Polacy rzucili się na rządowe pieniądze. Milion wniosków w programach "500 Plus" i "Dobry Start"

Rząd jest zaskoczony popularnością programów "500 Plus" i "Dobry Start". W niewiele ponad dobę wnioski złożyło bowiem już milion Polaków. Wiceminister do spraw rodziny Stanisław Szwed podkreśla, że decyzje o wypłacie pierwszych środków nastąpiły już w nocy.
Zobacz wideo

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej  poinformował, że do godz. do 8.30 we wtorek wpłynęło około miliona wniosków o przyznanie świadczenia z rządowego programu "Rodzina 500 Plus" i "Dobry Start" (300 zł na wyprawkę szkolną). Wnioski można składać elektronicznie od poniedziałku.

Szwed, goszcząc w studiu Polskiego Radia 24, podkreślał, że zainteresowanie Polaków tymi programami przerosło oczekiwania rządu.

Pierwsze decyzje o wypłacie zapadły jeszcze w nocy

Wiceminister wyjaśnił, że zarówno tempo napływu wniosków, jak i szybkość ich rozpatrywania, były duże. 

Odnotowaliśmy 660 tysięcy wniosków na program 500 Plus i 330 tysięcy na Dobry Start. Myślę, że przyrost jest tak szybki, że zapewne już jest około miliona. I co jest tutaj najważniejsze, co myślę, że też byliśmy sami zaskoczeni, to jest to, że już pierwsze decyzje o wypłacie środków w nocy zapadły.

Po rozszerzeniu programu "500 Plus" może  z niego skorzystać 6,8 mln dzieci i to bez kryterium dochodowego. Wcześniej uprawnionych było 3,6 mln, a uzyskanie pieniędzy na pierwsze dziecko było możliwe jedynie w przypadku osób osiągających skrajnie małe dochody.

"Dobry Start", czyli 300 plus

Świadczenie "Dobry Start", przysługujące raz w roku na każde dziecko w wieku szkolnym, to wsparcie na zakup wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych na dziecko. I w tym wypadku kryterium dochodowe nie ma zastosowania. 

"W roku 2019 program 'Rodzina 500 Plus' będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu, z uwagi na likwidację kryterium dochodowego, wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie" - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w raporcie podsumowującym trzy lata obowiązywania programu.

Więcej o: