Emerytura Plus. Rząd przyjął projekt ustawy. Niektórzy dostaną pieniądze w kwietniu, inni w czerwcu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu "Emerytura Plus" . Poinformowali o tym na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Zobacz wideo

Minister podkreśliła, że projekt będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Zaznaczyła, że do tego dodatkowego świadczenia jest uprawnionych 9,8 mln emerytów i rencistów - niezależnie od tego, jakie otrzymują świadczenie.

Będą to osoby, które są w powszechnym systemie ubezpieczeń, rolnicy, którzy są w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, służby mundurowe, osoby otrzymujące kompensacyjne świadczenia nauczycielskie, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, a także inwalidzi i renciści wojenni.

Świadczenie wyniesie 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł "na rękę".

Premier Morawiecki podkreślił, że ten rok jest pierwszym od 30 lat, kiedy wprowadzane jest potrójne działanie na rzecz emerytów. Oprócz świadczenia "Emerytura plus" miał na myśli też kwotową waloryzację emerytur wynoszącą co najmniej 70 złotych, oraz obniżony PIT z 18 na 17 procent.

To pokazuje, że w jednym roku rząd PiS tak potrafi zakumulować środki, by poprawić los emerytów

- zaznaczył premier. Dodał, że rząd w ramach programu gospodarczo-społecznego dba o godne zarobki polskich rodzin. Dzisiaj zaś, jak podkreślił, "chcemy w ramach możliwości, na które państwo stać, przekazać emerytom pewne dodatkowe środki - Emeryturę Plus dla każdego w tym samym wymiarze".

Minister Elżbieta Rafalska, której resort opracowywał szczegóły programu dotyczącego trzynastej emerytury wyjaśniła, że aby otrzymać to świadczenie nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Terminy wypłaty będą zaś tożsame z terminami wypłaty innych świadczeń, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc.

W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać to świadczenie w ostatnich dniach kwietnia

- mówiła minister Rafalska. Będą również świadczenia, które będą wypłacone na początku czerwca. Dotyczy to np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, gdyż są one wypłacane właśnie wtedy. Jeśli świadczenia będą wypłacane kwartalnie trzynasta emerytura wypłacona zostanie na początku lipca.

Koszt sfinansowania tych dodatkowych emerytur wyniesie 10 miliardów 800 milionów złotych.

Więcej o: