Najwyższy biurowiec w Warszawie sprzedany. Transakcja za ponad 1,6 mld zł

Firma Immofinanz poinformowała w czwartek, że kupuje najwyższy budynek biurowy w stolicy, Warsaw Spire Tower. Kwota transakcji ma wynieść ok. 386 mln euro (ponad 1,6 mld zł). A dojdzie ona do skutku po zatwierdzeniu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zobacz wideo

Sprzedającymi są Ghelamco Group, czyli firma, która ukończyła budowę wieży w 2016 r. oraz Madison International Realty, globalny fundusz inwestujący w nieruchomości.

"Immofinanz nabywa budynek Warsaw Spire Tower poprzez zakup odpowiednich spółek holdingowych. Ta niemal 220-metrowa wieża oferuje łącznie 71 600 m2 powierzchni pod wynajem, z ok. 65 000 m2 powierzchni biurowej. (...). Uzgodniona wartość nieruchomości wynosi ok. 386 mln euro. Oczekiwany roczny przychód z najmu na podstawie fakturowanych czynszów to około 19,6 mln euro" - czytamy w komunikacie.

Warszawa jest jednym z najbardziej obiecujących rynków biurowych spośród wszystkich tych, na których funkcjonujemy, ze względu na dynamiczny rozwój i korzystne wskaźniki ekonomiczne

- powiedział szef Immofinanz Oliver Schumy.

Potrzebna zgoda UOKiK

Kupno nieruchomości zostało dziś zatwierdzone przez radę nadzorczą Immofinanz. Podpisanie umowy ma nastąpić wkrótce, podobnie jak złożenie niezbędnych dokumentów w polskim urzędzie antymonopolowym (UOKiK). Po zatwierdzeniu przez organ antymonopolowy, finalizacja transakcji spodziewana jest w ciągu najbliższych tygodni.

Warsaw Spire Tower (budynek A) ma łącznie 49 pięter i jest najwyższą wieżą biurową w Warszawie. Powierzchnia biurowa jest w pełni wynajęta, m.in. przez takich najemców jak: Goldman Sachs, Samsung, JLL i Mastercard. Średni pozostały okres obowiązywania umów wynosi ok. 4,6 roku.

Portfel nieruchomości Immofinanz w Polsce na dzień 31 marca 2019 r. miał wartość księgową 760,3 mln euro. Grupa inwestycyjno-deweloperska Immofinanz AG jest spółką notowaną na głównym rynku warszawskiej giełdy od 2013 r. oraz na giełdzie w Wiedniu od 1996 r.