Naimski zapowiada "Węgiel plus". W Polsce będzie aż sześć reaktorów jądrowych

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, potwierdził, że w planach polskiego rządu jest sześć reaktorów jądrowych. Mają stanąć do 2040 roku i zapewnić około 20 proc. zużywanej w kraju energii.

W rozmowie w radiowej Jedynce Piotr Naimski zapewnił, że Polska chce utrzymać produkcję energii z węgla i nazwał zamysły rządu programem "Węgiel plus". Ten plus ma oznaczać inne źródła energii, np. elektrownie jądrowe. Stawiając reaktory i wiatraki na morzu, rząd chce równoważyć emisję dwutlenku węgla w Polsce. 

- Zamiar strategiczny jest taki, by utrzymać produkcję energii z węgla w Polsce. Jeśli jednak chcemy utrzymać węgiel - musimy mieć elektrownie nieemisyjne, nieprodukujące dwutlenku węgla. Jeśli chcemy wypełnić standardy dotyczące emisji dwutlenku węgla w skali kraju, musimy emisję węgla zrównoważyć produkcją nieemisyjną - mówił Naimski.

W Polsce powstaną elektrownie jądrowe. Pierwsze reaktory w 2033 roku

Naimski zapewniał, że sześć reaktorów jądrowych będzie miało łączną moc 6 gigawatów i będzie zapewniać około 20 proc. energii w kraju.

To, ile elektrowni jądrowych powstanie w Polsce wciąż nie jest pewne. Sekretarz stanu w kancelarii premiera podkreślił jednak, że będzie to więcej niż jedna, a prawdopodobnie dwie elektrownie. Pierwsze reaktory mają zostać postawione do 2033 roku, najprawdopodobniej na Wybrzeżu. Piotr Naimski zapewnił, że rząd nie chce pożyczać pieniędzy na budowę elektrowni jądrowych, a będzie szukać inwestora, który razem z Polską będzie inwestował w nowe źródła energii. 

Więcej o:
Komentarze (181)
Naimski zapowiada "Węgiel plus". W Polsce będzie aż sześć reaktorów jądrowych
Zaloguj się
 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 37 razy 33

  Sześć reaktorów jądrowych, największy port lotniczy w tej części Europy, lotniskowiec, kawaleria śmigłowców, łodzie podwodne, własna konstelacja satelitów, milion samochodów elektrycznych, tunele, przekop Mierzei Wiślanej i jeszcze, pół miliarda zasadzonych drzew do końca roku (32 drzewa na sekundę).
  Niech mi ktoś powie co ćpają PiSowscy kretyni, że im tak masowo wali w dekiel?

 • feldkuratkatz

  Oceniono 48 razy 32

  Do tej pory myślałem, że po rządach PiSu pozostanie w Polsce pustynia, teraz zaczynam się obawiać, że będzie to radioaktywna pustynia.

 • Skaut78

  Oceniono 29 razy 23

  Po wyborach to sobie farelkę w celi postawicie.

 • e50504

  Oceniono 31 razy 23

  Od 30 lat gnoje zapowiadają programy i zawiązują spółki, a tymczasem reaktory z Żarnowca spokojnie sobie pracują na Węgrzech i w Finlandii :D

 • jac_l_w

  Oceniono 18 razy 18

  Nie wiedż jeszcze ile elektrowni chcą budować, ani gdzie je chcą budować, ale już wiedzą, kiedy reaktory ruszą. Kobieca intuicja, czy jasnowidztwo?

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 29 razy 17

  Weźmiemy amerykancką technologię bo wiadomo że przestarzała ale za to dwukrotnie droższa od innych. Dzięki temu panna Dudzianka będzie robić błyskotliwą karierę prawniczą zarabiając tyle co Kubica z doli od Orlenu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX