Donald Tusk: Dziwna forma patriotyzmu, sprowadzać rosyjski węgiel i truć nim polskie dzieci

- Dziś sobie uświadomiłem, że to niezwykle dziwna forma patriotyzmu, sprowadzać rosyjski węgiel z Donbasu, finansować imperialne pomysły Władimira Putina i truć tym rosyjskim węglem polskie dzieci - mówił do zebranych przed przed budynkiem Uniwersytetu Warszawskiego szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Tusk pojawił się tam w związku z wygłoszonym przez niego wykładem z okazji 3 maja "Nadzieja i odpowiedzialność. O konstytucji, Europie i wolnych wyborach".
Zobacz wideo

Choć główne wystąpienie Tuska (wygłoszone wcześniej w gmachu UW) w większości odnosiło się do kwestii politycznych, to były też w nim wątki gospodarcze czy też bezpośrednio z gospodarką związane, ekologiczne. Najmocniejsze słowa padły jednak w przemówieniu szefa RE przed gmachem Uniwersytetu Warszawskiego, a dotyczyły sprawy importu do naszego kraju rosyjskiego węgla. 

- Mam trochę wyrzutów sumienia, jeśli chodzi o ochronę środowiska i ekologię. Kiedy byłem premierem, starałem się nie robić rzeczy złych, ale determinacji i wyobraźni mi trochę brakowało. Rzeczywiście, musiałem jeszcze trochę rzeczy na świecie zobaczyć, żeby zrozumieć, że tu każde zaniechanie będzie owocowało dramatycznymi skutkami - mówił Donald Tusk do zebranych przed budynkiem UW. 

Donald Tusk o rosyjskim węglu i polskich dzieciach

- Jedna rzecz mi bardzo leży na sercu. Kiedy tak zastanawiamy się nad odnawialnymi źródłami energii, na ile one zagrażają polskiemu przemysłowi, polskiemu węglowi. Łatwo powiedzieć: "koniec z węglem", a to dotyczyło wtedy jeszcze setek tysięcy ludzi, którzy przy tym pracowali. Z dnia na dzień tego by się nie dało załatwić - powiedział. Wspominał, że długo rozmawiał ze związkami i innymi, jak ratować polskich górników "przed tym nieuchronnym, czyli zmianą źródeł energii". - Jednym z tematów był rosyjski węgiel, który wtedy wpływał i staraliśmy się zrobić wszystko, żeby to ograniczyć. Dziś sobie uświadomiłem, że to niezwykle dziwna forma patriotyzmu, sprowadzać rosyjski węgiel z Donbasu, finansować imperialne pomysły Władimira Putina i truć tym rosyjskim węglem polskie dzieci - stwierdził.

Tymi słowami Tusk nawiązał do opisanego przez dziennikarzy "Dziennika Gazety Prawnej" procederu importu przez prywatne firmy węgla do Polski od separatystów z Donbasu na Ukrainie oraz rekordowego importu czarnego surowca z samej Rosji.  

O jakie ilości chodzi w tym ostatnim przypadku? W połowie kwietnia portal WysokieNapiecie.pl informował, że "spośród 19,6 mln ton importowanego węgla ponad 13 mln ton przyjechało od naszego północno-wschodniego sąsiada. Trudno się temu dziwić – surowiec z Rosji jest najbliżej i ma dobrą jakość. Według danych Rosyjskiego Urzędu Statystycznego polskie firmy za węgiel z Rosji w 2018 r. zapłaciły prawie miliard dol. (943 mln) czyli ponad 3,4 mld zł. To był najlepszy dla rosyjskich producentów rok od wielu lat – w 2016 polscy importerzy zapłacili 282 mln dol., a w 2017 niecałe 500 mln".

Donald Tusk: 50 tys. osób umiera w Polsce z powodu smogu

W głównym przymówienia wygłoszonym przez Donalda Tuska podczas wystąpienia w budynku Uniwersytetu Warszawskiego, szef Rady Europejskiej poruszał natomiast główne kwestie związane ekologią i zagrożeniem smogiem.

- 50 tys. osób umiera w Polsce z powodu smogu. Co roku. Mam dzieci i wnuki, mam szczęście, że żyją w mieście, w którym jest czyste powietrze. Wiele jest miast takich, że kiedy wyprowadzacie swojego wnuka, swoją córkę na spacer, to one wypalają paczkę papierosów. Taki jest poziom skażenia w wielu polskich miejscach - powiedział.

- Nie uratujemy naszych dzieci i wnuków, jeśli nie zrozumiemy, że to wyzwanie oznacza konieczność współpracy wszystkich ze wszystkimi, bez wyjątku - dodał.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (277)
Donald Tusk: Dziwna forma patriotyzmu, sprowadzać rosyjski węgiel i truć nim polskie dzieci
Zaloguj się
 • vegemot

  Oceniono 101 razy 69

  Światowy polityk, elokwentny, obyty, inteligentny, mówiący z sensem, kiedy trzeba z humorystycznymi wstawkami. Respektowany na całym świecie, znający języki, mówiący bez nienawiści, stojący w 1 rzędzie z najwazniejszymi politykami świata, podejmujący najważniejsze decyzje w UE. Przeciwko niemu mały człowieczek, zabawca ciemnoty, bez prawa jazdy, bez żony, dzieci, bez znajomosci jezyków obcych, który nigdzie nie był w świecie, odgrodzony od ludzi, nie robiący sam zakupów, krzyczący ciągle z nienawiścią i wykrzykujący 'zabiorom zabiorom'. Zastanawiam się kto mając do wyboru te 2 postaci, może wybrać tę drugą. Po czym włączam tv lub jadę bardziej na wschód kraju i widzę ciemnotę bijącą kijami kukły, widzę oszołomów oddających wiwat nazistom, widzę prymitywów obrażających wszystkich dookoła, widzę januszy pod monopolowym, widzę mohery, widzę nieudaczników życiowych nazywających złodziejami tych, którzy mają lepiej od nich, widzę nierobów którzy by chcieli tylko doić zasiłki, widzę osiedla patologii i wszystko wydaje się być jasne.

 • pollion1

  Oceniono 59 razy 37

  trolle czekają na przekaz dnia i zbierają siły na temat zastępczy ...nie lękajcie się prezes & co coś wymyśli ,do dzieła wy też padniecie od smogu i wasze dzieci też

 • elzbietttta

  Oceniono 50 razy 30

  Reakcje pisich trolli są żenująco słabe. Oczekiwałam prawdziwego szczerzenia zębów a nie bezzębnego ujadania.

 • 55kris

  Oceniono 23 razy 15

  Jak miło! Kaczy kał leje się po nogach pretorianów nocnej zmiany! Załóżcie pampersy, ćwoki!

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 31 razy 15

  Skowyt PiSowskiego zlodziejstawa jest ogromny i donośny. Wszystkie Karnowskie Sakiewicze czyli czereda złodziei przyssanych publicznych pieniędzy skowycze. Ale co sie dziwić bez kast od Balbiny te zera zejdą z głodu i musimy m to już na jesień umożliwić.

 • notremak

  Oceniono 28 razy 14

  Tusk mocną nadepnął pissim i russkim (na jedno wychodzi) na ogon, bo pissie i russkie sobaczki rozszczekały się i rozskowyczały na cały Internet!

 • maks1956

  Oceniono 17 razy 13

  bezcenny skowyt pisowskich trolli dostali białej gorączki na sam widok D.Tuska

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX