Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym zakłada, że właściciele aplikacji, czyli pośrednicy, muszą dbać o to, by kierowcy, którzy wożą pasażerów, mieli zarejestrowaną działalność gospodarczą, byli zdrowi i niekarani w związku m.in. ze sprzedażą narkotyków. Konieczne będzie także posiadanie licencji upoważniającej do zarobkowego przewozu osób.
Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, dzięki nowym przepisom podróż będzie bezpieczniejsza, bo pasażer będzie miał pewność, że osoba, która go wiezie, została pozytywnie zweryfikowana przez pośrednika. Pośrednik, czyli właściciel aplikacji, który zleci transport kierowcy nie spełniającemu wymogów, zostanie ukarany.
Projekt przewiduje też wprowadzenie obowiązku posiadania licencji przez podmiot wykonujący pośrednictwo przy przewozie osób.
Zaproponowano również ułatwienia dla osób rozpoczynających działalność związaną z przewozem osób.
Nowe przepisy umożliwiają kierowcom wybór między dwoma systemami rozliczania się z urzędami. Może on, jak dotychczas, robić to za pomocą taksometru i kasy fiskalnej. Taksówkarz może jednak zmienić system i rozliczać się z właścicielem aplikacji, jeśli zgodzi się pracować na proponowanych przez niego zasadach.
Nowelizacja likwiduje konieczność egzaminu z topografii miasta. Obniża też koszty uzyskania licencji dla kierowcy. Jak poinformował Andrzej Adamczyk, licencja wydana na okres od 2 do 15 lat ma kosztować 320 złotych. Dziś kosztuje 700 złotych. Koszty innych licencji także zostaną obniżone.
Projektem zajmie się teraz parlament. Zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.
Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.