Rosyjska kontrola internetu. Użytkownicy komunikatorów ze specjalnym numerem identyfikacyjnym

Od niedzieli w Rosji użytkownicy komunikatorów internetowych będą mieli swój personalny numer identyfikacyjny. Zgodnie z rozporządzeniem premiera Dmitrija Miedwiediewa, operatorzy będą określać tożsamość użytkownika na podstawie numeru telefonu komórkowego.
Zobacz wideo

Zdaniem obrońców praw człowieka i opozycji, to kolejny krok władz do uzyskania kontroli nad internetem. Od ubiegłego roku obowiązuje w Rosji pakiet ustaw na podstawie, których wszystkie wiadomości tekstowe, wideo i dźwiękowe są rejestrowane przez operatorów i przechowywane na specjalnych serwerach. Dostęp do tych danych mają funkcjonariusze służb specjalnych.

Od niedzieli internauci będą identyfikowani na podstawie numerów telefonów i kodu cyfrowego, który nadadzą im operatorzy. Według agencji TASS, operatorzy telefonii komórkowej są przygotowani technicznie do spełnienia warunków rozporządzenia. Natomiast operatorzy komunikatorów, jak podała agencja „nie wyrażają zainteresowania taką współpracą”.

Rosja chce mieć własny intenet

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia rosyjska Duma przyjęła nowe prawo pozwalające w dużo większym stopniu niż wcześniej wpływać odpowiednim organom państwa na ruch pomiędzy Runetem, rosyjską częścią internetu, a jego pozostałą globalną częścią.

Na mocy ustawy powstanie też specjalne rządowe centrum monitoringu, które będzie zarządzać internetem w sytuacjach krytycznych oraz rejestr, punktów wymiany ruchu internetowego między rosyjską siecią a globalnym internetem. Cały ruch internetowy będzie przechodził tylko przez punkty, które znajdą się w rejestrze, a by się w nim znaleźć, punkty będą musiały spełniać kryteria Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Nowa regulacja współgra też z uchwalonymi niedawno przepisami, które pozwalają zamknąć do więzienia na 15 dni osobę, która w internecie wyrażała się z „rażącym brakiem szacunku” o władzy w Rosji i jej społeczeństwie.

Więcej o: