PIT na ostatnią chwilę. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Dziś 30 kwietnia, czyli ostatni dzień na wysłanie zeznań podatkowych PIT za 2018 r. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć.
Zobacz wideo

1. Wersja dla "leniwych" albo "zapominalskich"

Jeśli do 30 kwietnia nie złożysz zeznania PIT-37 (czyli m.in. dla dochodów z umów o pracę czy umów cywilnoprawnych) oraz/lub PIT-38 (czyli dla dochodów kapitałowych, np. z giełdy), w zasadzie... nic się nie stanie.

W tym roku pierwszy raz zeznania PIT-37 i PIT-38 dla każdego podatnika i bez potrzeby składania żadnych wniosków przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa. Są one do wglądu i ewentualnej modyfikacji w usłudze "Twój e-PIT", oczywiście zeznanie można też złożyć zupełnie samodzielnie (np. papierowo w urzędzie skarbowym albo poprzez program e-Deklaracje). Jeśli jednak podatnik nie złoży żadnego PIT-a do końca kwietnia (ani nie odrzuci zeznania w „Twój e-PiT), to PIT przygotowany przez KAS automatycznie trafi do skarbówki. A to oznacza, że Twój coroczny obowiązek podatkowy będzie zrealizowany. Nie ma więc żadnej kary za niezłożenie deklaracji PIT do 30 kwietnia!

Dodatkowo, odpowiedzialność za ewentualne błędy w zeznaniu wypełnionym przez KAS - jeśli Ty go nie weryfikowałeś - ponosi skarbówka. Ewentualnie Twój pracodawca - jeśli przesłał złe dane, na podstawie których zostało sporządzone Twoje zeznanie. W każdym razie - nie Ty. 

WAŻNE! Pamiętaj, że nic nie musisz robić tylko w sytuacji, gdy musisz złożyć zeznanie PIT-37 i/lub PIT-38. Jeśli powinieneś złożyć inny typ zeznania, np. PIT-36, KAS za Ciebie tego nie zrobi!

Czytaj więcej: Dopłata podatku PIT. Nie każdy musi to zrobić do 30 kwietnia. Jest wyjątek

2. Uwaga, może mogło być lepiej

Jednak to, że nic nie musisz robić, a Twój PIT i tak trafi do urzędu skarbowego, jest tylko połowicznie dobrą informacją. Może się bowiem okazać, że wysłane do fiskusa zeznanie będzie dla Ciebie niekorzystne, bo np. nie będzie zawierało ulg podatkowych!

I wcale nie chodzi o to, że skarbówka chce Cię ograbić - po prostu zeznanie wypełnione przez KAS, dostępne w usłudze "Twój e-PIT", jest wypełnione na podstawie tylko tych danych, do których KAS miała dostęp. A że nie o wszystkim wie - nie wszystko w zeznaniu ujęła. Dlatego najlepiej je potraktować jako pewien "szkic", który należy jeszcze przejrzeć, uzupełnić i dopiero wówczas zaakceptować!

W wersji PIT wypełnionej przez KAS nie będzie m.in.:

* ulgi na dziecko urodzone w 2018 r.

* ulgi na dziecko, które skończyło 18 lat, a nadal się uczy (ulga podatkowa na nie dalej przysługuje!)

* ulgi za oszczędzanie na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

* ulgi rehabilitacyjnej

* ulgi internetowej

* ulgi za darowizny na cele pożytku publicznego czy kultu religijnego

* ulgi dla honorowych krwiodawców

Ponadto, będzie to wersja zeznania indywidualnego, tymczasem zwykle rozliczenie wspólnie z małżonkiem (albo wspólnie z dzieckiem - dla samotnych rodziców) jest korzystniejsze!

Jeśli więc tego nie dopilnujesz, możesz "stracić" setki, czy nawet tysiące złotych. O tyle niższy może być zwrot podatku, albo o tyle wyższa niedopłata (albo zamiast zwrotu będziesz musiał dopłacić podatek).

3. Masz czas na korektę

Nawet jeśli nie złożysz PIT-a do 30 kwietnia, i do skarbówki pójdzie mniej korzystna dla Ciebie wersja zeznania - nic straconego. Jedyne co musisz zrobić, to złożyć korektę zeznania. Masz na to aż pięć lat, i to licząc od końca roku, w którym składana jest deklaracja. Innymi słowy, zeznania za 2018 rok (składane w 2019 r.) można poprawiać aż do końca 2024 roku.

Co więcej, pomimo, że pierwotne zeznanie będzie indywidualne, składając korektę można wybrać rozliczenie wspólne z małżonkiem. To nowość - wcześniej takiej możliwości nie było.

Czytaj więcej: Obniżka PIT w "Piątce Kaczyńskiego". Stawka 18 proc. jednak nie zniknie. Kluczowy "haczyk"

4. Nie bój się, że nie dowiesz się o niedopłacie

Zgodnie z przepisami, na dopłatę podatku, wynikającą z corocznego zeznania PIT, jest czas do 30 kwietnia. Spóźnienie oznacza odsetki.

Pojawia się więc pytanie, co w sytuacji, gdy ktoś do 30 kwietnia nie zainteresuje się swoim PIT-em, nie złoży zeznania ani nie zaakceptuje wersji z usługi "Twój e-PIT"? Czy jeśli z zeznania wypełnionego przez KAS, które w takiej sytuacji automatycznie trafi do skarbówki, będzie wynikała konieczności dopłaty, to tutaj też obowiązuje data graniczna 30 kwietnia na płatność?

Otóż - nie. W takiej sytuacji mamy wyjątek. Jeśli okaże się, że musisz dopłacić podatek, zostaniesz o tym poinformowany przez urząd skarbowy do 31 maja. Od momentu otrzymania tej informacji będziesz miał 7 dni na dokonanie zapłaty. Dopiero od tej daty naliczane będą odsetki.

A co w odwrotnej sytuacji - gdy z automatycznie przesłanego do fiskusa zeznania będzie wynikał zwrot podatku? W takiej sytuacji zwrot zostanie przelany na konto, które podałeś we wcześniejszych latach w urzędzie skarbowym jako konto do zwrotu podatku. Jeśli fiskus nie ma Twojego numeru rachunku, zwrot podatku zostanie wysłany przekazem pocztowym. Pieniądze otrzymasz najpóźniej do połowy czerwca.

5. Do skarbówki pójdzie tylko wersja KAS!

Jeśli w usłudze "Twój e-PIT" w swoim zeznaniu dokonywałeś jakichś zmian (np. dodałeś ulgi, zmieniłeś formę rozliczenia z indywidualnego na wspólny z małżonkiem, zmieniałeś numer rachunku itd), ale nie wysłałeś go, ta wersja PIT nie jest wiążąca! Do urzędu skarbowego automatycznie trafi pierwotna wersja zeznania, wypełniona przez Krajową Administrację Skarbową.  

Dlatego jeśli np. dodałeś w usłudze "Twój e-PIT" w swoim zeznaniu nowe ulgi, które obniżyły podatek do zapłaty z 1000 zł do 0 zł, ale z jakichś względów tych zmian nie zaakceptowałeś i nie wysłałeś - po 30 kwietnia niestety do skarbówki pójdzie ta pierwotna, mniej korzystna dla ciebie wersja zeznania. Tym samym fiskus będzie wymagał od ciebie płatności 1000 zł, choć oczywiście w późniejszym terminie (konkretnie - przez 5 lat) będzie mógł złożyć korektę zeznania i odzyskać te pieniądze.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo