JSW ustąpiło związkowcom. Będą dodatkowe pieniądze dla górników. Łącznie około 163 mln zł

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) i związkowcy działający w spółce ustalili porozumienie, na podstawie którego górnikom zostaną wypłacone dodatkowe nagrody finansowe. Łączny koszt nagród to ok. 163 mln zł.

Przedstawiciele Federacji Związku Zawodowego Górników JSW oraz Kadry i Solidarności ustalili z zarządem JSW, że wysokość dodatkowych nagród pieniężnych będzie uzależniona od przypisania do grupy pracowniczej w spółce. Do wszystkich zatrudnionych (według stanu do 30 czerwca) górników dodatkowe pieniądze trafią do 15 lipca.

Dodatkowe pieniądze

Ile wypłaci JSW? 6,2 tys. zł brutto dla pracowników zatrudnionych pod ziemią, 5 tys. zł brutto dla pracowników zatrudnionych w Dziale Przeróbki Mechanicznej Węgla oraz 4,3 tys. zł brutto dla pozostałych pracowników zatrudnionych do prac na powierzchni. Łącznie na nagrody zostanie przeznaczone około 163 mln zł. "Niniejsze porozumienie wyczerpuje żądanie zgłoszone w dniu 12.06.2019 r. w ramach ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych" - napisał w treści zaakceptowanej obustronnie ugody Związek Zawodowy Górników JSW.

Zamieszanie wokół JSW

Napięte relacje między górnikami a radą nadzorczą JSW i ministrem energii trwają od co najmniej kilku miesięcy. Związkowcy zarzucają ministrowi Tchórzewskiemu, że chce przejąć kontrolę nad JSW m.in. by przeznaczać środki spółki na sfinansowanie projektów, które nie wiążą się z rozwojem samej firmy.

Górnikom nie podobały się też zmiany w składzie rady nadzorczej i zarządzie spółki. Podczas strajku górników w Warszawie 11 czerwca odwołano bronionego przez nich dotychczasowego prezesa JSW,  Daniela Ozona. Po tej decyzji 17 czerwca związkowcy JSW napisali list do Jarosława Kaczyńskiego, w którym poinformowali m.in. o tym, że "dołożyli kamyczek" do wygranej PiS w wyborach do europarlamentu, oddając głosy na przedstawicieli partii rządzącej. Przypomnieli też, że jesienne wybory do Sejmu i Senatu nadal są przed nami. Co więcej, górnicy JSW protestowali też 24 czerwca przed siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Ponad tysiąc pracowników spółki żądało "przywrócenia normalności" oraz dymisji ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

JSW traci na giełdzie

JSW to notowana na GPW spółka, której głównym udziałowcem jest Skarb Państwa - ma 55,17 proc. akcji. Pozostali więksi akcjonariusze to fundusze emerytalne i inwestycyjne. Kurs akcji spółki spadł w ciągu ostatniego roku o blisko 50 proc.

Więcej o:
Komentarze (33)
JSW ustąpiło związkowcom. Będą dodatkowe pieniądze dla górników. Łącznie około 163 mln zł
Zaloguj się
 • Jan Nowak

  Oceniono 23 razy 23

  Widzicie nauczyciele kto jest ważniejszy dla PiS? Jesteście nikim dla rządu. Naród ma być głupi, łatwy do manipulowania. Nauczyciele w państwie PiS są zbędni.

 • ar.co

  Oceniono 19 razy 19

  Dla górników zawsze pieniądze są, nie ma tylko dla nauczycieli, lekarzy i naukowców. Co tam nauka, edukacja, zdrowie - ważne, żeby Polacy zdychali od smogu!

 • pandzik

  Oceniono 17 razy 15

  Qrwa... Ci dostaja16ke, milicja ci od 40ki na emeryturę...

  Z tego kraju nic nie zostanie

 • e.olsen

  Oceniono 16 razy 14

  Trochę się już pogubiłem w liczeniu. Która to pensja górnika? 15, 16 czy 17?

 • To Ja

  Oceniono 15 razy 13

  Jak zyski to kasa tylko dla górników. Jak straty to inni dołożą.

 • wielkioprawca

  Oceniono 12 razy 10

  Dać górnikom. Im się po prostu należy! Przecież gdyby spółka JSW miała kłopoty finansowe to przecież mamy przedsiębiorców, którzy ich chętnie wspomogą płacąc podwyższany ZUS liczony właśnie m.in. od takich wypłat. Im więcej wypłaci się górnikom tym większa będzie średnia krajowa, tym więcej można ściągać w postaci ZUS od mikroprzedsiębiorców.
  Brawo PIS!

 • raknawspak

  Oceniono 12 razy 8

  Niepełnosprawni do kopalń!

 • christomoltisanti

  Oceniono 9 razy 7

  Polska wunglem stoi i żadne gejowskie lewaki nie będą nam mówić czym mamy truć nasze dzieci ! Poza tym to i tak wina Tuska !

 • 74polska

  Oceniono 8 razy 6

  I znowu z naszych kieszeni, po zamykać te kopalnie które są nierentowne i będzie spokój, powietrze czyste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX