260 milionów dolarów. Szef NATO potwierdza budowę magazynu dla armii USA w Polsce

Sekretarz generalny NATO potwierdził, że Sojusz przeznaczy 260 milionów dolarów na budowę magazynu dla wojsk USA w Polsce. Chodzi o bazę dla amerykańskiej armii w Powidzu, w której mają być przechowywane pojazdy opancerzone, amunicja i broń dla amerykańskiej brygady. 
Zobacz wideo

Jens Stoltenberg poinformował, że inwestycja, która uzyskała finansowanie kwatery głównej, jest kluczowa ze względu na bliskość dużego lotniska.

- Ta inwestycja w infrastrukturę w centralnej Polsce jest częścią większych wysiłków wzmacniających mobilność wojskową. Poprzez wstępne rozlokowanie sprzętu zwiększymy gotowość do działania naszych wojsk, bo chodzi także o zdolność szybkiego transportu ludzi, a nie tylko ciężkiego sprzętu. To jest znacząca inwestycja, która pokazuje jak NATO współpracuje z USA. Amerykańskie wojska są tam w ramach umowy dwustronnej, ale są wspierane NATO-wskimi inwestycjami. To dobre dla NATO i dobre dla nas wszystkich - powiedział szef Sojuszu. 

Czytaj więcej: NATO: tylko 6 z 29 krajów członkowskich płaci wystarczająco dużo na obronność

Praktyka z czasów ziemnej wojny

Wstępne rozlokowanie sprzętu wojskowego to, jak przypominają eksperci, praktyka, która była wykorzystywana w czasie zimnej wojny. W razie konfliktu pozwoli ona Stanom Zjednoczonym szybko wesprzeć wojska sojusznicze tysiącami żołnierzy.

Wall Street Journal informował przed kilkoma dniami, że taka praktyka nie jest tak dużym obciążeniem dla budżetu jak stałe bazy. Budowa magazynu ma się rozpocząć latem i potrwać dwa lata. 

Więcej o:
Komentarze (41)
260 milionów dolarów. Szef NATO potwierdza budowę magazynu dla armii USA w Polsce
Zaloguj się
 • aktyntasza

  Oceniono 11 razy 5

  Obecnie mamy barbarzyńską politykę fikcji ekologicznej, przemysłu gdzie liczy się kasa a nie ekologia a tak naprawdę eksploatacja złóż oraz składowania chemikaliów i innych odpadów, próby atomowe, zaśmiecone oceany, doprowadza to do wyginięcia wielu gatunków zwierząt, roślin, organizmów które powstawały setki tysięcy lat ale politycy milczą bo liczy się PKB i kasa. W ciągu 15 lat trzy razy kupowaliśmy pralkę automatyczną bo programator był w cenie nowej pralki, cztery razy kupiliśmy odkurzacz a teraz mamy nowy odkurzacz 700W który od nowości słabo ciągnie bo UE ograniczyła moc silników i też pewnie trafi na śmietnik i mieliśmy kilka mikserów kuchennych do których niema części zamiennych (mechanizmy plastikowe) i nawet drobne uszkodzenia powodują że sprzęt musieliśmy wyrzucić. Mamy umowę z dostawcą energii elektrycznej Tauron z usługą elektryk 24 i wszystko ładnie bo usługi serwisowe za darmo ale części zamienne prawie zawsze przewyższają koszt kupna nowego sprzętu. Ta niezliczona ilość żarówek które powinny świecić 50000 godzin a po roku przestają świecić, mrugają. Drukarkę HP urządzenie wielofunkcyjne musiałem wyrzucić bo mimo że napełniłem tusz, którego cartridge był sprawny to informuje że jest brak tuszu bo dla firmy nie liczy się ekologia tylko sprzedaż tonerów i zysk. Zaśmiecamy ten świat na maxa. Tym protestem dołączany się do tego całego parszywego niechlujstwa.

 • greencoffee

  Oceniono 14 razy 4

  Zamiast Fort Tramp magazyn trampek. Tyż piknie!

 • kataryniarski

  Oceniono 12 razy 2

  Miał być Fort Trump, a będzie... Autoszrot? Hmmm...

 • waw-el

  Oceniono 7 razy 1

  A w tym magazynie Polska Arnia bedzie zakupy wyposazenia robila .

 • cmochall

  Oceniono 2 razy 0

  Nie maja sie z czego cieszyc okoliczni mieszkancy - na wiekszej liczbie komputerow zostanie wklepany Powidz.

 • shtalman

  Oceniono 6 razy 0

  Miejmy nadzieję że użyczą trochę miejsca na wolskie uzbrojenie w różańce szturmowe, wodę święconą i kropidła bojowe, bo Macierewicz zrobił duże zapasy w wiarę na wypadek wojny

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 8 razy 0

  "nato-tylko-6-z-29-krajow-czlonkowskich-placi-wystarczajaco"
  Możemy być dumni: dzięki macierewiczowskim wojskom obrony terytorialnej, staliśmy się szóstą "potęgą" NATO!
  Że bez helikopterów, opancerzonych wozów piechoty, systemów rakietowych, okrętów - to betka, ewentualnego przeciwnika wystraszymy duchem zaczepnym i wysokim morale naszych "rangersów". Czuj -duch!

 • hdtvpolska

  Oceniono 2 razy -2

  Ta decyzja gruntuje fakt, że Polska to kraj montowni i magazynów. Znamy nasze miejsce w szeregu coraz lepiej.

 • badziewiak66

  Oceniono 2 razy -2

  Sojusz przeznaczy ze składki Polski ma się rozumieć. Tylko ślepy tego nie widzi że Niemcy budują sobie linię Maginota pod pretekstem członkostwa Polski w NATO. Pragmatyczny naród, pamiętają co się stało, kiedy Rosjanie pierwsi weszli do Berlina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX