Marian Banaś dopiero co został ministrem finansów, a jeszcze przed wyborami może zostać szefem NIK

Marian Banaś, który zaledwie od 4 czerwca pełni funkcję ministra finansów, może wkrótce zmienić pracę. Według nieoficjalnych informacji "Dziennika Gazety Prawnej" Banaś może zostać szefem NIK. I objąć stanowisko jeszcze przed wyborami.
Zobacz wideo

Marian Banaś, zajmujący stanowisko ministra finansów od 4 czerwca, może wkrótce zmienić pracę. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" Banaś jest najpoważniejszym kandydatem na szefa Najwyższej Izby Kontroli. 

Kadencja Krzysztofa Kwiatkowskiego, piastującego stanowisko od roku 2013, kończy się 27 sierpnia. Powołanie nowego szefa NIK musi odbyć się na posiedzeniu Sejmu. Posłowie ostatni raz spotykają się 19 lipca, ale marszałek najprawdopodobniej zwoła dodatkowe posiedzenie pod koniec miesiąca. Senat ma 30 dni, by ewentualnie kandydaturę odrzucić. Taki scenariusz jest jednak nierealny, nowy szef może więc zacząć kierować Izbą już we wrześniu.

Kiedy dokładnie? To uzależnione może być od kilku czynników. Pierwszy to postęp prac nad budżetem, a drugi to kampania wyborcza. NIK kończy bowiem kilka istotnych postępowań - jak donosi DGP na liście jest m.in. to dotyczące Komisji Nadzoru Finansowego i spółki GetBack. Czy wyniki kontroli mogą dostarczyć amunicji w kampanii wyborczej?

Czytaj też: Marian Banaś, minister finansów, pod lupą. CBA prześwietla konta. 'Sam wnioskował o kontrolę'

Wybór Mariana Banasia na szefa NIK byłby naturalny dla PiS z kilku powodów. Po pierwsze minister finansów 13 lat pracował w Najwyższej Izby Kontroli - dziś dalej jest zatrudniony, ale znajduje się na urlopie bezpłatnym. Po drugie Banaś zanim został szefem finansów przez lata kierował "zbrojnym ramieniem fiskusa", będąc odpowiedzialnym za łatanie podatkowych dziur i ściganie przestępców. Dorobił się nawet pseudonimu "Pancerny Marian".

Po trzecie minister finansów jest silnie związany z obozem rządzącym - w swojej karierze ma współpracę z Solidarnością, Instytutem Katyńskim, jest współtwórcą Stowarzyszenia Obrony Wiary Narodu i Tradycji oraz Polskiej Partii Niepodległościowej, która weszła w skład Ruch dla Rzeczypospolitej Jana Olszewskiego. Doradzał zarówno Olszewskiemu jak i Macierewiczowi.