Wystarczyło kilka godzin. Pierwsze pieniądze w ramach 500 Plus już wypłacone

W zaledwie kilka godzin po uruchomieniu nowej edycji programu 500 Plus wypłacono już pierwsze środki - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Wnioski elektroniczne składać można od północy.
Zobacz wideo

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa poinformowała, że pierwsze świadczenie w ramach programu 500 plus już wypłacono. I to w zaledwie kilka godzin po tym, jak uruchomiono możliwość składania wniosków. Szczęśliwi rodzice mieszkają w gminie Kowary, w województwie dolnośląskim.

Dodatkowo, od północy do godziny 9:00 wpłynęło 100 tysięcy elektronicznych wniosków o przyznanie świadczenia 500+ - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller.

Od dziś świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko, co istotne wypłata świadczenia nie podlega kryterium dochodowemu.  Wnioski można składać online np. za pośrednictwem banku. Drogą tradycyjną będzie to możliwe od 1 sierpnia. Świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci bez względu na dochody rodziny, ale tylko na pierwsze wypłacane będzie w lipcu.

Czytaj też: 500 plus na pierwsze dziecko już od 1 lipca. Jak złożyć wniosek?

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Złożenie wniosku po 30 września będzie oznaczać przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku - bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Nie tylko 500 plus, jest też 300 plus

Od 1 lipca startuje możliwość składania wniosków w drugiej edycji programu Dobry Start, popularnie zwanego "300 plus". I w tym wypadku wniosek można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jest bardzo podobny do tego, który składa się w ramach programu 500 Plus - oprócz numeru PESEL i nazwiska dziecka trzeba jednak wskazać adres szkoły, do której uczęszcza.

Wniosek o przyznanie 300 zł w ramach programu Dobry Start może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Pieniądze przysługują na każde dziecko w wieku szkolnym.

Więcej o: