Rurociąg Przyjaźń znów będzie pompował ropę z Rosji do Polski. "To były dobre i konstruktywne rozmowy"

Dystrybutorzy i odbiorcy ropy nafotwej przesyłanej przez rurociąg Przyjaźń z Rosji do Polski i Niemiec uzgodnili procedurę rozpatrzenia roszczeń rafinerii. Jednocześnie poinformowano o wznowieniu dostaw surowca 10 czerwca.
Zobacz wideo

Częściowe wznowienie dostaw surowca z Rosji do Polski oraz Niemiec rurociągiem Przyjaźń nastąpi 10 czerwca. Transnieft jest w trakcie oczyszczania tej części rurociągu "Natomiast 1 lipca wszystkie trzy nitki rurociągu zostaną włączone do bieżącej eksploatacji" - czytamy w komunikacie PERN.

To były dobre i konstruktywne rozmowy. Sprawa jest złożona, jednak obu stronom udało się wypracować porozumienie

- podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

PERN zaznaczył, że nieprzerwanie dostarcza ropę do rafinerii. Tłoczony surowiec jest zmieszany w taki sposób, aby poziom zanieczyszczenia chlorkami organicznymi odpowiadał poziomowi, jaki określili klienci.

Dlaczego rurociąg Przyjaźń przestal dostarczać ropę?

24 kwietnia  nastąpiło wstrzymanie dostaw ropy z rurociągu Przyjaźń do polskiego systemu przesyłowego z uwagi na jakość surowca. Poziom zanieczyszczeń zagrażał bowiem funkcjonowaniu naszych rafinerii. W tym momencie rafinerie są obsługiwane z dostaw morskich poprzez Naftoport, a dodatkowo zostały udostępnione częściowo zapasy obowiązkowe. 

Rosyjska ropa rurociągiem Przyjaźń dostarczana jest do Płocka, Gdańska oraz 2 rafinerii niemieckich: Total w Leunie oraz PCK w Schwedt.

Więcej o: