Kryzys energetyczny w Wenezueli. Maduro ogłosił dzień wolny od pracy

Poniedziałek jest dla pracowników i uczniów szkół jest w Wenezueli dniem wolnym. Taką decyzję podjął prezydent Nicolas Maduro w związku z przerwami w dostawach prądu, z którymi kraj boryka się od czwartkowego wieczoru.

Kryzys energetyczny w Wenezueli

Brak prądu odczuwają mieszkańcy stolicy - Caracas - oraz 22 z 23 stanów Wenezueli. To drugi już, po minionym piątku, dzień wolny od pracy i zajęć szkolnych.
Minister do spraw komunikacji Jorge Rodriguez powtórzył, na antenie telewizji państwowej, że kryzys energetyczny spowodowany jest celowym sabotażem.  - Od poniedziałkowego poranka pracownicy oraz uczniowie wszystkich poziomów edukacji - od przedszkolnego po uniwersytecki - mają wolne. Na czele z prezydentem Maduro prowadzimy walkę z wojną hybrydową wymierzoną przeciwko całemu narodowi Wenezueli" - oświadczył Jorge Rodriguez.

Paraliż w szpitalach

Wenezuelczykom doskwiera nie tylko brak prądu, ale i jego konsekwencje: brak wody, gazu, działającego transportu publicznego oraz środków komunikacji. Argentyński portal "Infobae" informuje, że z powodu paraliżu szpitali zmarło co najmniej 17 ich pacjentów. Według wenezuelskich władz, przyczyną kryzysu jest sabotaż w hydroelektrowni Guri we wschodniej części kraju. Elektrownia jest czwartym największym na świecie producentem energii elektrycznej i głównym jej dostarczycielem w samej Wenezueli. Zdaniem władz za sabotażem stoi amerykański republikański senator Marco Rubio.

Nadzwyczajna sesja Zgromadzenia

Na jutro lider opozycji Juan Guaido i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego zwołał jego nadzwyczajną sesje. Mają na niej zostać ogłoszony stan wyjątkowy oraz inne decyzje, które - jak to określił - zapobiegną narodowej katastrofie, jaką jest trwający od kilkudziesięciu godzin brak energii elektrycznej w kraju.
Od 2014 roku Wenezuela pogrążona jest w kryzysie gospodarczym, w efekcie którego - według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego - PKB kraju spadł o połowę, Inflacja osiągnęła poziom 10 tysięcy procent, a stopa życiowa mieszkańców kraju spadła do poziomu sprzed 60 lat.

Zobacz wideo
Więcej o: