CBA i CBŚP uderzają w "mafię VAT-owską". Mogło dojść do wyłudzenia nawet 150 milionów złotych

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego we współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali cztery osoby w śledztwie dotyczącym tzw. "mafii VAT-owskiej". Osoby te mogły wyłudzić nawet 150 milionów złotych nienależnych zwrotów z podatku VAT.
Zobacz wideo

Podejrzani zostali zatrzymani w związku ze śledztwem w sprawie "wyłudzenia lub próby wyłudzenia" ponad 150 milionów złotych. W zatrzymaniu brali udział mundurowi z białostockiego CBA i olsztyńskiego CBŚP.

CBA i CBŚP: Zatrzymanie w śledztwie dot. wyłudzenia. Chodzi o 150 milionów złotych

Z ustaleń agentów wynika, że grupa zatrzymanych osób "wyłudziła lub próbowała wyłudzić" z budżetu państwa nienależne zwroty z podatku VAT w wysokości ponad 150 milionów złotych. Akcja miała charakter ogólnopolski – funkcjonariusze działali na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego oraz opolskiego. Funkcjonariusze CBA i CBŚP przeszukali m.in. miejsca zamieszkania podejrzanych i zabezpieczyli nośniki danych oraz dokumentację księgową podmiotów wykorzystywanych w przestępczej działalności. Zatrzymani zostaną przewiezieni do prokuratury w Białymstoku, gdzie mają usłyszeć zarzuty.

CBA i CBŚ przeciw "mafii VAT-owskiej". 18 osób usłyszało zarzuty

Zatrzymanie czterech osób ma związek ze śledztwem prowadzonym wspólnie przez Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku i Zarząd w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji. Dotyczy ono zorganizowanej grupy przestępczej działającej od stycznia 2015 roku do grudnia 2016 roku na terenie Polski, Niemiec i Estonii. Jej członkowie dopuszczali się m.in. przestępstw skarbowych związanych  wyłudzeniem podatku VAT - informuje CBA. Do tej pory w sprawie tej postawiono zarzuty osiemnastu osobom. Sprawa ma jednak charakter rozwojowy, a agenci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. 

Więcej o:
Komentarze (51)
CBA i CBŚP uderzają w "mafię VAT-owską". Cztery osoby miały wyłudzić nawet 150 mln
Zaloguj się
 • ltte

  Oceniono 15 razy 11

  Największą mafię VAT-owską tworzy klika Morawieckiego. Obracają ziemią o wartości setek mln zł, a nie płacą VAT. Limit zwolnienia podmiotowego w VAT wynosi 200 tys. zł (art. 113, ust. 1 ustawy o VAT).

 • kemor234

  Oceniono 10 razy 8

  Z ustaleń agentów wynika, że grupa zatrzymanych osób "wyłudziła lub próbowała wyłudzić" ...
  Zarzut zaiste bardzo precyzyjny.
  A propo's.
  Szef KNF też ponoć chciał wyłudzić miliony
  "Srebrna" też ponoć chciała wyłudzić darmowe usługi
  Czy agenci coś ustalają w tych sprawach ?????

 • jsn

  Oceniono 12 razy 8

  grupa działała za panowania Pis - a podobno uszczelniono, a poza tym wprowadzono horrendalne kary. I co? i nic. Kwota budzi litość - 150 mln zł. Tylko? a gdzie jest zapowiadane 250 mld zł? Gdzie są sprawcy?

 • biesczad1

  Oceniono 7 razy 7

  Mafia działała do XII 2016 - czyli już za rządów PiSu?...

 • lucusia3

  Oceniono 10 razy 6

  Tytuł brzmi bardzo nostalgicznie, coś jak w latach 40-60. Bezwzględna walka z (dowolne wstawić) kułakami, spekulantami, prywaciarzami itd.

 • zd46

  Oceniono 9 razy 5

  Za Kaczyńskiego i PiS-u, 2015-2019, też dobrze żyją z wyłudzeń VAT-owskich?!! Czyli nie dał im rady Tusk a Kaczyński poległ? Jest powiedzenie: "nie chwali się dnia przed zachodem słońca". Panie Horała, co pan na to, jak "panu w gębie"? 150 mln złotych zaledwie w 3,5 roku, to więcej niż za "MINIONE 8 LAT".

 • antypisiormax

  Oceniono 7 razy 5

  Widzę że mafia VAt była jest i będzie.
  Po zmianie władzy powołamy komisję i za d..... weźmiemy dzisiejszych cwaniaczków od "czystych rąk" ciekaw jestem ile zdażą nakraść ??

 • spyderman2

  Oceniono 7 razy 5

  podobno modzelefski który jest w pissie pisał kiedyś ustawy ds. vat z dziurami, potem doradzał jak je omijać a teraz jest w pisowskiej komisji która tropi afere. tyle w temacie ciemne pisie ludy

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 4 razy 4

  Z innego artykułu:
  "Dlaczego Mateusz Morawiecki odsprzedał część działki kupionej po okazyjnej cenie od Kościoła i odkupił ją potem, płacąc aż dziesięć razy więcej? Ani dzisiejszy premier, ani jego znajomi nie chcą o tym rozmawiać."

  Może on, albo ten, od którego odkupił, dostał zwrot VATu w wysokości 10x większej?
  ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX