że w związku z wczorajszym żądaniem od Kaczyńskiego zwrotu łapówy, na Nowogrodzkiej rozpoczyna się losowanie kogo i za co zatrzymać z rana. I oto mamy zwycięzców.
  Do zobaczenia po następnym tłicie Giertycha.

 • drpamo

  Oceniono 7 razy 5

  Od dłuższego czasu zastanawiałem się, czy, a raczej kiedy zatrzymają wierchuszkę IDEA Banku. Z zainteresowaniem będą śledził ten wątek afery GetBack. Szczególnie interesuje mnie, czy zatrzymany został niejaki Dariusz M., kiedyś reklamujący się w telewizjach jako Doradca Finansowy numer 001. Dla zainteresowanych link: youtube.com/watch?v=alaqwoWp9r4
  Był to pan odpowiedzialny za sprzedaż w spółkach Open Finance, Noble Bank (istniał kiedyś taki bank w Polsce) na stanowiskach dyrektorskich i członka zarządu. Zanim rozpoczął sprzedawanie papierów GetBacku w IDEA Banku był już po bardzo dobrej szkole naciągania klientów na polisolokaty, unit-linki, przeróżne niezrozumiałe instrumenty finansowe w rodzaju niesławnego "Pareto" itp, po których ww. spółkom pozostały procesy sądowe od niezadowolonych klientów i idące w milionach odszkodowania (do sprawdzenia w sprawozdaniach giełdowych ww. spółek).
  Jeśli prokuratura i CBA będzie dociekliwe, to powinni połączyć i te wątki w jego sprawie. A wtedy córki nie zobaczą swojego ojca przez kilka długich lat. Dobrze, że chociaż żona (kiedyś nawet na okładce FORBESA forbes.pl/pierwszy-milion/time-for-wax-gladki-zysk-z-salonow-depilacji/100gn9l) zdążyła sprzedać Time for Wax, to będzie na dobrych adwokatów. Bo się teraz przyda, oj przyda Panie Darku.

 • jojo2015

  Oceniono 4 razy 4

  Pamiętacie aferę Telegrafu? To wtedy się to zaczęło. W 1990 roku, parę miesięcy po tym jak powstała PC, powstaje spółka Telegraf. W radzie nadzorczej tej spółki zasiadają Jarosław i Lech Kaczyńscy i Maciek Zalewski, Andrzej Urbański, Krzysiek Czabański ,nasi ludzie W ciągu dziesięciu miesięcy działalności "Telegrafu", kapitał założycielski wzrósł 150 razy i zatrzymał się na poziomie 2 milionów dolarów. Przypadek ?! Spółka miała ambitne cele: lotniska, telewizje, stacje benzynowe, wydawnictwa.

  Kasę "Telegrafu", zasilało wiele podmiotów, głównie państwowych: Państwowy Bank Przemysłowo-Handlowy ofiarował 11 miliardów starych złotych, państwowy Budimex wykupił udziały za 9 miliardów złotych. 15 miliardów kredytu wziął "Telegraf" z państwowego Kredyt Banku , z Banku Rozwoju Energetyki 18 miliardów złotych. Art-B, przekazała spółce 57 miliardów złotych. Spółka Telegraf miała udział w aferze FOZZ, kontakty z dziwnym biznesmenem Pineiro( byłym agentem STASI) i parę innych niezłych kontaktów. Potem już było łatwo - Fundacja prasowa Solidarność, Towarzystwo Cargo Modlin , Spółka Srebrna itd.

  Wtedy Kaczyńscy już wiedzieli ale układ był taki ,że to byli nasi ludzie, zarejestrowani agenci . Inicjatywa powstała w tej grupie ludzi i w mojej Firmie, głównie dla samej władzy no i szmalu a oni na to poszli. Kręciło się wtedy naprawdę duże lody, szantażując posłów i ich rodziny, a potem to już pooooszło!

  Teraz to już jesteśmy kolegami i jedziemy na jednym wózku, pełna zgoda .Jarek nie piśnie słówka bo gdyby się wydało to ON i jego tragicznie zmarły brat są najbardziej umoczeni. Zapomnijcie o ideałach kochani, to są fakty i tak jest dobrze. Nam dobrze, jemu dobrze. A będzie jeszcze lepiej jak wrócimy do żłobu. Mnie to się śmiać chce, bo naród (co widać np. po opiniach w Internecie), no ...jakby nie patrzeć ten naród jest niezmiernie głupi.

  Kaczyńscy są przykładem, że nawet gości o (teoretycznie) opozycyjnej przeszłości i antykomunistycznym anturażu można tak ustawić żeby cały naród omamić! Im to pasiło .Czemu to ujawniam ?! Bo NIC mi nie zrobicie ! To już jest sztuka ! An Art !! Das Spiele !! L'art !! I czapki z głów palanty przed nami, bo umiemy to robić! A wy? Co wam pozostanie? Szczekać jedynie, ale to my rozdajemy karty i niedługo z PiS-em wrócimy do władzy!!! My - wasi mocodawcy! Prawdziwe psy demokracji!

 • zd46

  Oceniono 4 razy 4

  Jakim wierzyć: Kujda, Bejda, Kujda bujda, ŁABEWU, CEBEŁA, CEBEŁEŚ, SOPLE, MATOŁUSZEK, wieżowiec"Lechujarek", "Pietrekzpiczką"...............

 • zd46

  Oceniono 4 razy 4

  Co z księdzem i nie księdzem Sawiczem? Czy już wykonano na nim "próbę wytrzymałości materiału"? Czy długo wytrzymuje działanie paralizatora, tak lubianego przez funkcjonariuszy Brudzińskiego i tej władzy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX