70,1 proc. rolników głosowało na PiS. Prosty przekaz mógł przemówić do wyobraźni

Wybory do Parlamentu Europejskiego są dla PiS sukcesem. Szczególnie dużym jeśli przeanalizujemy głosy oddane przez rolników. Wśród nich poparcie dla Koalicji Europejskiej, w skład której wchodzi PSL, jest znacząco niższe.
Zobacz wideo

Wybory do Parlamentu Europejskiego byłyby dla PiS jeszcze bardziej zwycięskie, gdyby głos oddawali tylko rolnicy. W tej grupie społecznej partia, którą kieruje Jarosław Kaczyński zdobyła bowiem 70,1 proc. poparcia. Koalicja Obywatelska, w skład której wchodzi przecież odwołujący się do wiejskiego elektoratu PSL, zdobyła wśród rolników 18,6 proc. Konfederacja uzyskała wynik 3,8 proc, a Wiosna 2,9 proc. - wynika z analiz Ipsos opublikowanych przez TVN24.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" poparcie dla PiS jest jeszcze większe wśród rolników z Podkarpacia - przekroczyło 80 proc. 

Z danych wynika też, że PiS otrzymał najwięcej głosów wśród wyborców z wykształceniem podstawowym - 69,9 proc. oraz z zasadniczym zawodowym - 64,4 proc.

Jarosław Kaczyński wyciągnął rękę do rolników

Warto przypomnieć, że prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas w konwencji w Kadzidle koło Ostrołęki zapowiedział na początku kwietnia uruchomienie nowego programu przeznaczonego dla rolników. Część z nich, stosująca samodzielnie produkowaną paszę i hodująca zwierzęta "z własnego chowu", może liczyć na dopłaty. Miałyby one wynosić 100 zł na jednego tucznika i 500 zł na jedną krowę. Prezes PiS zaznaczył, że kwoty mogą być większe. 

Czytaj też: Jakub Stefaniak: PiS szuka "wrogów", za chwilę Kaczyński powie, że ufoludki zaatakują Polskę

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że politycy jego partii będą zabiegać w Unii Europejskiej o większe środki dla polskich rolników. Jednym z elementów planu działań w UE będzie zwiększenie udziału Polski w rozdzielanej co siedem lat puli. Polska dostawała z niej dotąd osiem procent, ale politycy PiS - według zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego - będą walczyć o więcej.

Zobacz wideo
Więcej o: