Rząd "wyłączy Ubera"? Ekspert: Rząd nie ma wpływu na to jaka aplikacja jest dostępna

Protestujący taksówkarze domagają się "czasowego wyłączenia aplikacji służących do zamawiania przejazdów". Rząd miałby więc "wyłączyć Ubera". Spytany przez nas ekspert wyjaśnił, czy to prawnie dopuszczalne.
Zobacz wideo

Taksówkarze, którzy wczoraj protestowali w Warszawie, przedstawili kilka postulatów. Jednym z najważniejszych jest "czasowe wyłączenie aplikacji służących do zamawiania przejazdów" takich jak Uber, OptiTaxi, Bolt, Numer One, Eco Taxi. Rada Ministrów ma poruszyć ten temat na wtorkowym posiedzeniu rządu. 

Rząd nie decyduje o dostępności aplikacji

Paweł Litwiński, adwokat z Kancelarii Barta Litwiński, a jednocześnie ekspert od branży cyfrowej, rozwiał wszelkie wątpliwości. Rząd nie ma wpływu na to jaka aplikacja jest dostępna dla poszczególnych urządzeń. 

Aplikacje powinny spełniać standardy określone przez głównych (jedynych) graczy na rynku, czyli Google dla telefonów z systemem Android i Apple dla telefonów z iOS. Jeżeli aplikacja jest niezgodna z tymi standardami lub jeżeli ktoś twierdzi, że jest niezgodna, może wnioskować do Google lub Apple o jej usunięcie. Ale decyzję o usunięciu aplikacji podejmuje Google lub Apple.

 - powiedział w rozmowie z naszą redakcją Litwiński.

Rząd miał plan blokowania Ubera i innych aplikacji?

Jednocześnie wyjaśnił, że w poprzednich wersjach projektu ustawy tzw. Lex Uber pojawiał się pomysł blokowania konkretnych aplikacji lokalnie, w Polsce.

 Miałoby to działać w ten sposób, że aplikacje byłyby wpisywane do specjalnego rejestru, a dostawcy internetu mieliby obowiązek prawny blokowania aplikacji. Miało by osbywać się fo „poprzez ich usunięcie z systemów teleinformatycznych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, służących do zamiany nazw domen internetowych na adresy IP, nie później niż w ciągu 48 godzin od dokonania wpisu do Rejestru". Czyli przez DNS.

- wyjaśnił ekspert.

Problem w tym, że zdaniem wielu specjalistów byłoby to nieskuteczne. Koniec końców, jak się wydaje, rząd się z tego projektu wycofał.

- dodał. 

Czytaj też: Uber ogłasza inwestycje w Polsce, a taksówkarze protestują. Co na to rząd

Dlaczego taksówkarze protestują?

Taksówkarze protestowali w poniedziałek przeciwko przyjętej niedawno przez rząd ustawie, która pozwala legalnie działać przewoźnikom takim jak Uber. Nowelizacja prawa nakłada na właścicieli aplikacji, czyli pośredników, obowiązek posiadania licencji na działalność przewozową. Muszą też zadbać o to, by współpracujący z nimi kierowcy mieli zarejestrowaną działalność gospodarczą, byli zdrowi i niekarani. Wprowadza też możliwość rozliczania się podczas przewozu osób poprzez aplikację. Zniesiono też konieczność egzaminu z topografii miasta.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (87)
Rząd "wyłączy Ubera"? Ekspert: Rząd nie ma wpływu na to jaka aplikacja jest dostępna
Zaloguj się
 • hrabia_wronski

  Oceniono 34 razy 32

  W zyciu nie slyszalem o tych innych aplikacjach .
  teraz juz wiem
  Zaraz je instaluje
  .Dzieki ...skorzystam

 • kapitan_kloss

  Oceniono 34 razy 26

  Łatwiej zdelegalizować taksówkarzy

 • madera123

  Oceniono 29 razy 21

  Egzamin z topografii miasta przydałby się ale taksówkarzom, bo jeżdżą naokoło, albo pytają pasażera,którędy jechać.

 • gazeciak_pl

  Oceniono 25 razy 21

  Ich stawki, cwaniactwo i jazda "dookoła celu" aby jak najwięcej zagrabić z niejednokrotnie biednego i w trudnej sytuacji klienta dyskwalifikują taksówkarzy. MANDATY za blokowanie dróg jak zrobili to rolnikom!

 • hans_gl

  Oceniono 21 razy 17

  Właściwie wystarczy, żeby taksówkarze przestali kantować, oszukiwać, jeździć naokoło i żeby używali uczciwej aplikacji pokazującej ile kosztuje przejazd - i problem sam zniknie. Żaden Uber nie będzie się opłacał...
  Nie da się? ojjj a to kłopot...

 • starczypl

  Oceniono 19 razy 15

  Ciągle udowadniają, żeby z nimi nie jeździc, polglowki

 • gruby13

  Oceniono 19 razy 13

  Po moich dotychczasowych doswiadczeniach z cierpami wole isc 10 km po sniegu, blocie i na czworaka a na koniec wywalic 100 zl do smietnika niz zamowic kurs taryfa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX