Żywiec na zakupach. Spektakularna transakcja na polskim rynku piwnym

Grupa Żywiec podpisała finalną umowę ze spółką Chicago Poland Investment Group stając się właścicielem 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Browaru Namysłów
Zobacz wideo

"Na poczet ceny podstawowej transakcji wynoszącej 500 mln zł, spółka zapłaciła w dniu 1 kwietnia 2019 r. kwotę zł 475 mln zł, która będzie podlegała dalszej korekcie o nakłady kapitałowe, faktyczny dług netto oraz kapitał obrotowy, wyliczone po zamknięciu transakcji" - czytamy w komunikacie Grupy Żywiec.

Transakcja jest w całości finansowana ze środków zewnętrznych firmy z Żywca.

Pod koniec lutego tego roku Grupa Żywiec otrzymała bezwarunkową zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na nabycie od Chicago Poland Investment Group 100 proc. udziałów spółki Browar Namysłów. 

Żywiec i Namysłów - browary z tradycjami

Grupa Żywiec warzy piwo w pięciu browarach: Warce, Elblągu, Leżajsku oraz w Żywcu i w Cieszynie. Spółka jest notowana na GPW od 1991 r. W 2018 r. miała 3,3 mld zł skonsolidowanych przychodów i ponad 324 mln zł zysku netto. 

Browar Namysłów z kolei jest jednym z najstarszych browarów w Europie - ma blisko 700-lat. Jak podaje firma na swojej stronie internetowej "pierwsza wzmianka o istnieniu naszego browaru pojawia się w XIV w. 30 kwietnia 1321 roku książę oleśnicki i namysłowski, Konrad I podpisał dokument, w którym wspomina się o książęcej słodowni i warzelni w Namysłowie".

Więcej o: