500 plus na każde dziecko. Ponad 50 tysięcy wniosków w kilka godzin

Od 1 lipca rodzice mogą składać przez internet wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus także na pierwsze dziecko. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ciągu niecałych ośmiu godzin złożono ponad 50 tysięcy wniosków.
Zobacz wideo

Od dziś za pośrednictwem m.in. stron internetowych MPiPS można składać wnioski z programu Rodzina 500 Plus. Od teraz świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny.

Rodzina 500 Plus. W niecałe osiem godzin złożono ponad 50 tysięcy wniosków o 500 plus

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed powiedział w poniedziałek rano, że do 7:30 wysłanych zostało ponad 50 tysięcy wniosków w programie 500 plus oraz 23 tysiące wniosków o przyznanie 300 złotych wyprawki szkolnej w ramach programu Dobry Start.

Według wcześniejszych informacji minister Bożeny Borys-Szopy przez pierwsze pół godziny złożonych zostało aż 4,5 tysiąca wniosków w ramach Rodzina 500 Plus.

Świadczenie 500 plus - jak i kiedy złożyć wniosek?

Od 1 lipca przyjmowane są wnioski on-line dotyczące świadczeń z programu 500 plus. E-wnioski można składać za pośrednictwem portali PUE ZUS, bankowości elektronicznej oraz strony empatia.mrpips.gov.pl. Od 1 sierpnia rodzice mogą też składać wnioski drogą tradycyjną - dokumenty należy złożyć wtedy w urzędzie gminy lub wysłać je za pośrednictwem poczty.

Najłatwiej wnioski złożyć za pośrednictwem swojego banku. Usługę taką świadczą: Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Euro Bank, Getin Noble, Credit Agricole, Bank Handlowy, ING Bank Śląski, Inteligo, mBank, Bank Millennium, Nest Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, PKO Bank Polski, Bank Pekao, Raiffeisen Bank Polska, Bank BPS, SGB-Bank, Santander Bank Polska, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze.

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus warto złożyć w możliwie najwcześniejszym terminie. Od daty złożenia dokumentu zależy, kiedy rodzice dostaną dodatkowe pieniądze. Terminy te prezentują się następująco:

  • Wniosek złożony od lipca do 30 września 2019 - świadczenie 500 plus wypłacone zostanie wraz z wyrównaniem od lipca do 31 października 2019.
  • Wniosek złożony w październiku - świadczenie obejmie wyrównanie od października. Pieniądze zostaną wypłacone do 31 grudnia 2019 roku.
  • Wniosek złożony od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku -  świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku. Pieniądze wypłacone zostaną do 29 lutego 2020 roku. 

500 plus - znika kryterium dochodowe

Do tej pory świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko przysługiwało tylko rodzinom o niskich zarobkach, których dochód nie przekraczał 800 złotych na osobę lub 1200 złotych na osobę w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Od lipca 2019 roku kryterium dochodowe znika. Od teraz z programu Rodzina 500 plus będzie mogło korzystać 6 milionów 800 tysięcy dzieci.  Złożone od 1 lipca wnioski będą obejmowały aż do 31 maja 2021 roku.

Więcej o: