Dopłaty z UE. Ponad milion rolników od dziś może składać wnioski

Od dziś Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o dopłaty bezpośrednie na ten rok. Formularze należy składać wyłącznie przez internet, za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Wniosku nie składają już rolnicy, którzy do wczoraj dostarczyli Agencji oświadczenia potwierdzające brak zmian w gospodarstwie w stosunku do ubiegłego roku.

Po zalogowaniu się w aplikacji rolnik ma udostępniony swój wniosek z poprzedniego roku. Jak wyjaśnia Jolanta Dobiesz z Departamentu Płatności Bezpośrednich Agencji, jeżeli nie zaszły żadne zmiany, to ubiegłoroczny wniosek jest aktualny. Korekty należy wprowadzić w przypadku zmian upraw, sprzedaży lub nabycia działek.

Rolnicy już drugi rok z rzędu korzystają z aplikacji eWniosekPlus. Jolanta Dobiesz mówi, że Agencja obawiała się w ubiegłym roku, czy forma elektroniczna się sprawdzi. "Na koniec kampanii byliśmy super zadowoleni, ponieważ 900 tysięcy wniosków zostało złożonych przez internet" - podkreśliła. Dodała, że to również zasługa pracowników Agencji i ośrodków doradztwa rolniczego.

Osoby, które nie mają dostępu do komputera lub mają problem z wypełnieniem wniosku w aplikacji mogą skorzystać z pomocy technicznej w biurach powiatowych Agencji.
Wnioski przyjmowane są do 15 maja. O dopłaty w Polsce wnioskuje ponad milion trzysta tysięcy rolników rocznie. Do 13 marca ponad 170 tysięcy osób złożyło oświadczenia zamiast wniosków.

Więcej o: