Autosan przedmiotem śledztwa. "Spółka wygrywała przetargi zaniżając ceny ofert"

Autosan, państwowa firma produkująca autobusy, jest przedmiotem śledztwa - podaje RMF FM. Służby twierdzą, że ceny podawane przez spółkę w przetargach nie pokrywały nawet kosztów produkcji.
Zobacz wideo

Autosan, spółka wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej produkująca autobusy, stał się przedmiotem śledztwa. Jak informuje RMF FM prokuratura oraz Służba Kontrwywiadu Wojskowego podejrzewają, że "państwowa spółka zaniża ceny i dzięki temu wygrywa przetargi". Proponowane w przetargach kwoty miały nawet nie pokrywać kosztów produkcji. Miałoby to być działaniem na szkodę spółki. Zarzutów nie postawiono. 

Autosan wchodząc do Polskiej Grupy Zbrojeniowej miał mieć zapewnione warunki intensywnego rozwoju. Produkcja na potrzeby wojska realizowana jest jednak w małych ilościach i obejmuje głównie kontenery montowane na wojskowych ciężarówkach. 

Czytaj też: Agencja Rozwoju Przemysłu pożyczyła PKS-om 10 milionów zł. "Wspieramy rozwój lokalnych społeczności"

O tym, że produkcja dla wojska nie jest realizowana zgodnie z koncepcją mogą świadczyć zeszłoroczne problemy z przetargiem wartym 30 mln zł. Przedstawiciele Autosanu złożyli swoja ofertę 20 min. po upływie wyznaczonego terminu. Ówczesny wiceminister Obrony Narodowej Bartosz Kownacki zapewnił, że osoba odpowiedzialna za tę kompromitację została zwolniona w trybie dyscyplinarnym. Dodał, że o sprawie zostały powiadomione Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Zapowiedział też, że zarząd będzie dochodził roszczeń finansowych na drodze postępowania cywilnego.

Z powodów tych niepowodzeń rząd PiS zdecydował o zmianie koncepcji - Autosan ma stać się gigantem rynku autobusów elektrycznych. Firma uczestniczy w projekcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego celem jest zaprojektowanie i wyprodukowanie "bezemisyjnych pojazdów transportu publicznego".

Spółka Autosan przesłała nam oświadczenie. Publikujemy je w całości. 

Z uwagi na trwające postępowanie, organem uprawnionym do udzielania informacji w tym zakresie jest Prokuratura Okręgowa w Krośnie.

Nie możemy udzielić Panu szczegółowych odpowiedzi, ponieważ nie jesteśmy stroną postępowania. Jednocześnie podkreślamy, że obecny Zarząd podejmuje szereg inicjatyw mających na celu ciągłą poprawę efektywności Spółki dotyczących zarówno kwestii optymalizacji produkcji, jak również pozyskiwania nowych rentownych kontraktów zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym.

Więcej o:
Komentarze (34)
Autosan przedmiotem śledztwa. 'Spółka wygrywała przetargi zaniżając ceny ofert'
Zaloguj się
 • von_rosen

  Oceniono 32 razy 32

  Śledztwu łeb ukręcić, winnych śledztwa ukarać. Nie może być tak, że z powodu "śledztwa" podejrzenia padają na Partię czy Władzą. Koniecznie z wielkiej litery...

 • acototak

  Oceniono 20 razy 20

  Chyba Auto-sen

 • zloty_cielec69

  Oceniono 21 razy 19

  ten cały nierząd to pis na wodę.

 • chocbynawstecznym

  Oceniono 18 razy 18

  Nie potrafimy robić autobusów z silnikami spalinowymi (technologia z połowy 20tego wieku) to z pewnością uda się z elektrycznymi... Taaaaa... jasne...

 • jerpis

  Oceniono 17 razy 17

  Sny o potędze!

 • wojnis1979

  Oceniono 15 razy 15

  Dostępie się z państwowej kasy! Ważne że wstaliśmy z kolan :/

 • dupazbita

  Oceniono 11 razy 11

  E no to super! Te elektryczne też będą produkowane poniżej kosztów. To takie nowe 500e+. A pamiętacie, że za Gierka autobusy też były sztandarowym projektem, ale wtedy to się nazywało "licencja Berliet". Aż się łezka w oku kręci. Idea komunizmu wiecznie żywa

 • jurand48

  Oceniono 11 razy 11

  Bajdurzenia naszego Pinokia aktualnie pełniącego obowiązki premiera tak już odlatują że przekracza to ludzką WYOBRAŹNIĘ …….. stępka pod promy Bałtyckie położona przez Pinokia 2 lata temu,, / gwoździe zardzewiały / …... kilkaset tyś aut elektrycznych z obiecanego miliona jeździ po polskich drogach …..itd. itd. …..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX