Morawiecki w końcu ma spokój z ministrem finansów. Banaś zapowiada zmianę stawek VAT

Wystarczył tydzień, aby Ministerstwo Finansów zmieniło front w sprawie "piątki Kaczyńskiego". Poprzednia szefowa resortu Teresa Czerwińska chciała przeprowadzić reformę po swojemu, nie po myśli prezesa PiS i premiera Morawieckiego. Jej następca, Marian Banaś, już zapowiada, że "skłania się" ku droższej wersji Kaczyńskiego. Banaś w rozmowie z PAP zapowiedział też, kiedy stawki VAT wrócą do poziomu 7 i 22 proc.
Zobacz wideo
Finalny kształt tych przepisów będzie zależał od decyzji w trakcie prac parlamentarnych. Ja natomiast skłaniam się w kierunku prostego obniżenia PIT z 18 do 17 proc. W przypadku tzw. PIT 0 dla młodych osób uważam, że najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku do poziomu obecnego progu podatkowego

- mówi w rozmowie z PAPMarian Banaś, który objął stanowisko ministra finansów ledwie tydzień temu. Tymi słowami potwierdza, że współpraca między ministerstwem a premierem Morawieckim powinna być trochę łatwiejsza niż do tej pory.

Przypomnijmy, że w połowie kwietnia Czerwińska trochę "popsuła" zamysł obniżki podatków w wersji z "piątki Kaczyńskiego". Zamiast obniżki stawki 18 proc. (do progu 85,5 tys. zł dochodów rocznie) do 0 proc. dla osób do 26 lat i do 17 proc. dla pozostałych, zaproponowała, aby niższe stawki obowiązywały tylko do nowego limitu na poziomie ok. 42,7 tys. zł dochodów rocznie. To oczywiście dawałoby pewne oszczędności Polakom, ale nie takie, jakie planował prezes PiS i premier Morawiecki

Minęły problemy z przeforsowaniem obniżki podatków w wersji z "piątki Kaczyńskiego"

Skoro Banaś "skłania się w kierunku prostego obniżenia PIT z 18 do 17 proc." bez tworzenia nowego progu podatkowego, i skoro chce zwalniać młodych z podatku do poziomu obecnego progu podatkowego, to prezes PiS i premier "są w domu". Wydaje się, że wraz z odejściem Czerwińskiej minęły problemy z przeforsowaniem obniżki podatków w wersji z "piątki Kaczyńskiego".

Zresztą taki zwrot nie jest to szczególnym zaskoczeniem, bo o ile poprzednia minister Teresa Czerwińska była bardziej ekonomistą niż politykiem, i na ile mogła to raczej stroniła od politycznych deklaracji, o tyle Banaś - jak to sformułował portal 300polityka.pl - wywodzi się z "twardego jądra" PiS.

Bardziej prawdopodobne wobec tego wydaje się także przyspieszenie wejścia w życie ustaw. W wersji Czerwińskiej realnie w portfelach Polacy odczuliby zmiany dopiero od 2020 r. Tymczasem premier Morawiecki marzy, aby Polacy efekty reform zobaczyli na swoich kontach jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Minister Banaś w rozmowie z PAP też zresztą mówi, że "chce, żeby część z tych zmian weszła w życie jeszcze w tym roku".

Niższy VAT w 2022 r.

W rozmowie Banasia z PAP pada też ważna deklaracja w sprawie stawek VAT. Minister finansów zapowiada, że powrócą one do poziomu 7 i 22 proc. w 2022 r. Zostały one w 2011 r. podniesione do 8 i 23 proc. w 2011 r. Miało to być rozwiązanie przejściowe, ale zarówno rząd PO-PSL, jak i PiS nie przywróciły niższych stawek.

Odsyłam do Aktualizacji Programu Konwergencji. W tym rządowym dokumencie jest napisane, że w 2022 roku VAT obniżymy do 7 i 22 proc. 

- mówi minister finansów.

Więcej o: