Członek RPP krytykuje nowego ministra finansów. "Przeczytanie kilku tekstów z ekonomii nie wystarcza"

- Pan Banaś jest dobrym prawnikiem, ale to nie wystarcza, by odpowiadać za finanse naszego państwa. Było już kilka przykładów, kiedy niefachowcowi wydawało się, że przeczytanie kilku tekstów z obszaru ekonomii i polityki gospodarczej wystarcza. Nie wystarcza - uważa Jerzy Kropiwnicki, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Zobacz wideo

Od tygodnia nowym ministrem finansów jest Marian Banaś, dotychczasowy wiceszef resortu i szef Krajowej Administracji Skarbowej. Dotychczasowa minister Teresa Czerwińska trafiła do zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Dla NBP lepiej, dla rządu gorzej… Pani Czerwińska jest bardzo kompetentną ekonomistką. Pan Marian Banaś jest dobrym prawnikiem, ale to nie wystarcza, by odpowiadać za finanse naszego państwa

- ocenia te roszady na swoim blogu Jerzy Kropiwnicki. To obecny członek Rady Polityki Pieniężnej przy NBP. Co ciekawe, trudno powiedzieć, że Kropiwnicki był wrogi PiS - w RPP zasiada od 2016 r. z rekomendacji tej partii, rok wcześniej startował do Senatu jej list.

Członek RPP nie oszczędza Banasia.

Było już kilka przykładów, kiedy niefachowcowi wydawało się, że przeczytanie kilku tekstów z obszaru ekonomii i polityki gospodarczej wystarcza. Nie wystarcza

- uważa Kropiwnicki przytaczając przykład Kazimierza Marcinkiewicza, który "deklarował swoje wielkie zainteresowanie ekonomią i wykorzystał wpływy polityczne, by stać się przedstawicielem Polski w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie. "Wiedza w zakresie języka angielskiego była u niego porównywalna. Polska nie odniosła korzyści z tej nominacji, a kompromitujące wieści docierały do naszego kraju nieustannie" - pisze członek RPP, kończąc swój wpis słowami:

Nie śmiałbym się ubiegać o stanowisko ministra sprawiedliwości - mimo, że zajęć z prawa miałem na studiach więcej niż p. Banaś z ekonomii

Banaś bez wykształcenia ekonomicznego

Istotnie, nowy minister finansów nie może pochwalić się wykształceniem ekonomicznym czy dorobkiem naukowym - tak jak Teresa Czerwińska. Banaś ukończył studia prawnicze, a także odbył pozaetatową aplikację sądową zakończoną egzaminem sędziowskim oraz aplikację Najwyższej Izby Kontroli. Studiował też religioznawstwo i filozofię.

Większość swojej kariery zawodowej Banaś spędził w Najwyższej Izbie Kontroli, m.in jako główny specjalista i doradca prawny. W 1992 r. doradzał ministrowi spraw wewnętrznych w okresie rządu Jana Olszewskiego. W ostatnich latach, zresztą podobnie jak w czasach poprzednich rządów PiS, był wiceministrem finansów i szefem Służby Celnej. Pełnił również funkcje Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Pełnomocnika Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej.

Czytaj też: Morawiecki w końcu ma spokój z ministrem finansów. Banaś zapowiada zmianę stawek VAT

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (41)
Członek RPP krytykuje nowego ministra finansów. 'Przeczytanie kilku tekstów z obszaru ekonomii nie wystarcza'
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 25 razy 23

  A czy u obecnie rządzących jakimkolwiek wyznacznikiem jest wiedza z zakresu tego czym rządzą?
  Liczy się jedynie ślepe oddanie prezesowi i to czy ktoś lepiej czy gorzej liże mu.....
  Takich niestety czasów doczekała się Polska.

 • punter

  Oceniono 24 razy 20

  Daj pan spokój.
  To jest rząd PIS a nie jakieś tam niemieckie CDU/CSU albo amerykańska Partia Republikańska. Tu się liczy szybkość odbierania telefonów z Nowogrodzkiej a nie biegłość w jakiejś tam ekonomii.
  O ekonomii to zresztą nauczał pan premier. Wy zapier.... za miskę ryżu, ja kupuję tanie działki we Wrocławiu.

 • spam_box

  Oceniono 21 razy 19

  religioznawstwo to podstawa. Trzeba wiedzieć, która bozia jest silniejsza. Obecnie największym i najpotężniejszym bóstwem jest kartoflozilla żoliborska, zaraz po kremówkojadzie.

 • remo29

  Oceniono 15 razy 13

  > Było już kilka przykładów, kiedy niefachowcowi wydawało się, że (...)

  To można napisać przy KAŻDYM ministrze tego pożal się bogowie rządu.

 • fakduck

  Oceniono 14 razy 12

  Ale zapewne zna się na nawilżaniu...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 8 razy 8

  Kompetencje są dla Kaczyńskiego nieistotne. Liczy brak kręgosłupa i brak alergii na wazelinę. Budżet ma być przecież z gumy, na kiełbasę hajs musi się znaleźć.

  Specjaliści i tak wyjadą, więc nie będą mu brudzić, ci którzy zostaną nie będą protestować (jak nie są w stanie wyjechać to nie są też w stanie protestować, wystarczy że dostaną 5 zł i się będą cieszyć, bo nie będą mieli innego wyjścia).

  A że to oznacza likwidację Polski? A xuj z Polską, liczy się utrzymanie władzy - tak właśnie sobie kalkuje Wódz.

 • owca888

  Oceniono 7 razy 7

  To jest CHORA nominacja, ty przegniły gnomie. Co ty wyprawiasz z naszą Polską?

 • aa1000

  Oceniono 7 razy 7

  Religioznawstwo - i wszystko jasne droga młodzieży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX