Kurator wchodzi do Plus Banku. KNF chce mieć oko na bank Solorza

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zdecydowała w piątek o ustanowieniu w Plus Banku kuratora. Został nim Wojciech Ławecki.
Zobacz wideo
Celem zastosowania środka nadzorczego w postaci ustanowienia kuratora jest poprawa sytuacji finansowej Plus Banku. Kurator ma zapewnić jednocześnie efektywny przepływ informacji między Plus Bankiem a Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz stworzyć możliwość bieżącego monitorowania podejmowanych w Plus Banku działań restrukturyzacyjnych

- tłumaczy Komisja Nadzoru Finansowego w swoim komunikacie. Dodaje, że wprowadzenie do Plus Banku kuratora nie ogranicza możliwości działań zarządu czy rady nadzorczej banku, czy świadczenia usług wobec klientów. Kurator może brać udział we wszystkich posiedzeniach organów Plus Banku.

Przekładając formalny język KNF na być może nieco bardziej przystępny, Komisja uznała, że chce mieć w Plus Banku "swojego człowieka", bo tylko wówczas w pełni będzie mogła sprawować nadzór nad tą instytucją - szczególnie w kontekście toczącej się w nim restrukturyzacji. Kurator nie przejmuje żadnej władzy w Plus Banku, natomiast będzie mógł bacznie przyglądać się działalności banku od wewnątrz. Dzięki temu KNF będzie miała zapewne jeszcze szybsze i dokładniejsze informacje o tym, co się w Plus Banku dzieje.

Problemem Plus Banku są niskie tzw. współczynniki wypłacalności. W dużym uproszczeniu - mówią one o tym, ile kapitałów ma bank na pokrycie ewentualnych strat np. podczas kryzysu.

- Nie komentujemy decyzji Komisji Nadzoru Finansowego - mówi w "Parkiecie" Jakub Kłoczewski z biura prasowego Plus Banku.

Większościowym akcjonariuszem i udziałowcem Plus Banku w sposób bezpośredni i pośredni (poprzez inne swoje spółki) jest Zygmunt Solorz. Plus Bank jest jednym z najmniejszych banków komercyjnych w Polsce. Bank pojawiał się w kontekście tzw. afery KNF - był w nim bowiem zatrudniony, z rekomendacji byłego już przewodniczącego KNF Marka Ch., prawnik Grzegorz Kowalczyk. Ten sam, którego usługi Ch. proponował biznesmenowi Leszkowi Czarneckiemu, kontrolującemu m.in. Getin Bank i Idea Bank.

W połowie maja Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła także kuratora w Idea Banku. Został nim Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Zobacz wideo
Więcej o: