500 plus na pierwsze dziecko już w lipcu na koncie? Wyjaśniamy, jak to zrobić

Rząd PiS zdecydował o rozszerzeniu programu "Rodzina 500 Plus" na pierwsze dziecko. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa zapewnia, że pieniądze na koncie można z tego tytułu otrzymać już w lipcu. Jak to zrobić?
Zobacz wideo

500 Plus, sztandarowy program PiS, zmienia się 1 lipca. Świadczenie zacznie obowiązywać bowiem również na pierwsze dziecko. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa zapewnia, że do części osób, które złożą odpowiednie wnioski, środki trafią jeszcze w lipcu. Co zrobić, by mieć szansę na podreperowanie wakacyjnego budżetu?

500 Plus - szybciej elektronicznie

Wniosek dotyczący świadczenia 500 Plus składać będzie można od 1 lipca na trzy sposoby: za pomocą strony empatia.mrpips.gov.pl, bankowości elektronicznej lub platformy PUE ZUS. Urzędnicy traktują tę drogę wystąpienia o środki jako uproszczoną. Jeśli tylko rządowe serwery nie utoną w nadmiarze wniosków, jest szansa na to, że ich rozpatrywanie będzie sprawne. Osoby składające wniosek elektroniczny mają szansę na środki już w lipcu.

Jeśli nie w lipcu, to z wyrównaniem

Samorządowi urzędnicy odpowiedzialni za obsługę rządowego programu mają formalnie trzy miesiące na wypłatę świadczenia. Można założyć, że im później złożymy wniosek, tym później pieniądze do nas trafią - za to z wyrównaniem. 

Czytaj też: 500 plus. Minister rodziny apeluje do samorządów w sprawie wypłat pieniędzy

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że świadczenie jest rozliczane nieco inaczej, gdy mamy więcej niż jedno dziecko. W lipcu trafią więc środki wyłącznie liczone za pierwsze dziecko. Jeśli pociech mamy więcej, to pieniądze na kolejne dzieci otrzymamy w październiku. 

Również na poczcie i w urzędzie

Nie ma obowiązku składania wniosku o świadczenie "500 Plus" drogą elektroniczną. Można to robić również w tradycyjny sposób - za pośrednictwem formularzy dostępnych w placówkach Poczty oraz w urzędach. 

Ta droga obsługi programu zostanie jednak uruchomiona później, bo dopiero z początkiem sierpnia. Wypełniając wniosek w ten sposób musimy jednak liczyć się z nieco dłuższym czasem jego rozpatrywania. 

Możesz stracić 1500 zł z 500 Plus

Ze złożeniem wniosku nie można jednak zwlekać w nieskończoność. Kto złoży formularz 1 października, straci pieniądze za lipiec, sierpień i wrzesień. 1500 zł przepadnie bezpowrotnie. Ci, którzy rzutem na taśmę zdążą ostatniego dnia roboczego września (przypada na 29), dostaną wyrównanie. 

Nie ma jednak sensu ryzykować i czekać do ostatniej chwili - wystarczy, że zabraknie nam jednego dnia, byśmy stracili naprawdę całkiem sporo gotówki.

500 plus dla milionów dzieci

Jak informuje resort Rodziny na swojej stronie, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze 500 Plus będzie przysługiwało wszystkim dzieciom do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Finansowe wsparcie trafi w sumie do 6,8 mln dzieci.

Korzystnych zmian w tegorocznej edycji programu jest więcej. Jedna z najistotniejszy dotyczy tych, którym narodziło się dziecko. Na złożenie wniosku o świadczenie są teraz aż trzy miesiące, do tej pory był to zaledwie miesiąc. 

Wprowadzono też rozwiązania pozwalające na przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.

Zobacz wideo
Więcej o: