Od czasu reformy PiS w Polsce zamknięto 1825 aptek. "Rynek cofnął się do poziomu z początku 2014 r."

"W ciągu prawie dwóch lat obowiązywania ustawy "Apteka dla aptekarza" w Polsce zamknięto 1825 aptek (saldo otwarć i zamknięć wynosi jednak nieco ponad 700), w 83 lokalizacjach była to jedyna apteka w miejscowości" - podał Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET.
Zobacz wideo

Związek, powołując się na najnowsze dane, informuje, że liczba aptek w Polsce spada nieprzerwanie od października 2017 r., kiedy miał miejsce historyczny szczyt. Było wtedy u nas 14914 placówek. Na koniec marca 2019 r. w kraju działało 14205 aptek i punktów aptecznych. Jest to spadek liczby placówek o 709 w ciągu półtora roku i według PharmaNET w największej mierze dotyczy on małych miejscowości i wsi. 

Spadek liczby aptek w skali krajuSpadek liczby aptek w skali kraju PharmaNET

Liczba aptek spada od kilkunastu miesięcy i wygląda na to, że ten trend będzie się utrzymywał. W efekcie rynek aptek cofnął się do poziomu z początku roku 2014

- powiedział Marcin Piskorski, prezes zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Wskaźnik otwarć i zamknięć placówek aptecznychWskaźnik otwarć i zamknięć placówek aptecznych PharmaNET

"Spadek liczby aptek ma swoją przyczynę głównie w braku otwarć nowych placówek, co jest skutkiem ustawy 'Apteka dla aptekarza', która weszła w życie w czerwcu 2017 r." - czytamy w komunikacie PharmaNET. Według ustawy właścicielem apteki może być tylko farmaceuta lub spółka farmaceutów, a nowa apteka musi znajdować się co najmniej 500 m od istniejącej i przypadać na co najmniej trzy tysiące mieszkańców. Zdaniem związkowców mocno utrudnia to otwieranie nowych placówek, a część starych zamyka się. PharmaNET szacuje, że od momentu wejścia ustawy w życie zamyka się średnio około 80 aptek miesięcznie.

Drastycznie spadł też wskaźnik otwarć nowych aptek - ze średnio 100 do około 30 nowych aptek miesięcznie. Spadek w największym stopniu dotknął małych miast i terenów wiejskich. W 2017 r. na wsiach i w miasteczkach było 3479 aptek. Do marca 2019 r. zamknęło się ich 147.

Apteki na terenach wiejskichApteki na terenach wiejskich PharmaNET

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET jest organizacją samorządu gospodarczego, powstałą w czerwcu 2011 roku., zrzeszającą największe polskie przedsiębiorstwa prowadzące apteki. Członkowie związku prowadzą prawie trzy tysiące aptek, w których zatrudnionych jest ponad 18 tysięcy pracowników, w tym sześć tysięcy magistrów farmacji oraz 10 tysięcy techników farmaceutycznych. 

Zobacz wideo
Więcej o: