Rosja ma dwa nowe supermyśliwce. MiG-35 potrafi walczyć z sześcioma celami jednocześnie

Rosjanie chwalą się dwoma nowymi myśliwcami z serii MiG-35. Maszyny generacji "4++" mogą walczyć z sześcioma celami powietrznymi jednocześnie i atakować obiekty naziemne.
Zobacz wideo

Rosja chwali się, że tamtejsze siły powietrzne otrzymały pierwsze dwie maszyny z serii MiG-35. Informację potwierdził Ilja Tarasenko - kierujący MiG Corporation. Cztery pozostałe mają być gotowe do roku 2023. 

Najnowsze myśliwce są efektem modernizacji modelu MiG-29. Nowa maszyna jest przeznaczona przede wszystkich do walki powietrznej, jest jednak w stanie atakować cele naziemne - dysponuje odpowiednio precyzyjnym uzbrojeniem. I to bez wchodzenia w strefę obrony powietrznej wroga. Może również posłużyć w walce z przeciwnikiem na morzu. 

MiG-35 określa się mianem wielozadaniowego myśliwca generacji "4++ ". Jest w stanie odeprzeć atak poprzez wykrywanie wrogich pocisków. Ma możliwość jednoczesnej walki z sześcioma celami powietrznymi, może śledzić ich znacznie więcej - bo 30. Jest wyposażony w radar AESA, dzięki czemu nie potrzebuje pomocy z ziemi do namierzania celów. 

Najnowszy MiG ma wzmocnioną konstrukcję - ulepszono zarówno podwozie jak i korpus, przez co może m.in. lądować w bardziej ekstremalnych warunkach niż poprzednik. 

Czytaj też: F-35 - wyjątkowa konstrukcja. Choć się psuje i tak jest wielkim problemem dla Rosjan i Chińczyków

Rosyjskimi myśliwcami miałoby być zainteresowanych - według rosyjskojęzycznych źródeł - nawet 30 krajów. Ich prezentacja w obecnej wersji miała miejsce w 2017 roku, pierwszy lot odbył się rok wcześniej. 

Pomimo swoich zalet MiG-35 nie ma szansy na tytuł najnowocześniejszego myśliwca świata. Przewyższa go  F-22 Raptor - maszyna piątej generacji. W odróżnieniu od rosyjskiego konkurenta może pochwalić się technologią stealth znacząco utrudniającą wykrywanie. Jedynymi maszynami, które mogą z nim konkurować są, według ekspertów, wielozadaniowe samoloty bojowe Su-30.

Niemcy, Francja i Hiszpania zbudują nowocześniejszy myśliwiec

Jak już informowaliśmy militarni konkurenci Rosji nie pozostają bezczynni. Niemcy, Francja i Hiszpania podpisały porozumienie w sprawie budowy nowego europejskiego myśliwca. Wspólny projekt, którego celem jest konstrukcja nowego samolotu i towarzyszących mu systemów, nosi nazwę "Future Combat Air System" (FCAS) i ma zastąpić do 2040 roku starzejące się samoloty Bundeswehry typu Tornado i Eurofighter oraz latające we francuskich siłach powietrznych Rafale.

Polska postawiła na inne rozwiązanie - zamierza kupić 32 samoloty F-35. To bardzo zaawansowane technologicznie, nowoczesne, jednomiejscowe, jednosilnikowe myśliwce wielozadaniowe piątej generacji. Zostały zbudowane przez amerykański koncern Lockheed Martin. Według ekspertów razem z F-22 zapewnią Amerykanom przewagę w powietrzu na długie lata.

Więcej o:
Komentarze (245)
Rosja ma dwa nowe supermyśliwce. MiG-35 potrafi walczyć z sześcioma celami jednocześnie
Zaloguj się
 • mangallor

  Oceniono 29 razy 25

  "MiG-35 potrafi walczyć z sześcioma celami jednocześnie " - pod warunkiem że są to samoloty pasażerskie.

 • czarnyminio

  Oceniono 34 razy 20

  Już w latach 80-tych USA miało taki myśliwiec,który się ładnie nazywał F-14 Tomcat, Który miał radar o zasię gu ponad 300 km. Mógł śledzić jednocześnie 24 cele i prowadzić walkę na odległość 160 km. z 6 przeciwnikami jednocześnie.

 • gregbridge

  Oceniono 27 razy 13

  Rosja ma zacofaną technologię radarową - korzysta z rozwiązań bazujących na GaAs, a Zachód na GaN. Tzn że aby rosyjski radar miał takie same parametry wykrywania to musi być minimum dwa razy większy/cięższy i pobierać więcej prądu. Czyli kosztem (przy tej samej masie samolotów) zabieranego paliwa i uzbrojenia lub innego wyposażenia. Sprawdźcie parametr JFM (Johnson’s Figure of Merit). Parametr JFM decyduje o możliwościach wykorzystania materiału półprzewodnikowego do produkcji przyrządów półprzewodnikowych pracujących w zakresie wysokich mocy i wielkich częstotliwości. Wg Wikipedii GaAs ma 2,7, a GaN 27,5. Kolosalna różnia. To obrazuje przepaść technologiczną dzielącą Rosję od Zachodu. I żadna kremlowska propaganda tego nie zatrze.

 • kzet69

  Oceniono 16 razy 12

  Jak ruski to powiem więcej "4+++++++++", a w rzeczywistości Mig-29 na sterydach, nie umywa się nawet do Eurofightera czy Rafale czy F-16 block50 i późniejsze. Jak na razie chęć zakupu wyraził Egipt i... Bangladesz.

 • corvelinho

  Oceniono 17 razy 11

  Mig może i jest w stanie walczyć z 6 przeciwnikami jednocześnie natomiast problem polega na tym czy w ogóle do nich doleci i jak długo będzie mógł tę walkę prowadzić zanim nie spadnie na ziemię z braku paliwa.
  Problemem Migów są ich silniki. Sami Rosjanie mówią że to bolączka tego modelu. Jest okrutnie paliwożerny i na chwilę obecną, póki te silniki nie zostaną zastąpione, całkowicie bezużyteczny.

 • bostian

  Oceniono 36 razy 10

  Rosja ma potężną flotę powietrzną - w miarę nowoczesnych, a PRZEDE WSZYSTKIM LICZNYCH samolotów. Nikt już chyba nie liczy, na pokazowe walki powietrzne myśliwców - trzeba podlecieć, namierzyć cel, odpalić rakiety i uciekać, uciekać, uciekać.
  Nasze kilkadziesiąt samolotów, choćby były najnowocześniejsze, zasypią taka ilością rakiet, że nie przebiją się nigdzie. My potrzebujemy myśliwców do patrolowania nieba, lotów rozpoznawczych, przechwytywania nieznanych maszyn. Do tego celu zupełnie wystraczają F-16. Zamiast kilkunastu F-35 trzeb kupić kilkadziesiąt, a może i ze sto, F-16. Mamy wyszkolonych pilotów, doświadczenie, uzbrojenie. Loty nie są tak kosmicznie drogie.
  Przypomnę Orliki - ich sukces polegał w MASOWOŚCI. Można było zrobić kilanaście super stadionów lub kilkaset dobrych. Wybrano kilkaset dobrych. I to jest dobry wybór.

 • siwywaldi

  Oceniono 30 razy 10

  I jeszcze jedna, ważna wiadomość:
  "Najnowszy MiG ma wzmocnioną konstrukcję - ulepszono zarówno podwozie jak i korpus, przez co może m.in. lądować w BARDZIEJ ekstremalnych warunkach niż poprzednik".

  To chyba akurat coś szczególnie dla nas, bo o ile dobrze pamiętam, to za "dobrej zmiany", chyba ze cztery MIG-i 29 lądowały w MOCNO "ekstremalnych warunkach" :-)

 • vinogradoff

  Oceniono 13 razy 9

  Kraj ktory dysponuje 1/9 powierzchi Ziemii i ma 54 000,- km granic do ,, Abarony,, a takze posiada mikroskopijna Liczbe Ludnosci w relacji do terytorium z czego nawet i 50% jest stale nawalona do OBUCHA ma niebywale trudne zadanie aby sie samoobronic przed zmasowana INWAZJA Masy Wrogow a 2 Czy nawet 4 Msliwce sa tu na realne potrzeby jak kropla w Oceanie ( TICHIM). To nie Rosji dzis trzeba sie bac bo to Rosja sie sama boi i to co trzeba to wspolczuc Rsoji aby ze strachu sie nie zalamala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX