Morawiecki zapowiadał budowę 22 mostów. Sztandarowej inwestycji nie będzie. "To był most wyborczy"

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w zeszłym roku program budowy 22 mostów. Jako jedną ze sztandarowych inwestycji przedstawił przeprawę łączącą Kazimierz i Janowiec. Dziś wiemy już, które gminy złożyły wnioski o dofinansowanie. Sztandarowej inwestycji nie ma liście. "To był most wyborczy. Nikt z rządu nie rozmawiał z nami na temat tej inwestycji" - mówi wójt Janowca.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki wraz z podległymi mu ministrami, infrastruktury Andrzejem Adamczykiem oraz inwestycji i rozwoju Jerzym Kwiecińskim, w maju zeszłego roku zaprezentowali nowy program inwestycyjny rządu - "Mosty dla regionów". Dzięki niemu w Polsce do 2025 roku mają powstać 22 przeprawy, głównie w mniej zurbanizowanych regionach. 

Miał być most, mostu nie będzie

Na konwencji PiS, która odbyła się w Przysusze szef rządu jako jedną ze sztandarowych inwestycji wskazał przeprawę łączącą Kazimierz i Janowiec, niewielkie aglomeracje położone w okolicy Puław

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało listę gmin, które złożyły wnioski o dofinansowanie na budowę mostów. Na liście zabrakło zarówno Kazimierza jak i Janowca. 

To był „most wyborczy. Nikt z rządu nie rozmawiał z nami na temat tej inwestycji. Poza tym wymagania techniczne były olbrzymie. Most m. in. miał spełniać wymogi militarne. A to są olbrzymie koszty, na które gminy nie stać

- stwierdził wójt gminy Janowiec Jan Jacek Gędek cytowany przez "Dziennik Wschodni". Dodał też, że most kosztowałby 200-300 mln zł, a warunkiem uzyskania finansowania jest udział własny na poziomie 20 proc. Gmina musiałaby więc znaleźć 40-60 mln zł na budowę samego mostu, a ponadto ponieść koszty związane z budową dróg dojazdowych.

Chętni się znaleźli

Przeprawa w Kazimierzu i Janowcu nie powstanie, ale nie oznacza to, że program rządowy nie cieszy się zainteresowaniem. Jak informuje ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w programie Mosty dla Regionów wpłynęło 75 wniosków. O dofinansowanie dokumentacji projektowej ubiegają się samorządy wszystkich szczebli z 14 województw, w tym najwięcej z Małopolski - 22. Jedynie samorządy z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego nie złożyły wniosków.

2,3 miliarda dla regionów

W ramach naboru samorządy wnioskowały o ponad 86 milionów złotych dofinansowania na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji. Szacowany przez wnioskodawców późniejszy koszt budowy przepraw, dla których złożono wnioski, wynosi ponad 4 miliardy złotych. Na realizację programu Mosty dla Regionów rząd przeznaczył około 2,3 miliarda złotych.

Czytaj też: Opozycja grzmi, że rząd kradnie nasze pieniądze z OFE. Szef PFR: To demagogia, a nie ekonomia

Zgodnie z zapisami Ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, inwestycje przygotowane w ramach programu Mosty dla Regionów będą mogły uzyskać dofinansowanie na etap budowy ze środków Funduszu Dróg Samorządowych, którymi dysponuje Minister Infrastruktury. Maksymalna dopłata wynosi 80 proc. 

Ze względu na dużą liczbę złożonych wniosków  pierwszych decyzji możemy spodziewać się w połowie roku – zapowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Komentarze (133)
Mateusz Morawiecki zapowiadał budowę 22 mostów. Sztandarowej inwestycji na Wiśle nie będzie
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 42 razy 32

  Najwyższy czas zapisać pana premiera na terapię. Nałóg ( w tym przypadku konfabulacja) trzeba zwalczać. Parafrazując, "pomożemy" mu, rezygnując z jego usług na jesieni.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 33 razy 29

  22 mosty to może sobie Zalewska strzeli u dentysty za unijne pieniądze...

 • vegemot

  Oceniono 20 razy 18

  Pinokio powie że zbudowali mosty to większość ich ciemnego elektoratu uwierzy i bedzie krzyczało jeszcze głośniej, że zbudowali mosty. Podobnie było z hasłami 'kraj w ruinie', 'wstalismy z kolan', '1:27 to sukces', 'ukradli 150mld'. Ciemny lud kupi wszystko, a pinokio doskonale wie co mowic ciemnocie i dobrze wie, że im niższe wykształcenie tym większy elektorat i bardziej wierni i ciemni wyznawcy

 • ceppisowski

  Oceniono 20 razy 16

  Panie premierze, prosze nie manipulowac i nie oszukiwac pisowskiej ciemnoty.

 • q602

  Oceniono 21 razy 15

  Po mostach beda pomykac samochody elektryczne (million sztuk!) dowozace krzemionke do Doliny Krzemowej numer 2...

 • hikuj13

  Oceniono 18 razy 14

  najlepiej lubię słuchać jak opowiada
  o negocjacjach Polski z UE i jego udziale w tych negocjacjach

 • stefan-50

  Oceniono 16 razy 14

  Został skazany za kłamstwo nie przez przypadek. Ten typ tak ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX