Ropa naftowa z Rosji nie jest odbierana przez Polskę. Orlen zabezpieczony na kilka miesięcy

PKN Orlen zapewnia, że ma sytuację pod pełną kontrolą. Chodzi o problem z rosyjską ropą. Z powodu słabej jakości surowca dostarczanego rurociągiem "Przyjaźń" Polska i Niemcy wstrzymały odbiór. W Rosji zaplanowano specjalne posiedzenie rządu w tej sprawie.

PKN Orlen ma sytuację pod pełną kontrolą i zabezpieczony wolumen ropy naftowej nawet na kilka miesięcy sytuacji awaryjnej, poinformował członek zarządu koncernu ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński.

Orlen uspokaja ws. problemów z ropą naftową z Rosji

"Istnieje techniczna możliwość, żeby przerzucić się na zaopatrzenie zakładu w Płocku tylko drogą morską. Gdyby zaszła taka potrzeba, będziemy w stanie zabezpieczyć dostawy tą drogą" - zapewnił Leszczyński na konferencji prasowej.

Jego zdaniem, trudno powiedzieć, o ile podwyższyłoby to koszty operacyjne koncernu, bo zależy to od cen, po których spółka kupowałaby ropę na rynku spot. "Wydaje się, że ostatecznie moglibyśmy nawet nie odnotować wpływu tej sytuacji na koszty produkcji" - powiedział.

Leszczyński nie wykluczył, że PKN Orlen będzie chciał w przyszłości jeszcze głębiej niż dotąd dywersyfikować dostawy ropy, choć zastrzegł, że obecnie osiągnięty stopień dywersyfikacji jest optymalny.

Czytaj też: Rosja. Rośnie problem z jakością ropy. Nie tylko Polska wstrzymuje odbiór. W Moskwie posiedzenie rządu

Prezes Daniel Obajtek informował wczoraj, że już niemal 50 proc. ropy przerabianej w Płocku pochodzi z innych kierunków niż Rosja.

Orlen liczy na poprawę w najbliższych dniach

"Docierają do nas sygnały, że jakość ropy w rurociągu Przyjaźń na terenie Białorusi jest już lepsza, dlatego spodziewamy się, że w najbliższych dniach ulegnie ona poprawie. Sytuacja jest jednak dynamiczna, trudno powiedzieć jak długo może potrwać wstrzymanie dostaw w polskim odcinku rurociągu" - dodał Leszczyński w kuluarach konferencji.

W jego ocenie, problemy z jakością ropy w rurociągu Przyjaźń to kwestia techniczna, a nie polityczna, na linii Rosja - Białoruś i w taki sposób Orlen tę sytuację traktuje.

"Jesteśmy przygotowani nawet na kilka miesięcy sytuacji awaryjnej" - podkreślił Leszczyński.

Ministerstwo Energii poinformowało wczoraj wieczorem o wstrzymaniu dostaw rosyjskiej ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń, ze względu na jej zanieczyszczenie, które może spowodować fizyczne uszkodzenia instalacji rafineryjnych.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Więcej o:
Komentarze (10)
Ropa naftowa z Rosji nie jest odbierana przez Polskę. Orlen zabezpieczony na kilka miesięcy
Zaloguj się
 • mierdolinho

  Oceniono 4 razy 2

  "Wydaje się, że ostatecznie moglibyśmy nawet nie odnotować wpływu tej sytuacji na koszty produkcji" - śmiechuem; to niby czemu Orlen całkowicie nei przerzuci się na import morzem, tylko finansuje zbrodniczy i agresywny reżim, niebezpieczny także dla Polski?

 • real_marek

  Oceniono 1 raz 1

  Wreszcie może się skończy mydlenie oczu o niezależności energetycznej Polski od Rosji. Przez całe lata wszystkie kolejne rządy i wszyscy dziennikarze wmawiali nam, że to uzależnienie energetyczne dotyczy gazu, podczas gdy w Polsce nie ma ani jednej elektrowni na ruski gaz. Za to pół energetyki na węglu kamiennym pali węglem z Donbasu i prawie cała gospodarka jest napędzana ruską ropą. I co robią polskie władze? Budują gazoport i Baltic Pipe.

 • westdream

  0

  Oby koncerty reglamentują odbiory paliw na naftobazach od kilku dni, a wójt gminy Pcim opowiada jakieś bajki.

 • cozano

  0

  "Kupowanie gazu od Rosji jest jak płacenie za broń Pana Putina. – tymi słowami premier Mateusz Morawiecki komentował Nord Stream 2"
  Kupowanie natomiast rosyjskiego węgla, czy też rosyjską ropę jest zupełnie neutralne?

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 4 razy 0

  roSSja bez eksportu ropy zdechnie szybciej niż towarzysz Kłamczyński

 • blue-sky-0

  Oceniono 4 razy 0

  proste: potraktować fragment przesłanej materii jako rozruchową, nie płącić za nią a wręcz pobrać zwrot kosztów jej utylizacji lub oczyszczenia np w formie zniżki na przyszłe rachunki.

 • jurii.sachar

  Oceniono 3 razy -1

  Tusek wziąłby tą ropę, zrobił benzynę po 7 zł i bredziłby nam o jakich zielonych wyspach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX