Boeing reaguje na katastrofę Ethopian Airlines. Będzie aktualizacja oprogramowania 737

Boeing zapowiedział, że w ciągu najbliższych tygodni samoloty 737 Max, w tym należące do LOT, otrzymają aktualizację oprogramowania. To reakcja na dwie ostatnie katastrofy lotnicze.
Zobacz wideo

Boeing oficjalnie poinformował, że w najbliższych tygodniach udostępni operatorom samolotu boeing 737 Max aktualizację oprogramowania. Chodzi głównie o elementy odpowiedzialne za stabilizację lotu - podaje serwis Quartz. Rzecznik LOT Adrian Kubicki potwierdził, że aktualizacja dotyczy także polskich maszyn. Nie wpłynie to jednak na ich użytkowanie. 

To reakcja na katastrofę samolotu Ethopian Airlines, który w niedzielę rozbił się sześć minut po starcie. Śmierć poniosło 159 osób. Kilka miesięcy wcześniej podobna maszyna runęła do morza również w krótkim czasie po oderwaniu od ziemi. Zginęło 189 pasażerów i członków załogi. 

Kolejne kraje uziemiają 737 Max

Po Chinach czasowe wycofanie z użytkowania boeinga 737 Max zapowiedziały również inne kraje. Wśród nich znalazły się Australia, Singapur, Republika Południowej Afryki, Indonezja i Maroko. Australijski Urząd Lotnictwa Cywilnego wyjaśnia, że kwestie związane z bezpieczeństwem wymagają dodatkowych analiz, zawieszenie 737 Max jest więc niezbędne. 

737 Max w Polsce

Polskie Linie Lotnicze LOT w przesłanym nam oświadczeniu poinformowały, że kontynuują realizowanie rejsów samolotami Boeing 737 MAX 8. Przewoźnik zapewnił, że pozostajemy w stałym kontakcie z producentem tych maszyn i innymi liniami lotniczymi, które użytkują ten samolot.

Do tej pory żadna z agencji lotniczych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo nie wydała zaleceń ani decyzji w sprawie samolotów boeinga.

Czarne skrzynki rozbitego samolotu Ethopian Airlines już wydobyto, ale odczytanie zawartych w rejestratorach danych, potrwa, o ile w ogóle będzie możliwe. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że w obu przypadkach doszło do problemów podczas wznoszenia maszyny, a to oznacza, że piloci mogą błędnie odczytywać reakcje samolotu. Do czasu zakończenia śledztwa to jedynie spekulacje oparte na poszlakach.

Więcej o:
Komentarze (50)
Boeing reaguje na katastrofę Ethopian Airlines. Będzie aktualizacja oprogramowania Boeing 737 Max
Zaloguj się
 • snowbird1

  Oceniono 11 razy 7

  Wiadomo, ze system MCAS dziala wadliwie i ze to on na 99% spowodowal katastrofe Lion Air. Poniewaz druga katastrofa miala podobny przebieg, mozna zalozyc, ze to nieszczesny MCAS byl tez temu winny. Jednakze sam MCAS to nie jest "root cause" problemu. MCAS to tylko dorazne (i bardzo zle) lekarstwo na problem podstawowy tego samolotu czyli zepsuta aerodynamike pierwotnego samolotu (B-737) spowodowana przeduzeniem kadluba i zainstalowaniem ciezszych silnikow (B-737 MAX). Nie mozna zmieniac zaprojektowanej jako calosc konstrukcji samolotu przez niefrasobliwe przedluzanie kadluba i wstawianie mocniejszych ale tez ciezszych silnikow i oczekiwac, ze to nie zmieni aerodynamiki samolotu. To sie wlasnie stalo - MAX jest podatny na przeciaganie i rola MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System) jest temu przeciwdzialac. Poniewaz jest to rozwiazanie zrobione "na szybko", cos w rodzaju sznurka do podwiazania samej snopowiazalki zamiasz snopka, nie dziala poprawnie a czasem dziala zabojczo - usilujac wyprowadzic z przeciagniecia samolot, ktory leci zupelnie normalnie. Nieslychanym jest to, ze Boeing nie poinformowal wszystkich swoich klientow o systemie i wielu pilotow w ogole o nim nie wie, i nie wie jak reagowac na bledna, atomatyczna reakcje steru poziomego, ktory ni stad ni zowad zaczyna kierowac maszyne ostro do ziemi. Problemow z MCAS jest o wiele wiecej, nie chce sie rozpisywac ale lista jest bardzo dluga. Konkludujac; MAX nie jest bezpiecznym samolotem i racje maja te linie lotnicze, ktore go uziemily. Te, ktore tego nie zrobily biora na siebie wielka odpowiedzialnosc za zycie pasazerow. Jedyna rada, to zeby do MAXa w ogole nie wsiadac.

 • pollion1

  Oceniono 8 razy 6

  Polskie Linie Lotnicze LOT w przesłanym nam oświadczeniu poinformowały, że kontynuują realizowanie rejsów samolotami Boeing 737 MAX 8 do czasu powtórki smoleńska lub kabat ,potem zobaczymy co będzie dalej ponieważ cytuje ;, Jest takie powiedzenie, że polski lotnik to jest taki, że jak trzeba będzie, to nawet poleci na drzwiach od stodoły. ‘’ Gorzej z lądowaniem .....PULL UP PULL UP TERRAIN AHEAD

 • insanityisrelative

  Oceniono 7 razy 5

  Odezwali się znawcy tematyki lotnictwa cywilnego i obrońcy pokrzywdzonych przez źródło wszelkiego zła jakim są USA. Polacy-Katolicy maryjni. Podpuszczać, szczuć i judzić na podstawie nieprawdziwych i wytworzonych w ich radiomaryjnych indoktrynowanych umysłach. Owoce działalności Świętego Antoniego Smoleńskiego.

 • tegepe

  Oceniono 4 razy 4

  I co? Te z nieaktualnym oprogramowaniem do czasu aktualizacji bedą latać? Gratuluję odwagi!

 • namegoeshere

  Oceniono 7 razy 3

  Brytyjczycy wlasnie zakazali lotow Boeinga 737 Max w ich przestrzeni powietrznej.

 • polsilver100

  Oceniono 9 razy 3

  Powoli te samoloty nie nadają się do latania,pilot robi swoje a komputer swoje.Często w,,katastrofie w przestworzach" komputer wpieprza się do rzemiosło pilota i go ogłupia,potem pilot winien.Zobaczymy jak to te samochody będą same jeździć

 • 1moco2

  Oceniono 7 razy 3

  Tylko proszę w komentarzach nie szkalować najwyższej jakości sprzętu amerykańskiego!
  My się na tym znamy i kupujemy tylko taki!
  Za każdą cenę.

 • xezaq

  Oceniono 3 razy 3

  Upgrade Over the Air nabrał nowego znaczenia ;)

 • foxx

  Oceniono 4 razy 2

  Niemcy właśnie zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla B737 MAX.
  Wcześniej zrobiła to wielka Brytania.
  Co na to PLL LOT?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX