Straciłeś prawo jazdy? Dostaniesz taksówkę lub rower. Kontrowersyjna polisa dla kierowców

Wrocławska firma EASY Insurance chce podbić polski rynek polisą dla kierowców, którzy z powodu przekroczenia prędkości utracili prawo jazdy na trzy miesiące. Każdy ubezpieczony na tę okoliczność dostanie w ramach polisy taksówkę z dziennym limitem przewozów lub rower.
Zobacz wideo

EASY Insurance, członek kojarzonej z windykacją Kaczmarski Group, ruszyła z polisą ChrońPrawoDoJazdy.pl oferującą możliwość zachowania mobilności kierowcom, którzy ulegli wypadkowi uniemożliwiającemu prowadzenie auta (np. złamanie kończyny) lub, co ciekawsze, utracili prawo jazdy na trzy miesiące z powodu przekroczenia prędkości.

Przekroczenie prędkości powyżej 50km/h na obszarze zabudowanym grozi utratą prawa jazdy na trzy miesiące. Zabezpiecz swoją mobilność. Kup ChronPrawoDoJazdy.pl i zyskaj możliwość zamawiania przejazdów w ramach ubezpieczenia

- czytamy na stronie EASY Insurance z Wrocławia.

Firma informuje ponadto, że ochrony ubezpieczeniowej w ramach polisy dla kierowców udziela Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A.

Taksówka lub rower

Jak zapewnia firma EASY Insurance, polisa nie zachęca do łamania prawa, a jest jedynie formą zabezpieczenia mobilności kierowcy, który nie chce korzystać np. z komunikacji miejskiej. W ramach polisy, kierowca może wybierać wśród trzech pakietów: 169 zł rocznie, 249 zł rocznie lub 289 zł rocznie.

W zależności od pakietu, kierowca niezdolny do prowadzania samochodu lub ten, któremu zatrzymano prawo jazdy będzie miał przydzieloną taksówkę z kierowcą i limitem przejazdów, kolejno w wysokości 50, 75 lub 100 zł dziennie w zależności od wykupionego pakietu. Usługa zostanie pokryta z ubezpieczenia. Ci z kierowców, którzy nie skorzystają z opcji szofera, dostaną od firmy rower o wartości 1000 zł na własność.

Tylko ochrona mobilności

Firma EASY Insurance podkreśla, że ta nowa na polskim rynku usługa ma szybko znaleźć odbiorców. Ubezpieczyciel zapewnia, że nie chodzi mu o wspieranie piratów drogowych i nie zachęca do łamania prawa. Mimo to, polisa wydaje się kontrowersyjna.

Nie namawiamy jednak nikogo do brawurowej jazdy. Z biznesowego punktu widzenia, jako dystrybutora ubezpieczeń, wręcz życzylibyśmy sobie, aby wszyscy kierowcy jeździli przepisowo i korzystali z naszej polisy wyłącznie profilaktycznie

- deklaruje Radosław Bartkowiak, ekspert ChronPrawoDoJazdy.pl, cytowany przez serwis Bankier.pl.

W tym roku podczas akcji zabezpieczających ruch na polskich drogach w okresie świątecznym policja zatrzymała prawo jazdy w blisko 500 przypadkach. Powodem było przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Prawo jazdy zostawimy w domu?

Przypomnijmy, że Ministerstwa Infrastruktury i Cyfryzacji pracują wspólnie nad nowymi przepisami. Projekt zakłada m.in. zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Do tej pory brak prawa jazdy podczas kontroli był karany mandatem w wysokości 50 zł. Resorty mają też pomysł na likwidację karty pojazdu, nalepki kontrolnej czy możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych przez nowego właściciela pojazdu bez względu na krajowy podział administracyjny.

W tym momencie nie wiadomo jeszcze kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie. Pomysły zmian zostały już omówione z policją. Teraz czekają je konsultacje międzyresortowe.

Zobacz wideo
Więcej o: