Afera GetBack. Były prezes Idea Banku zatrzymany przez CBA. Wraz z nim kilkanaście osób

Były prezes Idea Banku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku ze śledztwem ws. afery GetBacku. Wraz z nim zatrzymano jeszcze 17 osób.
Zobacz wideo

Jarosław A., były prezes Idea Banku, oraz kilkunastu byłych pracowników instytucji, zostało zatrzymanych - podaje Radio Zet. Czynności podjęto w ramach tzw. afery GetBack. Prokuratura ma jeszcze dziś postawić zatrzymanym zarzut oszustwa. Klienci banku mieli być wprowadzani w błąd podczas kupowania obligacji GetBack. 

- Trwają czynności z udziałem osób zatrzymanych wczoraj w związku ze sprzedażą obligacji Getback - poinformował Przemysław Baranowski z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Prokuratura, z uwagi na trwające czynności, nie udziela szczegółowych informacji dotyczących zatrzymań.

Przypomnijmy - GetBack stracił w ubiegłym roku płynność finansową, tym samym narażając na duże straty osoby, które nabyły emitowane przez spółkę obligacje, czy te, które zainwestowały w fundusze inwestycyjne oparte na wierzytelnościach spółki. Osoby, które zainwestowały w obligacje spółki jak na razie nie mogą ich odzyskać. 

Jak wynika z opublikowanego przez GetBack raportu za 2017 r., strata spółki wyniosła 1,35 mld zł, wobec 200 mln zł zysku rok wcześniej. Tyle, że biegły rewident - Deloitte Audyt - odstąpił od wyrażenia opinii o sprawozdaniu, m.in. z powodu braku pewności co do niektórych wyliczeń. 

Jarosław A. kierował  Idea Bankiem przez siedem lat - od 2010 roku do 2017 r. Zrezygnował nie podając przyczyny.

Czytaj też: Die Welt o taśmach Kaczyńskiego: pierwsze plamy na czystych rękach prezesa PiS

Bank wydaje oświadczenie

W odpowiedzi na naszą prośbę Idea Bank przesłał nam oświadczenie. Publikujemy je w całości. 

Bank w lipcu 2018 r. złożył do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych byłych członków zarządu Idea Banku. W prowadzonym postępowaniu Bank uzyskał status pokrzywdzonego.

W dniu 25 lutego 2019 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie dokonała szeregu czynności w postaci: zatrzymań, przeszukań i zabezpieczenia dowodów, o co Bank wnosił w szeregu wniosków. Należy podkreślić, że Bank od wielu miesięcy współpracuje z organami Prokuratury i ustala działania swoich byłych pracowników i byłych członków zarządu, które mogą nosić znamiona przestępstw, w tym na szkodę Idea Bank S.A. Szkody, które mogły powstać w wyniku działań w/w osób, przekraczają wiele milionów złotych.

Bank podjął bardzo szerokie działania w celu pełnego wyjaśnienia okoliczności związanych z udziałem pracowników i współpracowników Banku w procesie dystrybucji obligacji GetBack. Od kwietnia 2018 r. przeprowadzono trzy postępowania audytowe dotyczące różnych aspektów tej sprawy.

W wyniku przeglądu kadr zakończono współpracę z osobami, które nie działały zgodnie z regulacjami wewnętrznymi i przepisami prawa. Do Prokuratury zostało skierowanych 14 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez 12 osób.

Podjęte działania potwierdzają pełne zaangażowanie Banku w wyjaśnienie tej sprawy. Obecne wydarzenia dotyczą zdarzeń o charakterze minionym oraz byłych współpracowników Idea Bank i nie mają związku z bieżącą działalnością operacyjną Banku.

 

Więcej o: