JSW ustąpiło związkowcom. Będą dodatkowe pieniądze dla górników. Łącznie około 163 mln zł

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) i związkowcy działający w spółce ustalili porozumienie, na podstawie którego górnikom zostaną wypłacone dodatkowe nagrody finansowe. Łączny koszt nagród to ok. 163 mln zł.
Zobacz wideo

Przedstawiciele Federacji Związku Zawodowego Górników JSW oraz Kadry i Solidarności ustalili z zarządem JSW, że wysokość dodatkowych nagród pieniężnych będzie uzależniona od przypisania do grupy pracowniczej w spółce. Do wszystkich zatrudnionych (według stanu do 30 czerwca) górników dodatkowe pieniądze trafią do 15 lipca.

Dodatkowe pieniądze

Ile wypłaci JSW? 6,2 tys. zł brutto dla pracowników zatrudnionych pod ziemią, 5 tys. zł brutto dla pracowników zatrudnionych w Dziale Przeróbki Mechanicznej Węgla oraz 4,3 tys. zł brutto dla pozostałych pracowników zatrudnionych do prac na powierzchni. Łącznie na nagrody zostanie przeznaczone około 163 mln zł. "Niniejsze porozumienie wyczerpuje żądanie zgłoszone w dniu 12.06.2019 r. w ramach ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych" - napisał w treści zaakceptowanej obustronnie ugody Związek Zawodowy Górników JSW.

Zamieszanie wokół JSW

Napięte relacje między górnikami a radą nadzorczą JSW i ministrem energii trwają od co najmniej kilku miesięcy. Związkowcy zarzucają ministrowi Tchórzewskiemu, że chce przejąć kontrolę nad JSW m.in. by przeznaczać środki spółki na sfinansowanie projektów, które nie wiążą się z rozwojem samej firmy.

Górnikom nie podobały się też zmiany w składzie rady nadzorczej i zarządzie spółki. Podczas strajku górników w Warszawie 11 czerwca odwołano bronionego przez nich dotychczasowego prezesa JSW,  Daniela Ozona. Po tej decyzji 17 czerwca związkowcy JSW napisali list do Jarosława Kaczyńskiego, w którym poinformowali m.in. o tym, że "dołożyli kamyczek" do wygranej PiS w wyborach do europarlamentu, oddając głosy na przedstawicieli partii rządzącej. Przypomnieli też, że jesienne wybory do Sejmu i Senatu nadal są przed nami. Co więcej, górnicy JSW protestowali też 24 czerwca przed siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Ponad tysiąc pracowników spółki żądało "przywrócenia normalności" oraz dymisji ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

JSW traci na giełdzie

JSW to notowana na GPW spółka, której głównym udziałowcem jest Skarb Państwa - ma 55,17 proc. akcji. Pozostali więksi akcjonariusze to fundusze emerytalne i inwestycyjne. Kurs akcji spółki spadł w ciągu ostatniego roku o blisko 50 proc.

Więcej o: