Marian Banaś dopiero co został ministrem finansów, a jeszcze przed wyborami może zostać szefem NIK

Marian Banaś, który zaledwie od 4 czerwca pełni funkcję ministra finansów, może wkrótce zmienić pracę. Według nieoficjalnych informacji "Dziennika Gazety Prawnej" Banaś może zostać szefem NIK. I objąć stanowisko jeszcze przed wyborami.

Marian Banaś, zajmujący stanowisko ministra finansów od 4 czerwca, może wkrótce zmienić pracę. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" Banaś jest najpoważniejszym kandydatem na szefa Najwyższej Izby Kontroli. 

Kadencja Krzysztofa Kwiatkowskiego, piastującego stanowisko od roku 2013, kończy się 27 sierpnia. Powołanie nowego szefa NIK musi odbyć się na posiedzeniu Sejmu. Posłowie ostatni raz spotykają się 19 lipca, ale marszałek najprawdopodobniej zwoła dodatkowe posiedzenie pod koniec miesiąca. Senat ma 30 dni, by ewentualnie kandydaturę odrzucić. Taki scenariusz jest jednak nierealny, nowy szef może więc zacząć kierować Izbą już we wrześniu.

Kiedy dokładnie? To uzależnione może być od kilku czynników. Pierwszy to postęp prac nad budżetem, a drugi to kampania wyborcza. NIK kończy bowiem kilka istotnych postępowań - jak donosi DGP na liście jest m.in. to dotyczące Komisji Nadzoru Finansowego i spółki GetBack. Czy wyniki kontroli mogą dostarczyć amunicji w kampanii wyborczej?

Czytaj też: Marian Banaś, minister finansów, pod lupą. CBA prześwietla konta. 'Sam wnioskował o kontrolę'

Wybór Mariana Banasia na szefa NIK byłby naturalny dla PiS z kilku powodów. Po pierwsze minister finansów 13 lat pracował w Najwyższej Izby Kontroli - dziś dalej jest zatrudniony, ale znajduje się na urlopie bezpłatnym. Po drugie Banaś zanim został szefem finansów przez lata kierował "zbrojnym ramieniem fiskusa", będąc odpowiedzialnym za łatanie podatkowych dziur i ściganie przestępców. Dorobił się nawet pseudonimu "Pancerny Marian".

Po trzecie minister finansów jest silnie związany z obozem rządzącym - w swojej karierze ma współpracę z Solidarnością, Instytutem Katyńskim, jest współtwórcą Stowarzyszenia Obrony Wiary Narodu i Tradycji oraz Polskiej Partii Niepodległościowej, która weszła w skład Ruch dla Rzeczypospolitej Jana Olszewskiego. Doradzał zarówno Olszewskiemu jak i Macierewiczowi. 

Więcej o:
Komentarze (10)
Marian Banaś dopiero co został ministrem finansów, a jeszcze przed wyborami może zostać szefem NIK
Zaloguj się
 • state77

  Oceniono 8 razy 8

  NIK zaczął wykrywać ziobrowe przekręty to poleciał przykaz z góry, żeby wymieść tego, co to ujawnił. Polexit przyspiesza.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 8 razy 8

  jest współtwórcą Stowarzyszenia Obrony Wiary Narodu i Tradycji
  +++++
  O jezu i jeżozwierzu. Teraz NIK stanie się kolejną fasadową instytucją, służącą nie kontroli, a propagandzie.

 • sector23

  Oceniono 7 razy 7

  No to jak w typowej republice bananowej. Minister Bananaś, będzie teraz kontrolował sam siebie. Ziobro już tak ma.

 • raczkowski

  Oceniono 6 razy 6

  No to się zacznie. Tuba propagandowa ruszy pełną parą.

 • ktos2014

  Oceniono 2 razy 2

  NO TO JUZ PO NIK TAK SAMO JAK PO TK
  Jakoś kadry u nich marne jeden człowiek łata to tu to tam

 • punter

  Oceniono 2 razy 2

  Armię kapelanów i kolesi też ze sobą zabierze do NIK ? Oby.

 • zd46

  Oceniono 1 raz 1

  Miszczuniu Banaś-W 1980 studia z religioznawstwa, filozofia na PAT, żołnierz-najemnik A. Macierewicza w okresie rządu J. Olszewskiego, „darmowa” majówka w Rabka SA i tuszowanie afery wiceministra finansów i szefa skarbówki Mariana Banasia (62 l.) – ustalił Fakt. Za jego rządów niepokoje w skarbówce, Służbie Celnej, związany pępowiną, na śmierć i życie z PiS-em i to od 2005. CBA prowadzi kontrolę oświadczeń majątkowych wiceministra finansów i szefa KAS M. Banasia. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. transakcję sprzedaży kamienicy, a także działki należące do urzędnika.Premier działki, Kaczyński „LechuJarki”, Dworczyk działki i przedziałki, Suskisetek działek w Radomiu, Banaś działki, działki na działkach? Oni jak NARKOMANIE, dla nich tylko działki i przez nos, i przez kieszeń podatnika a także przez „dupy” podatników. W sam raz ten miszczuniu pasuje do NIK-u, bo musi ukryć DUUUUUŻO swoich i ich przekrętów.

 • aronia0

  Oceniono 1 raz 1

  O Boze.....

 • andrzej2310

  0

  Co ma Instytut Katyński do NIK? CO to za rekomendacja?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX