500 plus na pierwsze dziecko już w lipcu na koncie? Wyjaśniamy, jak to zrobić

Rząd PiS zdecydował o rozszerzeniu programu "Rodzina 500 Plus" na pierwsze dziecko. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa zapewnia, że pieniądze na koncie można z tego tytułu otrzymać już w lipcu. Jak to zrobić?
Zobacz wideo

500 Plus, sztandarowy program PiS, zmienia się 1 lipca. Świadczenie zacznie obowiązywać bowiem również na pierwsze dziecko. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa zapewnia, że do części osób, które złożą odpowiednie wnioski, środki trafią jeszcze w lipcu. Co zrobić, by mieć szansę na podreperowanie wakacyjnego budżetu?

500 Plus - szybciej elektronicznie

Wniosek dotyczący świadczenia 500 Plus składać będzie można od 1 lipca na trzy sposoby: za pomocą strony empatia.mrpips.gov.pl, bankowości elektronicznej lub platformy PUE ZUS. Urzędnicy traktują tę drogę wystąpienia o środki jako uproszczoną. Jeśli tylko rządowe serwery nie utoną w nadmiarze wniosków, jest szansa na to, że ich rozpatrywanie będzie sprawne. Osoby składające wniosek elektroniczny mają szansę na środki już w lipcu.

Jeśli nie w lipcu, to z wyrównaniem

Samorządowi urzędnicy odpowiedzialni za obsługę rządowego programu mają formalnie trzy miesiące na wypłatę świadczenia. Można założyć, że im później złożymy wniosek, tym później pieniądze do nas trafią - za to z wyrównaniem. 

Czytaj też: 500 plus. Minister rodziny apeluje do samorządów w sprawie wypłat pieniędzy

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że świadczenie jest rozliczane nieco inaczej, gdy mamy więcej niż jedno dziecko. W lipcu trafią więc środki wyłącznie liczone za pierwsze dziecko. Jeśli pociech mamy więcej, to pieniądze na kolejne dzieci otrzymamy w październiku. 

Również na poczcie i w urzędzie

Nie ma obowiązku składania wniosku o świadczenie "500 Plus" drogą elektroniczną. Można to robić również w tradycyjny sposób - za pośrednictwem formularzy dostępnych w placówkach Poczty oraz w urzędach. 

Ta droga obsługi programu zostanie jednak uruchomiona później, bo dopiero z początkiem sierpnia. Wypełniając wniosek w ten sposób musimy jednak liczyć się z nieco dłuższym czasem jego rozpatrywania. 

Możesz stracić 1500 zł z 500 Plus

Ze złożeniem wniosku nie można jednak zwlekać w nieskończoność. Kto złoży formularz 1 października, straci pieniądze za lipiec, sierpień i wrzesień. 1500 zł przepadnie bezpowrotnie. Ci, którzy rzutem na taśmę zdążą ostatniego dnia roboczego września (przypada na 29), dostaną wyrównanie. 

Nie ma jednak sensu ryzykować i czekać do ostatniej chwili - wystarczy, że zabraknie nam jednego dnia, byśmy stracili naprawdę całkiem sporo gotówki.

500 plus dla milionów dzieci

Jak informuje resort Rodziny na swojej stronie, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze 500 Plus będzie przysługiwało wszystkim dzieciom do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Finansowe wsparcie trafi w sumie do 6,8 mln dzieci.

Korzystnych zmian w tegorocznej edycji programu jest więcej. Jedna z najistotniejszy dotyczy tych, którym narodziło się dziecko. Na złożenie wniosku o świadczenie są teraz aż trzy miesiące, do tej pory był to zaledwie miesiąc. 

Wprowadzono też rozwiązania pozwalające na przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (77)
500 plus na pierwsze dziecko w lipcu na koncie? Wyjaśniamy, jak to zrobić
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 26 razy 22

  Niekonsekwencją i obrazą uczuć jest wypłacanie pieniędzy po narodzinach dziecka.
  Pieniądze należą się do momentu zagnieżdżenia się nieśmiertelnej duszy, więc z chwilą penetracji plemnika przez osłonkę przejrzystą.

 • misio-kicio

  Oceniono 16 razy 16

  Po co wnioski? Czy system Pesel nie wie, kto ile ma dzieci? Wydajecie setki miliardów na informatykę (pardon, cyfryzację), a prostych informacji nie potraficie wyciągnąć z tych, pożal się Boże, systemów.

 • wujekdolf

  Oceniono 7 razy 5

  a potem dekoniunktura, brak pisiorów przy korycie i początek rozliczeń "dobrej zmiany"... a dzieciaki których rodzice garściami, bez opamiętania brali "efekty znakomitych rządów" będą spłacać to tyle ile my po tych idiotach komunistach...

 • vendettav

  Oceniono 4 razy 4

  Wpisałem adres empatii i otrzymałem ostrzeżenie: Ta witryna nie jest bezpieczna! Może to oznaczać, że ktoś próbuje Cię oszukać lub ukraść informacje wysyłane przez Ciebie na serwer. Zamknij tę witrynę natychmiast.
  To, że ktoś próbuje mnie oszukać wiedzą już nawet antywirusy. Ja to wiem od 2015.

 • christomoltisanti

  Oceniono 3 razy 3

  Chętnie przeznaczę na walkę z kaczą szajką ...

 • dama_ze_stolycy_w_krakowie

  Oceniono 3 razy 3

  Kiedy 500+ za każdą kopulację męsko-damską bez zabezpieczenia (dowód: filmik na jutiubie)?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX