Finlandia. Smartfony Nokia wysyłały dane na chińskie serwery. Producent wydał oświadczenie

Robert Kędzierski
Władze Finlandii wyjaśniają, jakie dane wysyłały na chińskie serwery niektóre smartfony Nokia. Media informują, że może chodzić o informacje takie jak lokalizacja. HMD Global zapewnia, że żadne dane osobowe nie zostały nawet przetworzone. Informacje miały służyć jedynie do aktywacji gwarancji.
Zobacz wideo

Norwerski nadawca radiowo-telewizyjny Norsk Rikskringkasting poinformował, że niektóre smartfony Nokia wysłały dane na serwery znajdujące się w Chinach. Jak podaje z kolei Engadget chodzi o niewielką partię modelu Nokia 7 Plus. 

Serwis wyjaśnia, że na serwer należący do China Telecom mogły trafiać informacje takie jak lokalizacja, numer karty SIM, numer seryjny telefonu.

Fiński organ odpowiedzialny za ochronę danych osobowych sprawdza, czy informacje, które trafiły do Chin w jakikolwiek sposób naruszyły prywatność użytkowników. 

Producent uspokaja - żadne dane nie wyciekły

HMD Global, do którego należy marka Nokia, uspokaja, że dane trafiły do Chin na skutek pomyłki. 

Po zbadaniu tego konkretnego problemu stwierdziliśmy, że cześć oprogramowania związana z aktywacją urządzenia, została omyłkowo włączona do pakietu oprogramowania pojedynczej partii Nokia 7 Plus skierowanej na inny rynek. Z tego powodu urządzenia te błędnie próbowały wysłać dane aktywacyjne urządzenia do niewłaściwych serwerów

- czytamy w oświadczeniu.

Dane te nigdy nie zostały jednak przetworzone i żadna osoba nie mogła zostać zidentyfikowana na ich podstawie. Błąd ten został naprawiony już w lutym 2019 r. Wszystkie urządzenia dotknięte tym błędem otrzymały poprawkę oprogramowania i na zdecydowanej większości z nich poprawka ta została już zainstalowana

- wyjaśnia HMD Global w przesłanym nam stanowisku. 

Nokie i pierwsza aktywacja

Spółka dodaje też, że gromadzenie danych związanych z pierwszą aktywacją urządzenia jest standardową praktyką branżową. Ma charakter jednorazowy i pozwala producentom aktywować gwarancję na urządzenie. 

Możliwe więc, że użytkownicy odnotowywali próby łączenia z chińskim serwerem, bo telefon nie był w stanie w skuteczny sposób przekazać danych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (43)
Finlandia. Smartfony Nokia wysyłały dane na chińskie serwery. HMD Global wydał oświadczenie
Zaloguj się
 • maxxim3000

  Oceniono 14 razy 10

  Windows, google wysayla caly czas na swoje serwery i cisza.

 • j_stalin

  Oceniono 13 razy 7

  pierdu pierdu, testowali czy się ktoś skapnie że robią wałek... tja pomyłka w oprogramowaniu ehe juz wierze....

 • lubat

  Oceniono 8 razy 6

  A na jakich serwerach są przechowywane dane polskich użytkowników wszelkich e-urządzeń? Polskich?
  Pytam z ciekawości, bo niedawno w Niemczech ludzie ze zdziwieniem dowiedzieli się, że wszystkie nagrania z kamer policyjnych gromadzone są na serwerze amerykańskim.

 • true_lysander

  Oceniono 4 razy 4

  Natomiast gdyby "aparat był w stanie w sposób skuteczny przekazać dane", użytkownicy nigdy nie zostaliby powiadomieni.

 • teczowyninja666

  Oceniono 12 razy 4

  Mój gmail i chrome dzień w dzień wysyłają pakiety danych do Waszayngtonu i jakoś nikt nie robi z tego sprawy. No ale NSA jest przecież dobre, nie to co ci ohydni Chińczycy.

 • saves

  Oceniono 6 razy 4

  Jak mówią, że nic się nie stało, to nic się nie stało. Przy dieselgate VW też zapewniał, że to tylko błędne oprogramowanie.

 • remo29

  Oceniono 7 razy 3

  O ja... To teraz każdy Chińczyk będzie oglądał fotę kebsa, który mi upadł koło budki na Piłsudskiego?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Grunt, że nie ruskie!

 • rasta-mw

  Oceniono 1 raz 1

  Co oni się tak pienią z tymi chińskimi serwerami? Nikomu jednak nie przeszkadza, że amerykanie wiedzą wszystko o wszystkich ponieważ to na ich serwery płyną ogromne ilości naszych prywatnych danych. Mi tam chińczycy nie przeszkadzają, ba mam nawet do nich większe zaufanie niż do "wielkiego brata" za oceanu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX