CBA i CBŚP uderzają w "mafię VAT-owską". Mogło dojść do wyłudzenia nawet 150 milionów złotych

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego we współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali cztery osoby w śledztwie dotyczącym tzw. "mafii VAT-owskiej". Osoby te mogły wyłudzić nawet 150 milionów złotych nienależnych zwrotów z podatku VAT.
Zobacz wideo

Podejrzani zostali zatrzymani w związku ze śledztwem w sprawie "wyłudzenia lub próby wyłudzenia" ponad 150 milionów złotych. W zatrzymaniu brali udział mundurowi z białostockiego CBA i olsztyńskiego CBŚP.

CBA i CBŚP: Zatrzymanie w śledztwie dot. wyłudzenia. Chodzi o 150 milionów złotych

Z ustaleń agentów wynika, że grupa zatrzymanych osób "wyłudziła lub próbowała wyłudzić" z budżetu państwa nienależne zwroty z podatku VAT w wysokości ponad 150 milionów złotych. Akcja miała charakter ogólnopolski – funkcjonariusze działali na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego oraz opolskiego. Funkcjonariusze CBA i CBŚP przeszukali m.in. miejsca zamieszkania podejrzanych i zabezpieczyli nośniki danych oraz dokumentację księgową podmiotów wykorzystywanych w przestępczej działalności. Zatrzymani zostaną przewiezieni do prokuratury w Białymstoku, gdzie mają usłyszeć zarzuty.

CBA i CBŚ przeciw "mafii VAT-owskiej". 18 osób usłyszało zarzuty

Zatrzymanie czterech osób ma związek ze śledztwem prowadzonym wspólnie przez Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku i Zarząd w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji. Dotyczy ono zorganizowanej grupy przestępczej działającej od stycznia 2015 roku do grudnia 2016 roku na terenie Polski, Niemiec i Estonii. Jej członkowie dopuszczali się m.in. przestępstw skarbowych związanych  wyłudzeniem podatku VAT - informuje CBA. Do tej pory w sprawie tej postawiono zarzuty osiemnastu osobom. Sprawa ma jednak charakter rozwojowy, a agenci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. 

Więcej o: