Wielka Brytania dołącza do państw, które zamykają przestrzeń powietrzną dla Boeingów 737 MAX

Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla Boeinga 737 MAX. Tym samym Wielka Brytania dołączyła do innych państw, które po niedzielnej katastrofie w Etiopii podjęły taką decyzję.
Zobacz wideo

"Urząd Lotnictwa Cywilnego Zjednoczonego Królestwa uważnie monitoruje sytuację, ponieważ jednak nie dysponujemy obecnie wystarczającymi informacjami z czarnej skrzynki, w ramach środków ostrożności wydaliśmy instrukcje, aby wstrzymać wszelkie komercyjne loty pasażerskie (Boeingów 737 MAX - przyp. red.) każdego operatora przybywającego, odlatującego lub przelatującego nad przestrzenią powietrzną w Wielkiej Brytanii" – możemy przeczytać w oświadczeniu UK CAA. Wielka Brytania jest pierwszy europejskim państwem, które zdecydowało o tymczasowym uziemieniu maszyn. Kolejnymi były Austria, Irlandia, Francja, Norwegia i Niemcy.

Dyrektywa urzędu ma obowiązywać do odwołania. UK CAA potwierdził ponadto, że jest w stałym kontakcie z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Sam Boeing zapowiedział aktualizację oprogramowania wszystkich maszyn z serii 737 MAX.

Reakcja po katastrofie

Boeing 737 MAX linii Ethiopian Airlines rozbił się w niedzielę kilka minut po starcie. Na pokładzie było 149 pasażerów i 8 członków załogi. Po katastrofie kolejne kraje podejmują decyzje, aby tymczasowo wstrzymać loty maszynami Boeing 737 MAX. Do Chin i Etiopii dołączyły już Australia, Singapur, Indonezja, Maroko, Republika Południowej Afryki, a teraz także Wielka Brytania. W poniedziałkowym oświadczeniu polski LOT poinformował, że na ten moment nie rezygnują z rejsów Boeingami 737 MAX.

Jesteśmy w stałym kontakcie z agencjami lotniczymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Żadna z tych instytucji nie wydała zaleceń ani decyzji w sprawie tych samolotów

- poinformował LOT.

Wydobyto już czarne skrzynki rozbitego w Etiopii samolotu, ale odczytanie zawartych w rejestratorach danych potrwa, o ile w ogóle będzie możliwe. Zdaniem ekspertów jest możliwe, że w katastrofie zawinił czynnik ludzki, a nie maszyna.

Więcej o:
Komentarze (21)
Boeing 737 MAX. Wielka Brytania dołącza do państw, które uziemiają wszystkie maszyny
Zaloguj się
 • jd3111

  Oceniono 10 razy 10

  Według danych z FlightRadar, wszystkie 737 MAX LOT-u są uziemione od kilku godzin na Okęciu, a połączenia które miały być nimi wykonywane są albo odwołane, albo wykonywane innymi samolotami, więc najwyraźniej linie lotnicze otrzymały już informację o zamykaniu przestrzeni powietrznej z wyprzedzeniem.

 • jd3111

  Oceniono 7 razy 7

  Francja i Niemcy też już ogłosiły zamknięcie przestrzeni dla tych maszyn.

 • lodzermensz1

  Oceniono 6 razy 6

  LOTowskie MAXy latają właśnie do Londynu.
  Będą musieli zmienić siatkę połączeń.

 • jami100

  Oceniono 3 razy 3

  Właśnie mówią w radiu, że nasi też zamknęli. Ale początkowe intencje też o czymś świadczą.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 5 razy 3

  sprzedam akcje Boeinga tanio.... :o)

 • slawinskim

  Oceniono 7 razy 3

  Nie dalej, jak kilka dni temu rozmawiałem z jednym z pilotów naszego narodowego przewoźnika, który mówił mi, że także z MAX-ami w barwach LOT są problemy, takie jak... rozszczelnienie kabiny pilotów!

  Czy naprawdę potrzebujemy kolejnej katastrofy w Lesie Kabackim, aby szefostwo LOT otrzeźwiało?

 • kzet69

  Oceniono 6 razy 2

  No cóż pisowska władza jak wszelkie komuchy ma życie i bezpieczeństwo swoich obywateli w dudzie, jakby co to się ogłosi żałobę narodową...

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 4 razy 2

  Boeing na giełdzie w 2 dni stracił 11%.

 • scierplaminoga

  Oceniono 4 razy 2

  Jedyna słuszna decyzja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX