Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu marca br. 5,9 proc.. To o 0,2 pkt proc. mniej niż w lutym br. i o 0,7 pkt proc. mniej niż w marcu 2018 r. W marcu br. liczba bezrobotnych wyniosła 986 tys. - o 30,7 tys. mniej niż w lutym i o 106,2 tys. mniej niż w marcu 2018 r.
- czytamy w komunikacie resortu.
Największy spadek bezrobocia w marcu br. (w porównaniu do miesiąca poprzedniego) zanotowano w województwie lubuskim - o 4,9 proc. (1,1 tys. osób)
- powiedziała minister Elżbieta Rafalska.
. źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Ministerstwo komentuje, że spadek bezrobocia w marcu spowodowany był rozpoczęciem się wiosennych prac sezonowych, czemu sprzyjała pogoda. "Z drugiej strony, w rejestrach bezrobotnych pozostają dziś najtrudniejsi klienci, których najtrudniej zaktywizować" - zwraca uwagę resort.
Wcześniej dziś Rafalska informowała, że stopa bezrobocia rejestrowanego może obniżyć się do 5,2 proc. we wrześniu, zaś na koniec roku wynieść 5,5 proc.
W budżecie na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 5,6 proc. na koniec roku.
Wbrew przewidywaniom przeciwników programu "Rodzina 500+" ten nie dezaktywuje matek. Statystyki pokazują, że coraz więcej kobiet pracuje, znacznie też spadła stopa bezrobocia wśród kobiet
- czytamy w komunikacie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort zwraca uwagę, że wprawdzie nadal aktywność zawodowa, jak i wskaźnik zatrudnienia kobiet są niższe niż mężczyzn, niemniej jednak na przestrzeni ostatnich czterech lat wskaźniki te uległy poprawie. Współczynnik aktywności zawodowej kobiet (osoby pracujące i bezrobotne zainteresowane podjęciem pracy) wzrósł bowiem z 48,4 proc. w 2015 r. do 48,6 proc. w okresie III kwartałów 2018 r.
Jak wskazują ekonomiści mBanku, po odsezonowaniu (czyli abstrahując od wahań sezonowych bezrobocia) stopa bezrobocia wyniosła w marcu wręcz 5,6 proc. Analitycy zwracają przy tym uwagę, że tempo spadków bezrobocia systematyczne hamuje.