Polacy podzieleni w sprawie płacy minimalnej. Nasz sondaż: nieco ponad połowa za tym, by regulowała ją UE

51 proc. Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że o płacach minimalnych w krajach członkowskich UE powinna decydować Bruksela. Tak wynika z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej", portalu Gazeta.pl i radia Tok FM.
Zobacz wideo

Wynagrodzenia to jeden z elementów polityki gospodarczej rządu, który Polaków mocno interesuje. Państwo reguluje m.in. wysokość najniższych pensji, czyli płacy minimalnej. Urzędowo ustalone minimalne wynagrodzenie występuje w większości państw unijnych. Czy regulacją powinna zająć się sama Unia Europejska?

Ponad połowa Polaków chce regulacji płac minimalnych przez Brukselę

Z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej", portalu Gazeta.pl i Tok FM przeprowadzonego przed wyborami do Parlamentu Europejskiego wynika, że większość Polaków chciałaby takiego rozwiązania. Na "tak" jest 51 proc. badanych: zdecydowanie zgadza się 26 proc., a raczej zgadza się 25 proc. Przeciwnych pomysłowi regulowania płac minimalnych przez UE w jej krajach członkowskich jest łącznie 42 proc. ankietowanych. 7 proc. wybrało opcję nie wiem/trudno powiedzieć.

Regulowanie płac minimalnych w krajach UERegulowanie płac minimalnych w krajach UE Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Z sondażu wynika, że za regulacjami na poziomie unijnym opowiada ponad połowa Polaków. Nie jest to jednak przytłaczająca większość. Więcej jest wśród nich kobiet - łącznie 55 proc. - niż mężczyzn - 46 proc. Ilość zwolenników takiego rozwiązania spada wraz z wiekiem. W przedziale 18-34 lata tych, którzy zdecydowanie i raczej się z nim zgadzają jest łącznie 60 proc., wśród starszych osób jest ich mniej niż połowa (48 proc. do 60. roku życia i i 44 proc. powyżej).

Najwięcej Polaków, którzy zgodziliby się na regulowanie płac minimalnych przez UE, jest wśród osób z najniższym wykształceniem - 64 proc., przy czym wielkość miejscowości, w której mieszkają, nie ma większego znaczenia. Zdanie na ten temat nieco różnicuje się za to geograficznie. 60 proc. i więcej zwolenników jest w województwach dolnośląskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Z drugiej strony, najwięcej przeciwników mieszka w województwie lubelskim (65 proc.) i lubuskim (59 proc). Trudno jednak tutaj szukać jakiś wzorów, tradycyjnego podziału wschód-zachód, czy między bogatszymi i biedniejszymi regionami kraju.

Płaca minimalna w krajach UE

Płace minimalne ustalają 22 państwa UE (nie mają ich Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Włochy i Szwecja), ale sposób wyliczania tego wynagrodzenia się różni. Różni się też oczywiście poziom. Z danych Eurostatu wynika, że jest to od 286 euro miesięcznie w Bułgarii do 2071 euro w Luksemburgu. Polska znajduje się niestety bliżej dolnej granicy tego zestawienia, choć nie trafiliśmy do krajów z najniższym minimalnym wynagrodzeniem, poniżej 500 euro miesięcznie. Od stycznia tego roku wynosi ono naszym kraju wynosi równowartość 523 euro (2250 zł brutto). Polska jest pod tym względem na 15. miejscu w UE.

Płace minimalne w krajach UEPłace minimalne w krajach UE Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Znacznie lepiej wypadamy, jeśli wziąć pod uwagę różnice w cenach. Uwzględnienie kosztów życia nieco zmniejsza różnice między państwami. Według tzw. parytetu siły nabywczej Polska znajduje się na 9. miejscu wśród 22 państw UE z płacą minimalną. Tutaj warto zauważyć, że w krajach, w których urzędowo określonej płacy minimalnej nie ma, także wypracowano rozwiązania, które ją ustalają. Na przykład w Szwecji i Danii wynagrodzenia w poszczególnych sektorach negocjowane są między związkami zawodowymi a pracodawcami.

Pomysł na regulację

W pytaniu sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej", portalu Gazeta.pl i Tok FM padło stwierdzenie: "płace minimalne". Nie "jedna, wspólna płaca". Wprowadzenie takiego jednolitego najniższego wynagrodzenia we wszystkich państwach unijnych byłoby mało możliwe, jeśli wziąć pod uwagę różnice w rozwoju gospodarczym krajów zachodnich i tzw. nowych członków UE, z naszego regionu Europy.

Przewija się jednak temat ustalenia poziomu płacy minimalnej w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju. Niedawno, bo na początku maja, do kwestii płacy minimalnej odniósł się Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który jest kandydatem Partii Europejskich Socjalistów na szefa KE. Postuluje on wprowadzenie płac minimalnych w UE na poziomie 60 proc. mediany zarobków w danym kraju.

Z medianą jest o tyle trudno, że w Polsce wyliczana jest dosyć rzadko - GUS publikuje dane na ten temat co dwa lata. Ostatnio podał je w listopadzie 2017 roku, a dotyczyły roku 2016. Mediana płac (czyli ta wartość, poniżej której jest połowa pracowników, a druga połowa powyżej) w przedsiębiorstwach wynosiła wtedy 3510,67 zł i była o ponad 800 złotych poniżej ówczesnej średniej płacy. W 2016 roku płaca minimalna wynosiła 1850 zł brutto, co stanowiło niespełna 53 proc. mediany.

Gdyby przyjąć na przykład po prostu przeciętne płace, także mielibyśmy sporo do nadrobienia. Obowiązująca obecnie w Polsce płaca minimalna w wysokości 2250 zł brutto stanowi 47,2 proc. prognozowanego na 2019 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Sondaż KANTAR dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM został przeprowadzony w dniach 16-19 maja 2019 roku metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) na reprezentatywnej dla populacji 18+ próbie 1006 osób.

Czytaj też:

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Nowy sondaż Kantara: Koalicja Europejska minimalnie przed PiS-em na ostatniej prostej kampanii

Sondaż prezydencki: Andrzej Duda pokonuje Donalda Tuska nawet wyżej niż Komorowskiego

Sondaż: Koszmar Jarosława Kaczyńskiego się spełnił. PiS-owi wyrosła prawicowa konkurencja

Koalicji Europejskiej brakuje popularnego frontmana. Bez niego może pokonać PiS, ale rządzić będzie trudno [ANALIZA]

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Sondaż: Polacy bardziej ufają Kaczyńskiemu niż Tuskowi, nie kojarzą liderów Koalicji Europejskiej

Sondaż: Polacy nie czekają na powrót Donalda Tuska

+++

"Jedynka to nie koniec" - pod takim hasłem Gazeta.pl i MamPrawoWiedziec.pl zachęcają wspólnie do dokładnego zapoznania się z życiorysami i planami kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chcemy pokazać, że głosowanie na "jedynkę" nie jest koniecznością, a możliwością, a każdy kandydat jest wart tego, by przyjrzeć mu się bliżej.O kampanii wyborczej codziennie możecie przeczytać na Gazeta.pl. Na MamPrawoWiedziec.pl znajdziecie natomiast listę kandydatek i kandydatów z krótkimi informacjami na ich temat. Z kolei pod tym adresem w przedwyborczej porównywarce MamPrawoWiedziec.pl możecie sprawdzić, który z kandydatów najbardziej podziela wasze poglądy.

Zobacz wideo
Więcej o: