Rurociąg Przyjaźń znów będzie pompował ropę z Rosji do Polski. "To były dobre i konstruktywne rozmowy"

Dystrybutorzy i odbiorcy ropy nafotwej przesyłanej przez rurociąg Przyjaźń z Rosji do Polski i Niemiec uzgodnili procedurę rozpatrzenia roszczeń rafinerii. Jednocześnie poinformowano o wznowieniu dostaw surowca 10 czerwca.
Zobacz wideo

Częściowe wznowienie dostaw surowca z Rosji do Polski oraz Niemiec rurociągiem Przyjaźń nastąpi 10 czerwca. Transnieft jest w trakcie oczyszczania tej części rurociągu "Natomiast 1 lipca wszystkie trzy nitki rurociągu zostaną włączone do bieżącej eksploatacji" - czytamy w komunikacie PERN.

To były dobre i konstruktywne rozmowy. Sprawa jest złożona, jednak obu stronom udało się wypracować porozumienie

- podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

PERN zaznaczył, że nieprzerwanie dostarcza ropę do rafinerii. Tłoczony surowiec jest zmieszany w taki sposób, aby poziom zanieczyszczenia chlorkami organicznymi odpowiadał poziomowi, jaki określili klienci.

Dlaczego rurociąg Przyjaźń przestal dostarczać ropę?

24 kwietnia  nastąpiło wstrzymanie dostaw ropy z rurociągu Przyjaźń do polskiego systemu przesyłowego z uwagi na jakość surowca. Poziom zanieczyszczeń zagrażał bowiem funkcjonowaniu naszych rafinerii. W tym momencie rafinerie są obsługiwane z dostaw morskich poprzez Naftoport, a dodatkowo zostały udostępnione częściowo zapasy obowiązkowe. 

Rosyjska ropa rurociągiem Przyjaźń dostarczana jest do Płocka, Gdańska oraz 2 rafinerii niemieckich: Total w Leunie oraz PCK w Schwedt.

Więcej o:
Komentarze (3)
Rurociąg Przyjaźń znów będzie pompował ropę z Rosji do Niemiec i Polski
Zaloguj się
 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 2 razy 2

  A ile te ZBIRy zaplaca odszkodowanie ?
  I czy KIEDYKOLWIEK zaplacili JAKIEkolwiek ,GDZIkolwiek odszkodowanie te krwawe moSSkalne smieci

 • verdura2763

  Oceniono 2 razy 2

  Toż to u ruskich ,to oczyszczenie zdiełano w try miga , u nich wsio takoje. Tylko zostało pytanie kto tak zasyfił te rurki?

 • tomek_rad

  Oceniono 1 raz 1

  Docelowo nie odbierać żadnej ropy od tych zbójów. Za nasze pieniądze kupują zestawy rakietowe żeby do nas celować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX