Wybory do Europarlamentu 2019. Z aplikacją mObywatel możesz zagłosować bez dowodu osobistego

Aby zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w niedzielę 26 maja, trzeba przedstawić komisji wyborczej swój dowód osobisty. Karta do głosowania może nam zostać wydana dopiero po potwierdzeniu naszej tożsamości - teraz możemy to zrobić także przy pomocy aplikacji mObywatel.

Aplikacja mObywatel staje się popularnym narzędziem, dzięki któremu możemy potwierdzić swoją tożsamość. Jedną z jej funkcji jest mTożsamość, która polega na elektronicznym potwierdzeniu danych osobowych użytkowników. W aplikacji znajdują się takie informacje jak imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, numer dowodu, termin ważności dowodu oraz zdjęcie, które możemy wyświetlić na ekranie telefonu.

Aplikacja mObywatel ułatwi głosowanie w wyborach do Europarlamentu 

To właśnie na podstawie tych danych członek komisji wyborczej będzie mógł wydać nam kartę do głosowania. Potwierdzenie swojej tożsamości na podstawie aplikacji zostało przyjęte przez Państwową Komisję Wyborczą, dzięki czemu w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się już 26 maja, będziemy mogli wylegitymować się przy pomocy aplikacji mObywatel.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatną rządową aplikacją na smartfony. Aby z niej skorzystać należy posiadać Profil Zaufany, który możemy założyć za pośrednictwem strony pz.gov.pl. Najłatwiej zarejestrować się w Profilu Zaufanym za pośrednictwem strony banku, w którym mamy konto. Można również założyć takie konto w jednym z 1500 punktów w Polsce. Do rejestracji profilu potrzebne są dane: imię, nazwisko, PESEL, adres e-mail i numer telefonu.

Dodatkowo aplikacja posiada funkcje mPojazd, dzięki której można wyświetlić dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i kartę pojazdu oraz mLegitymację, która przydaje się zwłaszcza uczniom i studentom. Aplikację mObywatel można pobrać na smartfony z oprogramowaniem Android i iOS.

Więcej o: