Rafalska: waloryzacja emerytury korzystniejsza niż lokata w banku. Aż 9,2 proc. w górę

Elżbieta Rafalska, minister rodziny poinformowała o rekordowym wskaźniku waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2018 r. Wynosi on 109,2 i jest to jeden z najwyższych wskaźników w ostatnich latach.
Zobacz wideo

Wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne jest najwyższy od lat - poinformowała Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny i pracy - czytamy w rządowym komunikacie

Podpisałam obwieszczenie Ministra Rodzin, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2018 r. Nie waloryzacji, która będzie w następnym roku, świadczenia, ale składek na ubezpieczenie emerytalne i jest to wskaźnik 109,2. To jeden z najwyższych wskaźników w ostatnich latach

– poinformowała podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami w siedzibie MRPiPS minister Elżbieta Rafalska.

Szefowa resortu dodała, że ostatnio tak wysokie wskaźniki zanotowaliśmy w 2007 i 2008 r. (odpowiednio 112,85 i 116,26).

Jak wyjaśniła minister, oznacza to, że "całe nasze zgromadzone środki, wszystkie nasze składki, zostaną zwaloryzowane, czyli podniesione o 9,2 proc." Składki wpłacone do ZUS podlegają bowiem corocznej waloryzacji, tj. pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji.

Proszę mi wskazać jakąś instytucję bankową, gdzie moglibyśmy własne oszczędności tak dobrze i tak bezpiecznie ulokować. Te osoby, które mają największy kapitał, mają szansę naprawdę w kolejnym roku na wyższą emeryturę

-  mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Czytaj też: Dane z rynku pracy zaskoczyły nawet rząd. Bezrobocie najniższe od prawie 29 lat

Coraz więcej głodowych emerytur

Informacja o waloryzacji emerytur jest dobrą wiadomością, bo  - jak informuje ZUS - co szósty Polak, który przeszedł na emeryturę w 2018 roku, otrzymuje świadczenie poniżej ustawowego minimum. Przyczyną takiej sytuacji jest brak składek i wystarczającego stażu pracy. Głodowe świadczenia pobiera 227 tysięcy emerytów.

Najniższe emerytury wynoszą kilka groszy miesięcznie. W tych wypadkach waloryzacja oczywiście nie zmieni sytuacji życiowej świadczeniobiorców, ale dla wielu nawet kilkadziesiąt złotych waloryzacji rocznie ma znaczenie. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (85)
Rafalska: waloryzacja emerytury korzystniejsza niż lokata w banku. Aż 9,2 proc. w górę
Zaloguj się
 • jakrab

  Oceniono 25 razy 21

  Do autora . Warto rozumieć o czym się pisze . Waloryzacja dotyczy przeliczenia wartości składek przyszłych emerytów a nie emerytur .Szczodrość wynika z tego ,że za tym nie idą żadne realne pieniądze .a co najwyżej są to zobowiązania przyszłych pokoleń .Łatwo dawasć nie swoje i do tego wirtualne ...

 • joankb

  Oceniono 18 razy 18

  Ku..., to NIE JEST waloryzacja emerytur.
  Nie mieszajcie pojęć!

 • 6nine9

  Oceniono 19 razy 15

  Przecież te pieniądze będą pochodzi z podatków! Emerytury są płacone z budżetu, nie z oszczędności ZUS.
  Więc ona chwali się, że w przyszłości będzie trzeba ściągnąc od obywateli więcej pieniędzy? Z jakiej racji podniesienie o 9%? Jak wyliczyli te 9%, skoro obligacje panstwowe są oprocentowane po 2%? Jakaś wielka ściema i oszustwo przedwyborcze.

 • kris_gulczewo

  Oceniono 24 razy 14

  Pani Rafalska, czy pani naprawdę nie rozumie, że nad tym wskaźnikiem to trzeba płakać a nie się nim chwalić. Dopisanie 9% w tym roku to kolejny absurd, ale 2008 dopisaliśmy sobie 16%. Na papierze w ZUSie wszystko sobie możemy dopisać, nawet i 100%. 20 lat temu napisano ustawę, która wypluwa co roku jakiś wynik i ten wynik jest z radością przyjmowany przez takich ministrów jak Pani. Jak ktoś nie rozumie, że gdy wynik wychodzi od czapki, to znaczy, że metodologia jest do d..y. I zamiast ją poprawić to się nim chwali, to nie powinien być ministrem od poważnych kwot.

 • ssaassaa

  Oceniono 20 razy 14

  W sumie mogliby podnieść waloryzację o 1000% i dopisać 100 milionów każdemu w ZUS. Przecież nie oni będą to wypłacać.

 • PATRYK TŁOK

  Oceniono 15 razy 13

  A mogę, jak w banku, te pieniądze już wypłacić? Jak umrę to rodzina je dziedziczy? Co za głupie porównanie.

 • greeg99

  Oceniono 14 razy 12

  po odciągnięciu opłaty z OFE ciągle jesteśmy na minusie pani ministrant

 • jerz1444

  Oceniono 12 razy 10

  Rekordowa to jest dojność "dojnej zmiany".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX