LOT nie wycofuje z użytkowania samolotów Boeing 737 Max 8. "Są w pełni sprawne"

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały, że kontynuują realizowanie rejsów samolotami Boeing 737 MAX 8. To właśnie taki model samolotu - linii Ethopian Airlines - rozbił się w niedzielę w Etiopii.
Jesteśmy w stałym kontakcie z agencjami lotniczymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Żadna z tych instytucji nie wydała zaleceń ani decyzji w sprawie tych samolotów. Pozostajemy też w stałym kontakcie z producentem tych maszyn i innymi liniami lotniczymi, które użytkują ten samolot. Na tej podstawie LOT kontynuuje realizowanie rejsów Boeingami 737 MAX 8, podobnie zresztą jak wszyscy inni przewoźnicy w Europie i Ameryce Północnej

- komentują Polskie Linie Lotnicze LOT w odpowiedzi na nasze zapytanie.

Samoloty Boeing 737 MAX 8 użytkowane przez LOT są w pełni sprawne i wykonywane przez nich rejsy spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Nasze służby techniczne na bieżąco monitorują tę sprawność. Zbieramy informacje z każdego źródła i analizujemy je pod kątem zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa

- dodaje LOT.

Samolot Boeing 737 Max 8 rozbił się w Etiopii

To właśnie samolot Boeing 737 Max 8, linii Ethopian Airlines, rozbił się w niedzielę niedługo po starcie z lotniska w Addis Abebie (stolicy Etiopii). Na pokładzie było 157 osób, w tym dwóch Polaków. Nikt nie przeżył.

Ten sam model samolotu, należący do indonezyjskich linii Lion Air, w październiku 2018 r. spadł do morza krótko po starcie z Jakarty. Wówczas zginęło 189 osób.

Czytaj też: Boeing komentuje katastrofę Ethopian Airlines. Samoloty 737 Max zostają w użytku. Na razie

Dwie katastrofy boeingów tego samego typu w pół roku nasuwają pytanie o bezpieczeństwo maszyn. Z drugiej strony, eksperci, z którymi rozmawiała redakcja next.gazeta.pl, raczej wątpią w problemy techniczne tych samolotów. Sugerują, że winą mogły być braki w przeszkoleniu pilotów, którzy nie znali "tajników" kierowania tym konkretnym typem maszyny.

Wydobyto już czarne skrzynki rozbitego samolotu, ale odczytanie zawartych w rejestratorach danych, potrwa, o ile w ogóle będzie możliwe .

Czytaj więcej: Eksperci komentują katastrofę boeinga. "Piloci mogą błędnie odczytywać reakcje samolotu"

Po niedzielnej katastrofie w Etiopii, decyzją Administracji Lotnictwa Cywilnego Chin, uziemione zostały wszystkie samoloty Boeing 737 MAX 8 należące do chińskich linii lotniczych. Także linie Ethiopian Arlines po czasu wyjaśnienia przyczyn tragedii zawiesiły wszystkie loty Boeingów 737 MAX 8. 

Więcej o: