Pensje w bankach. Dziewięć osób w Polsce zarobiło w 2017 r. ponad milion euro

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (European Banking Authority) opublikował najnowsze dane dotyczące najwyższych zarobków w bankach w Unii Europejskiej. Dotyczą one wynagrodzeń w 2017 r. Ponad milion euro zarobiło wówczas 4859 bankierów, z czego dziewięciu w Polsce.
Zobacz wideo

Publikacja Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego jest związana z wymogiem narzuconym przez unijną dyrektywę. Organ zbiera dane dotyczące wynagrodzeń w bankach w Unii Europejskiej w wysokości ponad milion euro rocznie (łącznie, także np. z premiami i nagrodami).

Co prawda statystyki są publikowane z ponad rocznym opóźnieniem i dopiero poznaliśmy liczby za 2017 r. (dane za 2018 r. będą na początku przyszłego roku), niemniej i one dają dobry obraz sytuacji na najwyższych szczeblach unijnej bankowości.

Jak wynika z danych EUNB, w 2017 r. ponad milion euro zarobiło 4859 bankierów w całej Unii. To o 262 osoby więcej niż rok wcześniej. Niemal trzech na czterech "bankowych milionerów" (dokładnie 3567 osób) to przedstawiciele banków z Wielkiej Brytanii. To tam swoje siedziby ma kilku gigantów europejskiej bankowości, z największym w Unii HSBC na czele.

Rekordzista zainkasował ponad 40 mln euro

Zdecydowana większość z nich zarabiała między 1 a 2 mln euro (3530 z 4859 osób). Ponad tysiąc kolejnych osób otrzymało między 2 a 4 mln euro. Jednak rekordzista z Wielkiej Brytanii zainkasował w 2017 r. ponad 40 mln euro!

Co ciekawe, 4859 "bankowych milionerów" to nadal o prawie 300 osób mniej niż w 2015 r. Powodem spadku liczby osób zarabiających ponad milion euro nie były jednak wcale cięcia pensji, ale fakt, że od mniej więcej pierwszej połowy 2016 r. (było to półrocze kończące się referendum brexitowym) funt brytyjski mocno osłabił się wobec euro. A że na liście najlepiej zarabiających bankierów dominują osoby otrzymujące wynagrodzenie w funtach, to nagle okazało się, że część z nich w przeliczeniu na euro zarabia mniej niż 1 mln rocznie.

.. EBA

Po Wielkiej Brytanii najwięcej bankierów barierę zarobków milion euro przekroczyło w Niemczech (skąd pochodzi np. Deutsche Bank czy Commerzbank), Francji (m.in. Credit Agricole i Societe Generale) i Włoszech (np. UniCredit). Jeśli chodzi o Polskę, to w 2017 r. ponad milion euro zarobiło tu dziewięć osób. 

.. EBA

Jak wskazują bardziej szczegółowe dane, ośmioro "bankowych milionerów" w 2017 r. zarobiło w Polsce między 1 a 2 mln euro, a jeden pomiędzy 2 a 3 mln.

.. EBA

Lovaglio polskim rekordzistą

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego nie publikuje personaliów osób zarabiających ponad milion euro rocznie. Jak wynika jednak z analizy portalu Bankier.pl, w 2017 r. najwięcej spośród prezesów banków giełdowych zarobił ówczesny prezes Pekao Luigi Lovaglio. Miał on łącznie zarobić 9,8 mln zł. Lovaglio szefował bankowi Pekao do czerwca 2017 r.