Tesco zapowiada kolejne zwolnienia grupowe. Nawet 1480 osób zostanie bez pracy

5 czerwca NSZZ "Solidarność" zrzeszająca pracowników Tesco została oficjalnie poinformowana o zwolnieniach grupowych, które w najbliższym czasie planuje sieć hipermarketów. W ich wyniku pracę może stracić łącznie 1480 osób.
Zobacz wideo

30 maja związkowcy informowali, że sieć Tesco zapowiedziała pisemną zapowiedź konsultacji związanych z przygotowaniem do planowanych zwolnień grupowych.

W dniu dzisiejszym ok. godz. 10:00 telefonicznie NSZZ "Solidarność" otrzymał informację od Pracodawcy Tesco Polska, że zostaną zamknięte sklepy zlokalizowane w Nowym Sączu (ul. Prażmowskiego), Rudzie Śląskiej (ul. 1 Maja), Starogardzie Gdańskim (ul. Zblewska) i Olsztynie (ul. Pstrowskiego). Tesco zdecydowało również o zamknięciu jednego z centrów dystrybucji tj. w Poznaniu (Komorniki)

- poinformowali związkowcy działający w Tesco.

Sieć hipermarketów, zgodnie z zapowiedziami, podjęła decyzję o przeprowadzeniu zwolnień grupowych ”z przyczyn nie dotyczących pracowników” czyli z powodu zamknięcia wymienionych sklepów i centrum dystrybucji oraz planowanych restrukturyzacji wewnątrz firmy.

Zwolnienia grupowe obejmą następujące grupy zawodowe: stanowiska podstawowe - maksymalnie 1 300 osób, stanowiska sprawujące nadzór nad pracownikami - maksymalnie 180 osób. Zwolnienia grupowe odbędą się w planowanym terminie 24 czerwca - 31 lipca

- podała sieć Tesco w komunikacie.

Firma zapowiedziała, że pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi zostanie zaproponowana możliwość podjęcia pracy na innych stanowiskach, w innych jednostkach sieci. O kolejności zwolnień decydować ma kolejność zamknięć kolejnych sklepów i okres zatrudnienia w Tesco.

Wszystkim pracownikom, którym nie zostanie złożona oferta pracy lub nie przyjmą złożonej oferty pracy zostanie zaoferowane zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowę o pracę. Pracownikom, którzy nie przyjmą propozycji rozwiązania umów o pracę za porozumieniem stron, wręczane będą wypowiedzenia umów o pracę

- dodaje sieć w piśmie przesłanym związkowcom.

Zwolnionym pracownikom będzie przysługiwała ustawowa odprawa pieniężna. Na konsultacje związane z przeprowadzeniem zwolnienia grupowego sieć Tesco przeznaczyła 20 dni.

Zła passa Tesco

kwietniu sieć Tesco poinformowała o niewielkim zysku, który odnotowała w Polsce w 2018 r.. Wpływ na to miała strategiczna decyzja o zamknięciu 62 nierentownych sklepów. Sprzedaż brytyjskiego giganta odczuwalnie jednak spadła - w stosunku do roku 2017, w 2018 Tesco zarobiło w Polsce o blisko milion zł netto mniej. Tendencja Tesco ma charakter globalny. W Europie Środkowej sprzedaż sieci spadła o 2,3 proc. w roku finansowym 2018/2019.

Sieć Tesco działa na polskim rynku od 1995 r.

Zobacz wideo
Więcej o: