Rafalska podaje nowe dane o bezrobociu. "Rodzina 500 plus nie dezaktywuje matek"

Liczba bezrobotnych ponownie spadła poniżej miliona i wynosi obecnie 986 tys. osób, tj. o 30,7 tys. mniej niż w lutym, podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powołując się na dane z urzędów pracy. Stopa bezrobocia ma dalej spadać, choć resort ubolewa, że "w rejestrach bezrobotnych pozostają najtrudniejsi klienci".
Zobacz wideo
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu marca br. 5,9 proc.. To o 0,2 pkt proc. mniej niż w lutym br. i o 0,7 pkt proc. mniej niż w marcu 2018 r. W marcu br. liczba bezrobotnych wyniosła 986 tys. - o 30,7 tys. mniej niż w lutym i o 106,2 tys. mniej niż w marcu 2018 r.

- czytamy w komunikacie resortu.

Największy spadek bezrobocia w marcu br. (w porównaniu do miesiąca poprzedniego) zanotowano w województwie lubuskim - o 4,9 proc. (1,1 tys. osób)

- powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

.. źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Ministerstwo komentuje, że spadek bezrobocia w marcu spowodowany był rozpoczęciem się wiosennych prac sezonowych, czemu sprzyjała pogoda. "Z drugiej strony, w rejestrach bezrobotnych pozostają dziś najtrudniejsi klienci, których najtrudniej zaktywizować" - zwraca uwagę resort.

Wcześniej dziś Rafalska informowała, że stopa bezrobocia rejestrowanego może obniżyć się do 5,2 proc. we wrześniu, zaś na koniec roku wynieść 5,5 proc.

W budżecie na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 5,6 proc. na koniec roku.

Ministerstwo: "500 plus nie dezaktywizuje kobiet"

Wbrew przewidywaniom przeciwników programu "Rodzina 500+" ten nie dezaktywuje matek. Statystyki pokazują, że coraz więcej kobiet pracuje, znacznie też spadła stopa bezrobocia wśród kobiet

- czytamy w komunikacie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort zwraca uwagę, że wprawdzie nadal aktywność zawodowa, jak i wskaźnik zatrudnienia kobiet są niższe niż mężczyzn, niemniej jednak na przestrzeni ostatnich czterech lat wskaźniki te uległy poprawie. Współczynnik aktywności zawodowej kobiet (osoby pracujące i bezrobotne zainteresowane podjęciem pracy) wzrósł bowiem z 48,4 proc. w 2015 r. do 48,6 proc. w okresie III kwartałów 2018 r.

mBank: "Tempo spadku hamuje"

Jak wskazują ekonomiści mBanku, po odsezonowaniu (czyli abstrahując od wahań sezonowych bezrobocia) stopa bezrobocia wyniosła w marcu wręcz 5,6 proc. Analitycy zwracają przy tym uwagę, że tempo spadków bezrobocia systematyczne hamuje.

Zobacz wideo
Więcej o: