Spór włoskich firm z GDDKiA opóźni budowę dróg? "Marzec może nie być dobry dla kierowców"

Włoskie firmy przez spór z GDDKiA mogą nie wrócić na drogowe budowy wiosną, co oznacza poważne opóźnienia na kluczowych inwestycjach, jak A1. - Nie wiem, czy to jest taka gra, że jest okres wyborczy, więc sobie firmy myślą: żaden rząd nie będzie chciał mieć problemu na budowach - zastanawia się Adrian Furgalski, ekspert ds. infrastruktury.
Zobacz wideo

Włoskie firmy budujące drogi chcą 1,2 mld zł od GDDKiA

15 marca kończy się zimowa przerwa na budowach dróg. I pojawia się pytanie: czy wszyscy wykonawcy wrócą dokończyć inwestycje. Włoskie firmy - dwie z czterech działających w tym sektorze w naszym kraju - żądają od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dodatkowych pieniędzy - aż 1,2 mld zł. GDDKiA nie ma zamiaru płacić i mówi, że może nałożyć na te firmy kary, m.in. za opóźnienia w realizacji inwestycji.

Rząd powiedział jasno: nie będziemy tak po prostu dopłacać każdemu, kto przyjdzie

- mówi Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jego zdaniem dopłata żądanych 1,2 mld zł nie jest możliwa.

Spóźnione inwestycje, niskie ceny w przetargach

Włoskie firmy powołują się na wzrost kosztów robocizny i materiałów. Jak podkreśla ekspert, inne firmy działają na polskim rynku w takich samych warunkach, ale realizują kontrakty w terminie, a nawet szybciej.

Większość inwestycji włoskich jest spóźniona. Oni dawali rażąco niskie ceny, wysyłali oczywiście oświadczenia, że dysponują wiedzą, że dysponują sprzętem, pracownikami, no tak naprawdę nie było tych pracowników. Potem zaczęły się rozpaczliwe próby poszukiwania firm podwykonawczych

- opowiada Adrian Furgalski.

Jak podała pod koniec lutego GDDKiA, żądania Włochów wyglądają następująco:

 • Impresa Pizzarotti - 766 mln,
 • Salini Impregilio - 449 mln,
 • Astaldi nie wystąpiło z roszczeniami waloryzacyjnymi,
 • Toto Costruzioni Generali wystąpiło z roszczeniem przejściowym, ale nie określiło jednak wartości

Czytaj też: Firma Astaldi wydała oświadczenie, zarzuca GDDKiA publikowanie nierzetelnych informacji

Nie wiem, czy to jest taka gra, że jest okres wyborczy, więc sobie firmy myślą: żaden rząd nie będzie chciał mieć problemu na budowach, że firmy schodzą. Mówimy o kluczowych bardzo często inwestycjach, jak na przykład autostrada A1 przez Śląsk, czyli obwodnica Częstochowy realizowana przez firmę Salini

- zastanawia się ekspert Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Jakie jeszcze odcinki dróg są kierowcy mogą dostać z opóźnieniem? Co z rosnącym problemem braku chętnych na budowę dróg lokalnych? Zobacz całą rozmowę z Adrianem Furgalskim:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (18)
Spór włoskich firm z GDDKiA opóźni budowę dróg? "Marzec może nie być dobry dla kierowców"
Zaloguj się
 • dan_on

  Oceniono 7 razy 7

  50% kosztorysu inwestorskiego było ok? tylko okazało się, że trzeba płacić polaczkom podwykonawcom i interes się zrypał.

 • dziewczyna_murzyna

  Oceniono 6 razy 6

  sypnąć im kary umowne za opóźnienia na dzień dobry.

 • sky.83

  Oceniono 5 razy 5

  Czego się można spodziewać innego po włoskiej mafii? Nie jest tajemnicą, że dużą część zysków z działalności mafijnej (narkotyki, podrobione ubrania, odpady) inwestowano w legalnie działające włoskie firmy budowlane. Można o tym przeczytać np. w książce Saviano - "Gomorra".

 • krosno_plete

  Oceniono 8 razy 4

  Najzabawniejsze jest to kiedy Morawiecki mówi, że w ciągu 7 najbliższych lat chce mieć mega_lotnisko wraz z infrastrukturą chociaż nie dokończyliśmy autostrad, które miały być gotowe na Euro 2012.

 • kasasino

  Oceniono 3 razy 3

  Pizzarotti spagetti rigattoni.

 • sieceonk

  Oceniono 5 razy 3

  nikt nie kazał podpisywać tych umów

 • siwywaldi

  Oceniono 5 razy 3

  Jak na razie, to niczym burza i BEZ opóźnień realizowana jest tylko budowa mega-aquaparku pod Mszczonowem.
  Ale z tego co się orientuje, zarówno Włosi, jak i GDDKiA trzymają się od tej inwestycji z daleka... :-))

 • andgad

  Oceniono 4 razy 2

  A skąd Furgalski wie, że dopłata 1,2 mld nie jest możliwa? Wczoraj nie było kasy na 13 emeryturę ani na 500+ na pierwsze dziecko a tu bęc i przed wyborami są!!! Czy kłopoty przed wyborami PiS są potrzebne???

 • sammy_the_salmon

  Oceniono 1 raz 1

  Skoro podpisali oświadczenia, że dysponują sprzętem i ludźmi, a nie dysponowali, możnaby ich też pociągnąć do odpowiedzialności za próbę oszustwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX