Nie tylko zrywane kontrakty. Jest i dobra wiadomość dla kierowców. Otwarto nowy odcinek S17

W środę oddano do użytku 13-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S17 pomiędzy węzłami Skrudki i Kurów Zachód na północny zachód od Lublina. Jeszcze w 2019 r. planowane jest otwarcie dwóch kolejnych odcinków S17.
Zobacz wideo

Droga ekspresowa S17 docelowo ma połączyć Warszawę z Lublinem, i ciągnąć się dalej na południowy wschód do przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem. Na razie gotowe albo w trakcie realizacji są tylko fragmenty między stolicą stolicą a Lublinem, aczkolwiek - jak informuje GDDKiA - pod koniec wakacji kierowcy pojadą drogą S17 już ok. 140 km "ciągiem" - od Garwolina do miejscowości Piaski pod Lublinem.

Skrudki - Kurów Zachód gotowe

Tymczasem właśnie do użytku oddano kierowcom 13-kilometrowy fragment na tej trasie - między węzłami Skrudki a Kurów Zachód. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, przejazd tym odcinkiem potrwa ok. 7 minut.

lubelskielubelskie bbialecka gddkia

Przetarg na realizację inwestycji ogłoszono w 2013 r., umowę na realizację podpisano w październiku 2015 r. 

Wykonawcą odcinka była polska firma Mota-Engil Central Europe, wartość kontraktu opiewała na ok. 270 mln zł. Dodatkowe 100 mln zł kosztowały odszkodowania na przejęte nieruchomości, prace archeologiczne i wynagrodzenie nadzoru. Część środków na inwestycję pochodziło z Funduszy Europejskich.

Wykopaliska na trasie

Jak informuje GDDKiA, w związku z budową tego odcinka drogi ekspresowej archeolodzy przebadali pole bitwy pod Żyrzynem, która została stoczona w sierpniu 1863 roku.

Odkryto grób ze szczątkami ok. 80 żołnierzy armii carskiej pokonanej przez powstańcze oddziały dowodzone przez pułkownika Michała "Kruka" Heydenreicha. Natrafiono na kilka szkieletów koni, elementy uzbrojenia żołnierzy, armatkę hukową oraz rzeczy osobiste, w tym m.in. charakterystyczny medalik Matki Boskiej Częstochowskiej. Szczątki pokonanych spoczęły na cmentarzu w Baranowie, gdzie tuż po bitwie pochowano 14 powstańców styczniowych, którzy zginęli w trakcie walk lub na skutek odniesionych w nich ran

- relacjonuje GDKKiA.

Kontrakty zrywane

Od kilku miesięcy dość regularnie pojawiają się doniesienia o przerwaniu budowy dróg lub tras kolejowych przez ich wykonawców, albo zerwaniu kontraktów przez GDDKiA. Powodem są najczęściej straty, jakie wykonawcy ponosiliby pozostając na placu budowy, aczkolwiek np. we wtorek informowaliśmy o odstąpienia przez GDDKiA od umowy z firmą Impresa Pizzarotti na budowę odcinka drogi S61 z powodu zaniechań już na etapie projektu i uzyskania zezwoleń.

Czytaj więcej: Złe wiadomości dla kierowców. Firmy schodzą z placów budów dróg i szlaków kolejowych

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (14)
Nie tylko zrywane kontrakty. Jest i dobra wiadomość dla kierowców. Otwarto nowy odcinek S17
Zaloguj się
 • lkolesio

  Oceniono 12 razy 10

  Całe szczęście ,ze pis nie uwalił przetargów z czasów PO ,dzięki temu mamy drogi .Aktualnie wykonawcy uciekają z budów. Brawo pis dobra/na/ zmiana.

 • udet1124

  Oceniono 9 razy 9

  Minister ma dużo pracy. Wczoraj otwierał odcinek 300 metrów po zlikwidowanych bramkach na A2 a dziś to.

 • totus.tytus

  Oceniono 14 razy 8

  A "msza święta polowo-urzędowa" była? Biskup przyjechał z wiaderkiem i pędzlem i poświęcił drogę?
  Jeśli nie, to droga jest nieważna i nie można nią jeździć. Biskup pokropi, owszem, ale teraz będzie dużo drożej.

 • zetpaw

  Oceniono 7 razy 7

  "Część środków na inwestycję pochodziło z Funduszy Europejskich." ?
  Nie część ale większość środków to fundusze UE !

 • remo29

  Oceniono 7 razy 7

  Niedługo trzeba będzie zamykać otwarte drogi, żeby było gdzie wstęgi przecinać.

 • aqua7x

  Oceniono 7 razy 5

  wiecej to ich tam nie moglo byc?

 • freejazzy

  Oceniono 6 razy 4

  "Część środków na inwestycję pochodziło z Funduszy Europejskich."
  Faszyzującym województwom nie powinno się niczego otwierać a w szczególności niczego współfinansowanego ze środków UE. Skoro kibolsko-neofaszystowskie towarzystwo udaje Prawdziwych Polaków to niech sobie buduje drogi za Prawdziwie Polskie Złotówki zamiast euro.
  Mowa tutaj o województwie lubelskim i podlaskim - tak dla jasności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX