Pieniądze na odbudowę połączeń autobusowych znów ścięte. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy o publicznych dofinansowaniach do lokalnych przewozów autobusowych. Ta obietnica to jeden z elementów tzw. "piątki Kaczyńskiego". Teraz projektem zajmie się Sejm. Pierwotnie w 2019 r. na dofinansowania miało być przeznaczone 800 mln zł. Teraz mówi się już tylko o 300 mln zł.
Zobacz wideo

Odtworzenie lokalnych połączeń autobusowych dzięki rządowym dofinansowaniom do przewozów to jeden z elementów tzw. "piątki Kaczyńskiego" zaprezentowanej pod koniec lutego br. Dopłaty mają sprawiać, że samorządy będą organizować przewozy autobusowe na dotychczas nieopłacalnych trasach. 

Jak tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury, dofinansowanie ma dotyczyć linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej trzech miesięcy przed wejściem w życie ustawy oraz tych, na które umowa zostanie zawarta po wejściu ustawy w życie.

Dopłata rządowa ma wynosić maksymalnie 1 zł (a od 2022 r. 0,80 zł) do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej. Dodatkowym warunkiem jest, aby samorząd (organizator przejazdu) partycypował w kosztach usługi w minimum 10 procentach. Fundusz rozwoju przewozów autobusowych ma być utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Co to są wozokilometry?

Wysokość dofinansowania będzie zależała od tzw. wozokilometrów. Czym jest ta jednostka? Wozokilometry pokazują, ile kilometrów przejeżdża bus (albo kilka busów/autobusów) na danej trasie. Jeśli np. dana firma realizuje na trasie o długości 20 km sześć przewozów dziennie jednym busem, to realizuje w ciągu dnia 120 wozokilometrów (20 razy 6). Jeśli z kolei np. na trasie 20 km jeżdżą dwa busy, i każdy realizuje po sześć przewozów dziennie, to łącznie daje to 240 wozokilometrów (20 razy 6 razy 2). 

"Znikną białe plamy"

- Odbudowa lokalnego transportu publicznego i walka z wykluczeniem komunikacyjnym to zadania, z którymi samorządy nie mogły sobie poradzić. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, dzięki którym znikną białe plamy na mapie transportowej Polski – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Miało być szybciej

Prace nad projektem idą znacznie wolniej niż to planowano. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił w marcu, że liczy, iż prace parlamentarne zakończą się do połowy kwietnia, a prezydent podpisze ustawę do połowy maja "i ustawa wchodzi w życie". Tymczasem minął już tydzień maja, a projekt dopiero zyskał akceptację rządu, zaś prace w parlamencie dopiero teraz się rozpoczną. 

Z powodu tego opóźnienia znów spada kwota, która w tym roku jest zarezerwowana na dofinansowania do połączeń lokalnych. Jak wynikało z pierwszych wyliczeń, a potem z opublikowanego w połowie marca projektu ustawy, na ten cel miało iść 800 mln zł rocznie, także w 2019 r. W późniejszej wersji projektu ścięto jednak tegoroczny limit wydatków na ten cel z budżetu o połowę - do 400 mln zł. Teraz Ministerstwo Infrastruktury mówi już o limicie 300 mln zł na ten rok.

Gdy ścinano tegoroczny limit z 800 na 400 mln zł, to Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, tłumaczył, że "kwota uwzględnia proporcjonalny okres, na który zostanie przeznaczona w 2019 r.".

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (46)
Pieniądze na odbudowę połączeń autobusowych znów ścięte. Rząd przyjął projekt ustawy
Zaloguj się
 • xttbx12

  Oceniono 14 razy 14

  Zaniedbanie połączeń autobusowych to temat na pracę magisterską pt "jak koncertowo coś spierdzielić". Przewoźnicy powinni dostosować liczbę kursów oraz ich godziny do potrzeb rynku pracy i młodzieży dojeżdżającej do szkół. Po upowszechnieniu się pracy na więcej niż jedną zmianę ci kretyni nie dostosowali swoich usług do tego. Co mi po autobusie który jedzie koło mnie o godzinie 7.30, skoro muszę być w robocie na 6? Ostatni autobus powrotny o 16, podczas gdy poranna zmiana kończy się o 14? No i kompletny brak połączeń w godzinach pózniejszych - brak dojazdu na zmianę popołudniową lub nocną. Siłą rzeczy ludzie musieli przerzucić się na własne samochody, ślepi przewoźnicy nie potrafili się dostosować do rynku i od dobrych kilku lat wożą powietrze zamiast ludzi, to musiało w końcu pierdyknąć.

 • pyramid

  Oceniono 11 razy 11

  baju baju ... palma mi wyrosnie jak z obiecanych milionow, cokolwiek trafi na transport.
  Brak jednolitego, spojnego systemu komunikacyjnego w Polsce jest i bedzie powodowal wymieranie coraz to nowych PKSow. Biale plamy sie beda rozrastaly. Niestety ludki! Taki mamy klimat (polityczny).

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 10 razy 10

  Biedne dziadki dzieci Morawieckiego utkną na tym przystanku PKS do śmierci. Święta będą smutne😂

 • stalowy_jez

  Oceniono 9 razy 9

  Sutener ma siedziec na podlasiu a nie autobusami sie rozbijac.

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 9 razy 9

  A po co połączenia. Szczerbate Guru rzuci temat o uczuciach religijnych które obraza tęcza i matolstwo znów zajmie sie tym co ważne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX