Koniec OFE. Analitycy: Subkonto ZUS może przynieść wyższą stopę zwrotu niż OFI

Osoby, które w wyniku przekształcenia OFE wybiorą otwarte fundusze inwestycyjne (OFI) muszą liczyć się z ryzykiem, które w przypadku rozwiązań akcyjnych jest stosunkowo wysokie, a jeżeli wybiorą subkonta ZUS, to wskaźnik waloryzacji może być niższy ze względu na możliwe pogorszenie stanu krajowej gospodarki, podały Analizy Online.
Zobacz wideo

Z symulacji wynika, że po pięciu latach stopa zwrotu z OFI może wynieść 17,39 proc., a z subkonta ZUS 24,03 proc., zaś po 10 latach byłoby to odpowiednio: 37,80 proc. i 53,82 proc. 

"Do tej pory polityka inwestycyjna OFE po reformie z 2014 r. zakładała wysokie zaangażowanie w instrumenty udziałowe (sięgające przeciętnie około 80-85 proc.). W przypadku OFI, w które to OFE mają zostać przekształcone, alokacja w akcje ma być stopniowo obniżana, o 2,5 pkt proc. rocznie. Z tego też powodu można przyjąć, że wyniki OFI mogą w przyszłości prezentować się podobnie do stóp zwrotu z OFE, jednak prawdopodobnie będą przeciętnie nieco niższe w długim terminie, właśnie ze względu na ograniczanie zaangażowania w akcje spółek z GPW" - czytamy w komentarzu. 

W przypadku subkonta w ZUS roczna waloryzacja obliczana jest na podstawie średniego wzrostu nominalnego PKB za ostatnie 5 lat.

"Jeżeli zaś chodzi o waloryzację subkonta ZUS, to wskaźnik może być niższy ze względu na możliwe pogorszenie stanu krajowej gospodarki. Dużo zależy również od decyzji politycznych. Historycznie zdarzało się na przykład, że waloryzacja rent i emerytur miała charakter kwotowy, a co za tym idzie jej wysokość była jednakowa dla wszystkich (w 2012 roku było to 71 zł)" - czytamy dalej. 

Czytaj więcej: Borys o krytyce opłaty 15 proc. za zmianę OFE na IKE. "Zawsze można znaleźć kij"

ZUS lepszy niż nowe fundusze?

Według analityków Analiz Online, podejmując decyzję o przyszłości swoich środków z OFE, należy rozważyć wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na ich końcową wartość.

"Bazując na danych historycznych, oszacowaliśmy, jakich stóp zwrotu możnaby oczekiwać zarówno w przypadku przeniesienia środków na OFI, jak i na subkonto w ZUS. W zestawieniu tym korzystniej prezentuje się drugi wariant. Wynika to z kilku czynników:

- W ostatnich latach krajowa gospodarka rozwijała się stosunkowo prężnie, stąd wysokie wskaźniki waloryzacji. W przyszłości taki stan nie musi się utrzymać, a co za tym idzie wskaźnik może być niższy;

- Waloryzacja subkonta w ZUS nie może być ujemna, nawet jeśli średni nominalny PKB za ostatnie 5 lat będzie ujemny. Wskaźnik równy jest wtedy zero. W przypadku OFI z kolei poniesienie straty jest możliwe;

- W OFI pobierane są opłaty, które dodatkowo niekorzystnie wpływają na osiągane stopy zwrotu;

- Wysokie zaangażowanie OFI w akcje implikuje stosunkowo wysokie prawdopodobieństwo pogorszenia wyników, ale jednocześnie możliwość osiągnięcia atrakcyjnych stóp zwrotu w okresach korzystnej koniunktury na GPW" - czytamy dalej. 

Koniec OFE. Ekonomiści mBanku: potrzeby pożyczkowe państwa spadną o ok. 8 mld zł w 2020-2021

W ZUS po 10 latach nawet ponad 50 proc.

Z symulacji Analizy Online (według danych na 31.03.2019) wynika, że po 5 latach stopa zwrotu z OFI może wynieść 17,39 proc., a z subkonta ZUS 24,03 proc. Po 10 latach będzie to już odpowiednio: 37,80 proc. i 53,82 proc., a po 15 latach odpowiednio: 61,76 proc. i 90,78 proc.

Według zestawienia historycznych stóp zwrotu wg danych na 31.03 .2019 r., opracowanych przez Analizy Online wynika, że stopa zwrotu w okresie 2014-2019 dla OFE wyniosła średniorocznie 3,26 proc., a dla subkonta ZUS 4,40 proc. Jak podaje firma, do analizy subkonta ZUS za 2018 i 2019 wykorzystano wskaźnik rocznej waloryzacji na poziomie z 2017 r., gdyż dla 2018 r. ten wskaźnik zostanie opublikowany w maju br. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (59)
Koniec OFE. Analitycy: Subkonto ZUS może przynieść wyższą stopę zwrotu niż OFI
Zaloguj się
 • aldealmi

  Oceniono 21 razy 19

  Taaa... O ile ZUS-u nie zlikwidują, albo kolejne kurestwo obmyślą, żeby tylko okraść uczciwie pracujących. Mój program emerytalny nazywa się "SKarpeta".

 • lignan

  Oceniono 20 razy 16

  Pieniędzy z ZUS mozna nie otrzymać, bo zrobia emeryture obywatelską i każdy dostanie 1000 zł, łącznie z patologią, a co... I to jest najważniejszy argument

 • bogdan19741974

  Oceniono 16 razy 14

  kilka lat temu bylem w Zus zeby zostac w ofe miec kase, teraz pisowska swolocz znow to kradnie,pierdo...ni nie polacy,kaczynski i towarzysze,i teraz znow mam isc do Zus... (poniewaz nienachapany kaczynski i morawiecki chca te pieniadze ponownie krasc)

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 15 razy 13

  Trzymanie pieniędzy w ZUS to oksymoron. Stopa zwrotu tamże to minus 100% - kasa zostanie przeżarta i rozkradziona przez polityków na kolejne programy Plus dla patologii i na kiełbasę wyborczą. Nawet 10% ale swoje jest lepsze niż 100 czy 200% w ZUS. Pytanie tylko jak będą zabezpieczone te pieniądze - czy za 2-3-4 lata kolejny komunista nie zabierze kolejnych 15 czy 20% bo będzie mu brakowało na kiełbasę.

 • wmr2000

  Oceniono 11 razy 9

  Za rok znacjonalizują OFI i pobiorą za to kolejne 15%. Założymy się?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 10 razy 8

  No i Pisiory dobiły giełdę. Dodatkowo obniżyły (sztucznie) kurs PLN.

  Za wszelką cenę starają się utrzymać przy władzy żeby uniknąć odpowiedzialności karnej z art 127 kk.

 • kropka9991

  Oceniono 8 razy 8

  Jakoś mnie nie przekonali.
  Każdy "może" wygrać w lotto. Zwykle jednak prawie każdy tylko przegrywa.

 • mafjmafj3

  Oceniono 5 razy 5

  To transfer kosztem tych co mieli OFE na aktualne 500+ oraz aktualnych emerytow.
  Ci co oszczedzali w OFE malo co z tej kasy w ZUS zobacza.
  Zapisy w ZUS byly warte moze 70% wrtosci nominalnej w perspektywie 20 lat.
  Po obnizce wieku emerytalnego, ich wartos spadla do moze 50%.
  Z prostej przyczyny ze tych zapisow jest tak duzo, ze podatki musialyby byc na poziomie 50% by je fundowac w perspektywie 20 lat.
  Zanim dojdzie do urealnienia emerytur dzisiejsi platnicy OFE beda w podatkach placic niebywala kase by obecni emeryci dostawali kase z ZUS jakiej oni nigdy nie zobacza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX