500 plus na pierwsze dziecko od lipca 2019. Jak złożyć wniosek? Kiedy rodzice otrzymają pieniądze?

Już 1 lipca rozpocznie się proces przyjmowania wniosków na przyznanie świadczenia 500 plus. Od tego miesiąca dodatkowe pieniądze należą się także na pierwsze dziecko.
Zobacz wideo

500 plus na pierwsze dziecko to jedna z obietnic Prawa i Sprawiedliwości złożona w ramach tak zwanej nowej piątki PiS. Od lipca 2019 roku rodzice mogą składać wioski o świadczenie także dla pierwszego dziecka. Wcześniej o przyznaniu 500 plus na pierwsze dziecko decydowały kryteria dochodowe.

Kwestia 500 plus na pierwsze dziecko budzi duże zainteresowanie wśród rodziców. W tym roku dodatkowo możliwe jest złożenie wniosku przez internet - do tego zachęcał m.in. premier Mateusz Morawiecki. Kiedy wypłacone zostaną pierwsze pieniądze w ramach świadczenia i od kiedy można składać wnioski o 500 plus?

Od kiedy można składać wnioski na 500 plus na pierwsze dziecko?

Już 1 lipca rodzice mogą składać drogą elektroniczną wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus dla swoich dzieci. E-wnioski można składać za pośrednictwem portali empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Z kolei od 1 sierpnia przyjmowane będą wnioski składane osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Szczegółowe informacje na temat zasad składania wniosków on-line opisane zostały w naszym poprzednim artykule.

Kiedy rodzice otrzymają pieniądze w ramach świadczenia 500 plus?

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus warto złożyć jak najwcześniej, bo to właśnie od tego zależeć będzie, kiedy rodzice dostaną dodatkowe pieniądze. Dla rodziców najkorzystniej będzie złożyć wniosek od lipca do września tego roku.

  • Wniosek złożony od lipca do 30 września 2019 - świadczenie 500 plus zostanie wypłacone wraz z wyrównaniem od lipca do najpóźniej 31 października 2019.
  • Wniosek złożony w październiku - świadczenie 500 plus obejmie wyrównanie jedynie od października. Pieniądze zostaną wypłacone do 31 grudnia 2019 roku.
  • Wniosek złożony od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku -  świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku. Pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej do 29 lutego 2020 roku.