Teresa Czerwińska odchodzi z rządu. Nie chciała "firmować" swoim nazwiskiem wzrostu deficytu?

Minister finansów Teresa Czerwińska odchodzi ze stanowiska. Jej następcą na stanowisku szefa resortu został Marian Banaś. Decyzję w tej sprawie ogłosił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Na temat dymisji Czerwińskiej spekulowało się od miesięcy. Trudno było jej odmówić sukcesów, można mówić o dobrej ściągalności podatków, m.in. VAT, rekordowo małej dziurze w finansach publicznych w 2018 r. czy wdrożeniu usługi "Twój e-PIT", ułatwiającej rozliczenie rocznego zeznania podatkowego.

Z drugiej strony, Czerwińska miała stracić poparcie PiS, gdy w swojej pracy okazywała się "bardziej ekonomistą niż politykiem". Zdarzało jej się nie wykazywać entuzjazmu dla niektórych pomysłów premiera Morawieckiego czy prezesa Kaczyńskiego. Mowa między innymi o tzw. piątce Kaczyńskiego, łącznie kosztującej budżet państwa ok. 40 mld zł w skali roku. Czerwińska raczej nie chciała "firmować" swoim nazwiskiem wzrostu deficytu, którym poskutkuje spełnienie obietnic PiS. Gdy premier Morawiecki przedstawiał z dużą pompą "mapę drogową" dla piątki Kaczyńskiego, Czerwińskiej nie było (pojawił się wiceminister resortu Leszek Skiba). Gdy w połowie kwietnia Czerwińska pokazała plan obniżki podatków (jeden z elementów piątki Kaczyńskiego), okazało się, że nie jest on aż tak korzystny, jak zapowiadał prezes PiS.

Czytaj też: Jak premier udobruchał Czerwińską. "Bierze deficyt na klatę". "Piątka Kaczyńskiego" na kredyt

Usługa "Twój e-PIT" zresztą też nie okazała się sukcesem w 100 proc., bo przy okazji jej wprowadzania zaniedbano kwestie bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach osoby postronne mogły bowiem zajrzeć do czyjegoś zeznania. Luka została szybko załatana, ale mówiło się m.in. o personalnej karze finansowej dla Czerwińskiej od Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

W ostatnich dniach pewne poruszenie wywołała ponadto informacja, że Bogumił Czerwiński, mąż minister Czerwińskiej, zasiadał w radach nadzorczych dwóch państwowych spółek.

W polityce dopiero od 2015 r.

Teresa Czerwińska ministrem finansów została w styczniu 2018 r. Wcześniej przez pół roku była jednym z wiceszefów tego resortu, a w latach 2015-2017 wiceministrem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przed zaangażowaniem się w prace rządu rozwijała karierę naukową, będąc m.in. profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego.

Czerwińska do EBI?

Jak wynika z informacji next.gazeta.pl, Czerwińska ma zostać kandydatką do komitetu zarządzającego Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Komitet zarządzający jest stałym, kolegialnym organem wykonawczym banku. Składa się z dziewięciu członków i działa pod kierownictwem prezesa i nadzorem Rady Dyrektorów. Teresa Czerwińska prawdopodobnie ma szansę na zostanie wiceprezesem tej instytucji. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (30)
Teresa Czerwińska odchodzi z rządu. Nie chciała "firmować" wzrostu deficytu?
Zaloguj się
 • mejerewa

  Oceniono 26 razy 20

  Nie chciała firmować, ale do wyborów firmowała. Gdyby miała honor, to by przed wyborami odeszła z rzeczowym komentarzem o tym, jak piątka pisu zniszczy finanse państwa. Ale widać, dogadała się w zamian za utrzymanie męża w spółkach skarbu państwa.

 • plutoniczna

  Oceniono 21 razy 17

  Rekonstrukcja rządu kompletnie mnie nie obchodzi.
  Totalnie bez znaczenia jest kto stoi na czele jakiego resortu bo i tak wszystkie decyzje zapadają na Nowogrodzkiej.
  Np. taka niejaka Witek - jak "współczesny Leonardo da Vinci", taka kobieta "pracująca" żadnej pracy się nie boi, na każde stanowisko się nadaje, byle blisko koryta i wycieraczki prezesa.

  więc co za różnica kogo na kogo wymienili?

 • glencok

  Oceniono 14 razy 12

  Firmowała nazwiskiem deficyt w latach kiedy sąsiedzi mieli nadwyżkę i uzdrawiali budżety. Wystarczy

 • antyantypis

  Oceniono 13 razy 11

  jaki jest faktyczny deficyt to dowiemy się jak zostaną odsunięci od koryta

 • sector23

  Oceniono 9 razy 9

  Czyli....tak dobrze jest, że mogłoby być jeszcze gorzej. No taka to sytuacja....

 • sztucznypolak

  Oceniono 10 razy 8

  Czerwinska stracila zaufanie, bo sobie nie radzi z postawionymi celami.
  Sciagalnosc VATu zamiast rosnac, od kilku miesiecy maleje!
  Czyli - gdzie ta luka?

 • plan_zdzislawa

  Oceniono 9 razy 7

  Cudów nie ma to się musi źle skończyć. PIS psuje Państwo. Psuje gospodarkę.
  Szkoda naszych dzieci.

 • cozabadziew

  Oceniono 5 razy 5

  Pani Czerwińska już wie jak to wszystko się skończy... Reszta pisowców dopiero się dowie jak się obudzi z ręką w nocniku.

 • zgred151

  Oceniono 9 razy 5

  Jak ludzie sie przekonaja ze te 500+ jest warte tyle co kiedys 5 zl a w efekcie co (juz widac w sklepach ) ceny poszybuja w gore przestana kochac sekte PIS ale wtedy to juz bedzie za późno , by odsunac ich od żłobu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX