PIT 2018. W tym roku dużo ważnych zmian, za rok kolejne. Chodzi np. o zwrot podatku

Tegoroczny okres składania zeznań PIT jest rewolucyjny. Chodzi m.in. o usługę Twój e-PIT, ale nie tylko. Są choćby dwie ważne zmiany dotyczące zwrotu podatku. W przyszłym roku będą kolejne nowości.
Zobacz wideo

Twój e-PIT

Pisząc o zmianach w rozliczeniu podatku za 2018 r., nie sposób nie wspomnieć o usłudze "Twój e-PIT", w której wszyscy podatnicy PIT-37 i PIT-38 mają już wstępnie rozliczone zeznania. I nie chodzi tylko o to, że nie trzeba ich wypełniać samodzielnie. Wręcz przeciwnie - w wielu sytuacjach te zeznania są niepełne, i aby były one dla nas korzystniejsze (np. wyższy zwrot) należy samodzielnie dodać np. ulgi, odliczenia czy zmienić domyślną formę rozliczenia z indywidualnej na wspólną z małżonkiem.

Czytaj więcej: Koniec kwietnia, czas na PIT. W tym roku nic nie musisz robić, ale to może być błąd!

Koniec kwietnia to nie mus na PIT

Usługa "Twój e-PIT" jest rewolucyjna jeszcze z innego powodu. Nawet jeśli podatnik nie zainteresuje się swoim zeznaniem za zeszły rok, jego PIT-37 lub PIT-38 - w wersji wypełnionej przez Krajową Administrację Skarbową - i tak na koniec kwietnia zostanie przesłany do skarbówki. To oznacza de facto koniec z "tyranią" 30 kwietnia jako czasu, kiedy koniecznie trzeba złożyć PIT, bo inaczej będą grozić kary. Koniec z kolejkami w urzędach skarbowych (przynajmniej kolejkami osób, które muszą złożyć PIT-37 i PIT-38), koniec z wypełnianiem zeznania w ostatniej chwili.

Warto też pamiętać, że choć radzimy zajrzeć do zeznania w usłudze Twój e-PIT (żeby nie okazało się, że do fiskusa pójdzie zeznanie bez jakichś ulg, odliczeń itd.), to teoretycznie nie trzeba tego zrobić koniecznie do 30 kwietnia. Jeśli w maju albo jeszcze później zobaczymy, że coś w zeznaniu PIT "nie gra", można złożyć korektę. Mamy na to wręcz aż 5 lat. Korektę zeznania można złożyć także przez usługę "Twój e-PIT".

Po czasie nadal z małżonkiem

W kontekście korekty zeznania też mamy ważną zmianę. Dotychczas składając ją można było to zrobić tylko indywidualnie, a nie można już było skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Tymczasem wspólne rozliczenie często daje dużą oszczędność finansową. 

Od 2019 r. - czyli od zeznań PIT za 2018 r. - to jest zmienione. Składając korektę zeznania nadal można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Za rok też PIT 36 i lepsza ulga na dziecko

A kończąc jeszcze temat usługi Twój e-PIT - od 2020 r. będą w nim zmiany. Dwie bodaj najważniejsze to:

* wstępnie wypełnione także zeznania PIT-36, PIT-36L i PIT-28 - czyli dla przedsiębiorców

* automatycznie dodana ulga na dziecko urodzone w 2019 r. Obecnie, w zeznaniach za 2018 r., ulgę na dziecko urodzone w 2018 r. należy dodać samodzielnie, a automatycznie są doliczone ulgi wyłącznie na dzieci starsze (o ile podatnik z ulgi na te dzieci skorzystał też w zeznaniu PIT za 2017 r.)

Łatwo zmienisz numer do zwrotu podatku

Zmiana o której wiele się nie mówi, a jest naprawdę dobra. Do formularza zeznania PIT-37 za 2018 r. dodano nowy element, a mianowicie możliwość wpisania numeru konta bankowego, na które chcemy otrzymać zwrot podatku. 

Dotychczas takiego pola nie było. Jeśli ktoś chciał otrzymywać zwrot podatku na rachunek, musiał w urzędzie skarbowym wypełnić druk ZAP-3. Podobnie - jeśli ktoś chciał zaktualizować numer rachunku (bo np. chciałby zamknąć to, na które dotychczas otrzymywał zwroty), również musiał złożyć wniosek ZAP-3. Teraz numer konta można wpisać bezpośrednio w PIT-37 (albo podać w usłudze Twój e-PIT).

.. .

Zwrot podatku szybciej

Kolejna zmiana to nieco szybszy niż dotychczas zwrot podatku, jeśli ktoś zeznanie wyśle drogą elektroniczną (czyli m.in. poprzez usługę Twój e-PIT czy e-Deklaracje). Teraz urząd skarbowy ma na to 45 dni, a nie 90 dni jak dotychczas. Jeśli ktoś złoży zeznanie papierowe, wciąż będzie go obowiązywać 90-dniowy okres zwrotu nadpłaty podatku.

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: